U trenutku kada se svet suočava sa nebrojenim izazovima mi, Ujedinjene nacije (UN) i Evropska unija (EU), želimo da osnažimo i unapredimo naše strateško partnerstvo. Verujemo u efikasnost multilateralizma, u svetski poredak koji je zasnovan na pravilima koja smo zajedno dogovorili i koja svi poštuju. Snažno smo posvećeni promovisanju mira, ljudskih prava i održivog razvoja, kao i drugih zajedničkih vrednosti i načela.

Agenda za održivi razvoj do 2030, sa svojih 17 ciljeva kao integrisanim skupom zajedničkih imperativa, nam nudi do sada neviđenu priliku za napredak. Ovaj globalni okvir je osnažen novim evropskim konsenzusom o razvoju. Nastojeći da dalje unapredimo strateško partnerstvo, danas iznova potvrđujemo odlučnu i nepokolebljivu posvećenost rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena i devojčica.

Unapređenje rodne ravnopravnosti, ostvarivanje ljudskih prava i osnaživanje žena i devojčica čine okosnicu Agende održivog razvoja do 2030, ne samo u okviru petog cilja održivog razvoja o rodnoj ravnopravnosti ili šesnaestog cilja koji se tiče mirnih društava, već predstavljaju element koji ima centralni značaj za postizanje svih 17 ciljeva.

Pretvarajući našu snažnu posvećenost u konkretno delovanje, sa velikim ponosom i zajedničkim osećajem odgovornosti danas pokrećemo inicijativu Spotlight usmerenu na iskorenjivanje svih vidova nasilja nad ženama i devojčicama u cilju da unesemo istinsku i trajnu promenu na bolje u živote miliona žena i devojčica širom sveta.

***

Nasilje nad ženama i devojčicama je jedan od najrasprostranjenijih i najstrašnijih primera kršenja ljudskih prava širom planete. Ono pogađa sva društva nezavisno od uzrasta, socio-ekonomskog statusa, obrazavanja ili geografskog područja. Procenjuje se da je 35 odsto žena trpelo nasilje u nekom trenutku života. Ovaj postotak u nekim zemljama dostiže i 70 odsto. Ova pošast je prepreka rodnoj ravnopravnosti, osnaživanju žena i devojčica i celokupnom održivom napretku i ostvarivanju ciljeva održivog napretka. Za rešavanje ovog problema je stoga neophodan globalni i kontinuirani angažman.

Da bi rešile ovaj gorući problem, EU i UN će udružiti svoje komparativne prednosti, kapacitete, resurse, ekspertizu i aktivnosti koje trenutno preduzimaju. Sa partnerskim zemljama i organizacijama iz celog sveta ćemo iznova pokrenuti politički dijalog. Zahvaljujući budžetu u iznosu od pola milijarde evra – sa EU kao najvećim donatorom u ovoj fazi – u narednih nekoliko godina ćemo podržavati sprovođenje ciljanih aktivnosti.

***

Cilj inicijative Spotlight je postizanje radikalne promene na regionalnom nivou, a u centru pažnje naših napora će biti Azija, region Pacifika, Afrika (konkretno Podsaharska Afrika), Latinska Amerika i Karibi. Na osnovu prikupljenih podataka, fokus naše strategije će biti na najčešćim vidovima nasilja nad ženama i devojčicama u različitim regionima, uključujući seksualno i rodno uslovljeno nasilje i štetne prakse; specifične vidove nasilja u porodici; femicid; trgovinu ljudima; kao i ekonomsku (radnu) eksploataciju.

U skladu sa načelima Agende za održivi razvoj do 2030, u okviru inicijative Spotlight će biti primenjen pristup zasnovan na poštovanju prava, a posebna pažnja će biti posvećena najmarginalizovanijim ženama i devojčicama kako „nijedna ne bi bila izostavljena“.

***

Mi – UN i EU – nastavljamo neumorno da radimo širom sveta i u okviru svih foruma na osnaživanju žena i devojčica, odbrani njihovih prava, jačanju njihovog glasa i garantovanju njihove bezbednosti i kontrole nad telom i životom te u isto vreme motivišemo druge, uključujući vlade i organizacije civilnog društva, da nam se pridruže u ovom značajnom poduhvatu.

Inicijativa Spotlight pruža jedinstvenu i do sada neviđenu priliku za sve naše partnere da zajedničkim snagama intenziviramo napore za borbu protiv nasilja nad ženama i devojčicama, promovisanje rodne ravnopravnosti i izgradnju sigurnijeg, pravednijeg i održivijeg sveta za sve.