Prvi izvještaj Komisije o borbi protiv korupcije u EU: Države članice su prethodnih godina preduzele mnoge inicijative, ali su rezultati nejednaki i potrebno je učiniti više kako bi se korupcija sprečila i sankcionisala. Istraživanje pokazuje da tri četvrtine (76 %) Evropljana smatra da je korupcija raširena, a više od polovine (56 %) smatra da se nivo korupcije u njihovoj zemlji povećao tokom protekle tri godine.

Korupcija je i dalje jedan od izazova za Evropu. Korupcija pogađa sve države članice EU i košta evropsku privredu  oko 120 milijardi evra godišnje. Države  članice su prethodnih godina preduzele mnoge inicijative, ali su rezultati nejednaki i potrebno je učiniti više kako bi se korupcija sprečila i sankcionisala. To su neki od zaključaka iz prvog Izveštaja EU o borbi protiv korupcije koji je danas objavila Evropska komisija.

U Izveštaju EU o borbi protiv korupcije objašnjava se situacija u svakoj državi članici: koje se antikorupcijske mere sprovode, koje deluju, kao i šta bi se moglo poboljšati i kako.

Nacionalna poglavlja na engleskom jeziku i nacionalnim jezicima dostupna su ovde.

Izvještaj pokazuje da se priroda i nivo  korupcije razlikuju u državama članicama i  da  delotvornost  mera borbe protiv nje može biti sasvim drukčiji. Takođe ukazuje na to da korupcija zaslužuje veću pažnju u svim državama članicama.

To pokazuju rezultati istraživanja Eurobarometra objavljenog danas o stavovima Evropljana o korupciji. Istraživanje pokazuje da tri četvrtine (76 %) Evropljana smatra da je korupcija raširena, a više od polovine (56 %) smatra da se nivo  korupcije u njihovoj zemlji povećao tokom protekle tri godine. Jedan od dvanaest Evropljana (8 %) izjavio je da je iskusio slučaj korupcije ili mu svedočio u protekloj godini.

Rezultati Eurobarometra dostupni su ovde.

„Korupcija narušava poverenje građana u demokratske institucije i vladavinu prava, šteti evropskoj privredi  i državama uskraćuje preko potreban prihod od poreza. Države  članice su proteklih godina mnogo učinile u borbi protiv korupcije, ali današnji izveštaj pokazuje da to ni izdaleka nije dovoljno. U Izvještaju se predlaže šta se sve može da  učini i radujem se što ću sarađivati s državama članicama kako bi se to i ostvarilo”, izjavila je Cecilia Malmström, komesaraka EU za unutrašnje poslove.

Korupcija na različite načine utiče na sve države članice

Slede neki od glavnih korupcijskih trendova širom EU:

1. Mehanizmi kontrole

Korišćenje preventivnih mera (npr. etičkih pravila, mera podizanja svesti, lakog pristupa informacijama od javnog interesa).

Postoje znatne razlike među državama članicama u vezi sa sprečavanjem korupcije. Za neke je delotvorno sprečavanje pridonelo snažnoj reputaciji niskog nivoa korupcije, u drugima su se preventivne mere sprovodile nejednako i s ograničenim rezultatima.
Spoljni i unutrašnji mehanizmi kontrole. U mnogim državama članicama unutrašnja kontrola postupaka u javnim telima (posebno na lokalnom nivou ) slaba je i nekoordinirana.

Sukob interesa. Pravila o sukobu interesa različita su u EU, a mehanizmi za proveru prijava sukoba interesa često su nedovoljni. Sankcije za kršenje pravila retko se primjenjuju i često su slabe.

2. Kazneni progon i kažnjavanje

Pravila kaznenog zakona kojima se korupcija svrstava u zločin, uglavnom postoje u skladu s normama Veća Europe, UN-a i zakonodavstva EU. Ipak, države članice su neujednačeno prenele Okvirnu odluku EU 2003/568/JHA o borbi protiv korupcije u privatnom sektoru u nacionalno zakonodavstvo.

Delotvornost sproviđenja  zakona i kaznenog progona u istraživanju korupcije razlikuje se unutar EU. Izvrsni rezultati mogu se vidjeti u nekim državama članicama. U drugima je uspešan kazneni progon redak ili su istrage dugotrajne.

Opsežna statistika o korupciji nedostaje u mnogim državama članicama čime se poređenja  i procene usložnjavaju . Pravila postupanja , uključujući pravila o ukidanju imuniteta političarima, ometaju slučajeve korupcije u određenim državama članicama.

3. Politička dimenzija

Politička odgovornost. Integritet u politici ostaje problem za mnoge države članice EU. Na primer, kodeksi ponašanja unutar političkih stranaka ili izabranih skupština na srednjem ili lokalnom nivou  ne postoje i često su nedelotvorni .

Finansiranje političkih stranaka. Iako su mnoge države članice donele snažna pravila o finansiranju stranaka, i dalje postoje znatni nedostaci. Odvraćajuće sankcije protiv nezakonitog finansiranja stranaka retko se nameću u EU.

4. Područja rizika

U državama članicama, korupcijski rizici su uglavnom veći na regionalnim i lokalnim nivoima  gde su uzajamne provere i unutarašnje kontrole slabije nego na državnom nivou.

Urbani razvoj i građevinarsto , kao i zdravstvo, sektori su koji su naročito izloženi korupciji u nekoliko država članica.

Postoje neki nedostaci u pogledu nadzora državnih preduzeća, što povećava njihovu izloženost na korupciju.

Sitna korupcija ostaje široko rasprostranjen problem samo u nekoliko država članica.

Javne nabavke: područje izloženo korupciji

Izvještaj uključuje posebno poglavlje o javnim nabavkama. Radi se o vrlo važnom području za privredu EU jer javna tela svake godine potroše približno jednu petinu BDP-a EU pri nabavci  robe, radova i usluga. To je takođe područje izloženo korupciji.

Izvještajem se poziva na snažnije standarde integriteta u području javnih nabavki i daju se preporuke za poboljšanje mehanizama kontrole u nekoliko država članica. Detaljne informacije i određene točke predložene za dalju raspravu mogu se naći u poglavljima o dotičnim državama.

Okruženje

Izvještaj EU-a o borbi protiv korupcije pokriva svih 28 država članica EU.

Sastoji se od:

opšteg poglavlja sa sažetkom glavnih rezultata i opisom trendova povezanih s korupcijom u celom EU i analizom načina na koji se države članice bore protiv korupcije u javnim nabavkama;

poglavlja o 28 država u kojima je nalazi kratak prikaz opšteg stanja u pogledu korupcije, prepoznaju se problemi koji zaslužuju dodatnu pažnju i naglašavaju se dobre prakse koje bi mogle inspirisati druge;

Izvještaj uključuje i rezultate dva istraživanja Eurobarometra o percepciji korupcije među europskim građanima s jedne strane i prduzećima s druge strane.

Korisni linkovi

Izvještaj EU o borbi protiv korupcije uključujući poglavlja o državama, istraživanja Eurobarometra, informativne članke i odgovore.

Web-mesto Cecilije Malmström

Pratite komesarku Malmström na Twitteru

Web-mjesto Glavne uprave za unutrašnje poslove

Pratite Glavnu upravu za unutrašnje poslove na Twitteru