Srbija na svom putu ka članstvu u EU mora da uloži dodatne napore u oblasti elektronskih komunikacija, informacionog društva i medija, naročito u procesu digitalizacije koji je Evropska unija podržala sa više od 10 miliona evra.

„Evropska komisija je veoma zabrinuta za ovu oblast, naročito u vezi sa približavanjem roka (17. jun 2015) za prelazak na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa kao i sa usvajanjem odgovarajućih zakona o medijima”, rekao je šef sektora za evropske integracije u Delegaciji EU Frejk Janmat.

„Opremom u vrednosti od osam miliona evra i konsultantskim uslugama vrednim 2,5 miliona evra EU je već podržala proces digitalizacije u Srbiji”, rekao je Janmat obraćajući se učesnicima okruglog stola na temu liberalizacija srpskog tržišta telekomunikacija, održanog 16. aprila u Beogradu.

EU od Srbije očekuje i da hitno usvoji nacionalnu strategiju razvoja širokopojasnog pristupa internetu i upotrebu digitalnih dividendi, kako bi dodatno podstakla razvoj sektora telekomunikacija.

Na skrining sastancima za poglavlje 10 pregovaračkog procesa sa Srbijom u maju i julu rešavaće se pitanja preostalih zakona koji se tiču elektronskih komunikacionih mreža, rekao je Janmat.

„Liberalizacija tržišta telekomunikacija, kao jedan od većih izazova sa kojim se suočavaju nacionalne regulatorne vlasti i nadležni organi, zahteva adekvatno i blagovremeno planiranje“, dodao je.

„Ključni faktor uspeha, ali i najveći izazov u oblasti telekomunikacija jeste razvoj regulatornog okvira koji će istovremeno podsticati izradu novih i poboljšanih proizvoda i usluga po pristupačnim cenama za građane i stimulisati inovativna istraživanja i privredni rast, što na kraju dovodi do opšteg napretka”, zaključio je Janmat.

Prema njegovim rečima, sprovođenje mera zaštite konkurencije može se smatrati  osnovnim mehanizmom obezbeđivanja konkurencije na liberalizovanom tržištu elektronskih komunikacija.

„Hrvatska, Makedonija i Crna Gora su vodeće u regionu po pitanju sprovođenja mera zaštite konkurencije. Iako Srbija u ovom procesu zaostaje, ipak ima i pozitivnog razvoja: od 1. aprila se primenjuje prenosivost brojeva fiksne telefonije, što omogućava razvoj konkurencije u ovoj oblasti. U narednom periodu se očekuje i rešavanje pitanja kao što su prenosivost ADSLa i postojeće zastarele analogne stanice, koje utiču na rad pojedinih operatera, ali i na krajnje korisnike“, rekao je Janmat.