Povodom Evropske godine kulturnog nasleđa, Evropska komisija danas organizuje konferenciju na visokom nivou posvećenu inovacijama i kulturnom nasleđu u okviru programa Horizont 2020 na kojoj će predstaviti najperspektivnije inovacije za očuvanje evropskog kulturnog nasleđa za buduće generacije.

U konferenciji učestvuju komesari Navračič i Moedas i komesarka Gabriel.

Istraživanje i inovacije mogu podstaći pronalaženje pametnih i tehnološki naprednih rešenja za izazove sa kojima se Evropa susreće u nastojanjima da zaštiti i ostvari prednosti od svog kulturnog nasleđa. Među temama o kojima će biti reči na konferenciji su mere koje Evropska komisija preduzima kako bi doprinela dugoročnoj sinergiji nauke, istraživanja, inovacija i kulture u korist kulturne baštine. Te mere obuhvataju otvaranje digitalnog pristupa lokacijama koje nisu dostupne fizički, pružanje pomoći za očuvanje dragocenih artefakata i traženje novih načina za vrednovanje kulturnog nasleđa u korist kreativnih industrija.

Komesar Navračič, nadležan za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport, izjavio je: „Moramo da čuvamo naše kulturno nasleđe za naredne generacije. Istraživanje i inovacije nam u tome mnogo pomažu – oni nam nude napredna rešenja i tehnologije kako bismo ostvarili taj cilj. Koristimo priliku koju nam nudi Evropska godina kulturnog nasleđa kako bismo promovisali dugoročne projekte za zaštitu i promociju nasleđa.“

Komesar Moedas, u čijoj nadležnosti su istraživanje, nauka i inovacije, kaže: „Kulturno nasleđe je nepresušni izvor inovacija u kom se tradicija susreće sa vrhunskim tehnologijama. Naša ambicija je da Evropa postane svetski lider u inovacijama vezanim za nasleđe uz podršku Horizonta 2020, programa EU za finansiranje istraživanja i inovacija.“

Komesarka Gabriel, odgovorna za digitalnu ekonomiju i društvo, dodaje: „Tehnološke i digitalne inovacije imaju jedinstveni potencijal jer olakšavaju pristup našem nasleđu na način koji nikada ranije u istoriji nije bio moguć. Na primer, platforma Europeana nije samo digitalni trezor koji čuva naše kulturno nasleđe, već je i put u našu prošlost, sadašnjost i budućnost.”

Komisija danas predstavlja i pregled politike pod nazivom ‘Inovacije u istraživanju kulturnog nasleđa’, u kojoj evaluira istraživanja kulturnog nasleđa koja finansira EU i predlaže unapređenja evropskog istraživačkog okvira za period nakon 2020. Očekuje se da EU između 2014. i 2020. uloži 500 miliona evra u istraživanja i inovacije u oblasti kulturnog nasleđa. Pregled politike je jedan od elemenata takozvanog stuba inovacija Evropske godine kulturnog nasleđa. Stub čine tri projekta – kojima rukovode Komisija sa državama članicama, Savet Evrope i evropski univerziteti – sa ciljem unapređenja veština u oblasti kulturne baštine, većeg učešća građana u donošenju odluka o kulturnom nasleđu i promovisanja značaja koji nauka i tehnologija imaju za kulturno nasleđe.