Prema uredbi koju je Evropski parlament izglasao, svi građani EU i trećih zemalja će biti sistemski proveravani pri ulasku ili izlasku iz Evropske unije u bazama podataka, na primer u bazama izgubljenih ili ukradenih dokumenata. Parlament i Savet su postigli dogovor o novim pravilima 5. decembra 2016.

„Bezbednost naših spoljnih granica podrazumeva izgradnju snažnog štita u borbi protiv terorizma u Evropi i očuvanja prava na život, koje je preduslov za ostvarivanje svih ostalih prava. Svaki spaseni život zahvaljujući otkrivanju potencijalnih stranih boraca, vredi uloženog napora, a sistemske provere u bazama podataka su obavezan korak napred kako bismo ispunili našu osnovnu dužnost i našim građanima pružili minimalnu zaštitu”, izjavila je izvestiteljka Monika Makovei.

Novu uredbu, kojom se menja Zakonik o šengenskim granicama, Evropska komisija je predstavila u decembru 2015. Uredba obavezuje države članice da sprovode sistemske provere svih osoba koje prelaze spoljne granice Evropske unije u bazama ukradenih i izgubljenih ličnih dokumenata, Šengenskom informacionom sistemu (SIS) i ostalim relevantnim bazama podataka. Provere vazdušnih, morskih i kopnenih granica će biti obavezne i prilikom ulaska u i prilikom izlaska iz EU.

Promena pravila je reakcija na terorističke pretnje u Evropi, u kontekstu nedavnih napada u Briselu, Parizu i Berlinu, kao i na fenomen „stranih boraca“, odnosno građana EU koji se pridružuju terorističkim grupama kao što je tzv. Islamska država u Siriji i Iraku.

Rezolucija je izglasana sa 469 glasova za, 120 protiv i 42 uzdržana.

Ciljane provere u slučajevima dugotrajnih kašnjenja

Međutim, ukoliko zbog najavljenih sistemskiih provera dođe do usporavanja kopnenog i morskog saobraćaja, države članice mogu umesto njih da vrše ciljane provere, pod uslovom da procena rizika ukazuje na to da neće doći do pretnji po unutrašnju bezbednost i javni red.

Lica koja ne moraju da prolaze kroz ciljanu proveru će morati da prođu kroz uobičajenu proveru kako bi se utvrdila autentičnost putnih dokumenata i dokazao njihov identitet.

Prelazni period

Tokom prelaznog perioda od šest meseci nakon stupanja nove uredbe na snagu, države članice mogu da sprovode ciljane provere na vazdušnim granicama. Ovaj period u izuzetnim slučajevima može biti produžen na 18 meseci, na primer kada aerodromi nemaju odgovarajuća sredstva za sprovođenje sistemskih provera u relevantnim bazama podataka i potrebno im je više vremena da se prilagode novim pravilima.

Naredni koraci

Uredba stupa na snagu 20 dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku EU. Ova pravila će odmah biti obavezujuća u većini država članica. Danska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Irska nisu obuhvaćene uredbom.