Pozitivni efekti evropskih integracija moraju biti vidljivi u svim delovima zemlje, a ekonomski rast ravnomerno raspoređen, zaključci su nakon događaja na kojem su analizirani uspesi razvojnog programa EU PRO, koji finansira Evropska unija.

Statistika dovoljno govori: otvoreno je preko 1.700 radnih mesta, stvoreni su uslovi za nove investicije vredne 30 miliona evra i unapređen je pristup komunalnim, zdravstvenim, socijalnim uslugama i obrazovanju u 99 lokalnih samouprava, tokom tri godine rada.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Sem Fabrici ističe da se uz pomoć ovog programa izašlo van Beograda i posvećena je neophodna pažnja ruralnim delovima zemlje.

„Srpska ekonomija bazirana je na Koridoru 10, a mi moramo otići dalje od toga. Time što smo stigli do 99 lokalnih samouprava, ispunili smo jedan od ciljeva evropskih integracija“, navodi ambasador Fabrici.

„Već je vidljiv pozitivan doprinos 341-og projekta koje je EU PRO sproveo u oblasti unapređenja konkurentnosti preduzeća, povoljnog poslovnog okruženja infrastrukture i socijalne inkluzije“, kaže šef Delegacije EU u Srbiji.

Gotovo polovinu zaposlenih u preduzećima učesnicima programa čine žene, dok je sa lokalnim samoupravama sprovredeno 95 projekata, koji su doprineli unapređenju privrede. Jedan deo sredstava EU PRO je preusmerio na nabavku hitne medicinske i nemedicinske opreme potrebne u borbi protiv širenja koronavirusa, što je dokazalo i njegovu fleksibilnost.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović occenjuje da je EU PRO unapredio poslovni ambijent u lokalnim samoupravama, preduzetništvo i inovacije kao i dostupnost kulturnih i drugih sadržaja.

„EU PRO jedan od najvažnijih projeakta koje smo realizovali sa EU. Pokazao je da smo svi shvatili koje sve mogućnosti stoje na raspolaganju i da smo ojačali naše kapacitete. Ovi projekti su nešto što doprinosi održivom razvoju. Ovo je jedan od važnih proejata koji pokaazuje sinergiju ciljeva Vlade Republike Srbije i našeg najvažnijeg partnera Evropske unije“, navodi ministarka Joksimović.

Direktorka Kancelarije UNOPS-a u Srbiji Mikela Telatin kaže da je program doneo opipljiv doprinos socijalnom i ekonomskom razvoju zemlje, a da su identifikovani ključni elementi potrebni da se stvori povoljan privredni ambijent.

„EU PRO je postigao vidljive rezultate i doprineo društvenom i ekonomskom razvoju Srbije stvarajući uslove za nove investicije i radna mesta, unapređujući socijalnu infrastrukturu i inkluziju stvarajući tako sinergiju i jednake prilike čime je ispunio mandat UNOPS-a da pomogne ljudima da žive bolje“, kaže Telatin.

Kancelarija UNOPS sprovela je program i koja već više od decenije sarađuje sa Ministarstvom za evropske integracije i Delegacijom Evropske unije na realiazaciji programa usmerenih na lokalni razvoj.

Tokom obeležavanja završetka programa otvoren je virtuelni sajam projekata „U korak sa Evropom“ koji će tokom naredna dva dana biti otvoren za sve zainteresovane da saznaju  više o razvojnim projektima koje podržava EU i najboljim praksama u njihovom sprovođenju.

Istovremeno, svečano su proglašeni pobednici EU PRO medijskog takmičenja na temu podrške EU lokalnom i regionalnom razvoju.

Nagrada u kategoriji najbolji prilog samostalnog elektronskog izdanja pripala je Enesu Radetincu, uredniku novopazarskog portala A1, dok je nagrada za najbolji televizijski prilog dodeljena dvema medijskim kućama koje su osvojile isti broj poena stručnog žirija i takmičara – Radio Televiziji Novi Pazar i novinaru Aleksandru Nićiforoviću i TV Centru Svilajnac za prilog Predraga Todorovića. Nagrada za najbolji radijski prilog dodeljena je Radiju Sto Plus iz Novog Pazara i novinarki Ameli Bajrović dok je najbolja autorka – Biljana Kuzmanović, urednica portala Užička republika press.

Najbolji medijski prilozi određeni su na osnovu glasova samih takmičara i stručnog žirija, koji su činili: Radojka Nikolić, urednica Ekonometra i Magazina Biznis, Ljubica Gojgić, urednica i voditeljka emisije Pravi ugao na RTV Vojvodina i Miša Stoiljković, urednik i voditelj jutarnjeg programa na Radio Beogradu.

Specijalna nagrada Ministarstva za evropske integracije pripala je Medijskom istraživačkom centru iz Niša za priču Milice Milojević Kostić, dok je Delegacija Evropske unije u Srbiji specijalnu nagradu dodelila TV Galaksiji 32 iz Čačka i novinarki Mileni Petrović. U kategoriji set medijskih priča pobedio je Regionalni internet portal E-Braničevo iz Požarevca i novinarke Ana Grujić i Tijana Sotirov. Rezultati takmičenja su dostupni na internet stranici EU PRO-a.

Aktivnosti EU PRO programa, koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa ukupno 25 miliona evra. Program ima za cilj da doprinese povećanju konkurentnosti mikro i malih preduzeća, poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenju socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: regionu Šumadije i Zapadne Srbije i regionu Južne i Istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).