Obraćanje Visoke predstavnice EU, Ketrin Ešton, na kraju njene posete Kijevu u Ukrajini.

„Dozvolite mi da počnem tako što ću reći da mi je drago što sam ponovo u Kijevu. Ovo je neobicno važno zato što ću kao Predsednik saveta za spoljne poslove, predsedavati našem sastanku u ponedeljak, kada će se 28 ministara spoljnih poslova EU okupiti u Briselu na našem redovnom zasedanju, a prva točka dnevnog reda biće diskusija o situaciji u Ukrajini.

Želim da se zahvalim svim sagovornicima, onima koje sam sam srela i na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti, gde sam se zatekla sa nekoliko ljudi iz Ukrajine, a koje sam videla i u nekoliko prethodnih dana boravka ovde.

Razgovarala sam na više tema sa svima i bila sam iznenađena činjenicom da su pitanja, koja su otvarali skoro svi moji sagovornici, bila ista.

Prvo je to da, iako postoji utisak da je nasilje smanjeno, i dalje postoji zabrinutost za situaciju na terenu, zabrinutost da svi oni koji su počinili nasilje budu dovedeni pred lice pravde, kao i želja da se ovo postigne transparentnim i nezavisnim procesom. Ja sam jasno stavila do znanja da smo mi više nego voljni da pomognemo i podržimo ovakav proces, za koji smatram da je izuzetno važan.

Takođe je bilo mnogo razgovora o reformi ustava, kako u Parlamentu tako i u kod političkog rukovodstva zemlje. Ovo se čini kao oblast u kojoj postoji slaganje da su neophodne reforme koje bi se na neki način vratile na elemente Ustava iz 2004, ali bi takođe morale da prepoznaju promene koje se treba i moraju doneti. Ponovo, iz naše perspektive, mi smo više nego srećni što možemo da ponudimo stručnost i savet. I u Evropskoj Uniji i u drugim telima sa kojima sarađujemo imamo mogućnost da pružimo podršku ostvarivanja ovoga. I to izgleda kao oblast koja bi obezbedila neku sigurnost za ljude: kao da se stabilnost vraća.

I naravno, govorili smo o ekonomskim pitanjima. Razgovarala sam mnogo puta u toku proteklog meseca o važnosti pružanju podrške ukrajinskoj ekonomiji. Ne bezuslovno – izuzetno je važno videti kakve ekonomske reforme su neophodne jer ovo je prava ekonomska pomoć i ulaganje. Ovo se ne tiče samo krotkoročnog, već i dugoročnog perioda. Radi se ne samo o mogućnostima da ekonomija raste u oblastima u kojima je već jaka, nego da se razvija i u drugim. I ja sam jasno stavila do znanja u svim svojim razgovorima da mi hoćemo da pružimo ekonomsku podršku zemlji pod tim uslovima. Ono što bih dodala jeste da su me svi razgovori naveli da verujem da svi razumeju šta je neophodno uraditi. Sve što ja sada mogu da uradim jeste da podstaknem sve koji mogu nešto da urade, da zaista pokrenu taj razgovor, da nastave dijalog i da urade stvari koje treba uraditi kako bi se zemlja izbavila iz krize i pokrenula napred. Hvala vam.”