„Po prvi put nakon skoro godinu dana, osećam se kao kod kuće“ sa osmehom na licu poručuje Mažed Alshater iz Sirije, učesnik kolonije „Foto istok = foto zapad“ u Nišu.

Mažed je jedan od migranata koji trenutno žive u prihvatnom centru u Preševu, a tokom ove jeseni su bili deo foto kolonije koja je spojila migrante i studente novinarstva i umetnosti u Nišu, u zajedničkoj misiji. Upoznaju jedni druge, povezuju se, uče o drugim i drugačijim kulturama, kako bi bolje razumeli i dalje preneli jednu važnu poruku – Svi smo ljudi, svi smo isti i imamo ista prava.

Dobro znamo da fotografija govori više od 1000 reči, a kroz foto koloniju koju je realizovao Medijski istraživački centar iz Niša (MIC) se na delu pokazalo da fotografija ume i može da spaja ljude. Neki od učesnika su se već ranije bavili fotografijom, neki se tad sada okušali, a ono što je najvažnije da iz ovog programa nose sjajne utiske i da su sada bogatiji za jedno novo životno iskustvo.  Uz zajedničko druženje i aktivnosti, učili su o tehnikama fotografisanja, upoznali Niš i obišli važne kulturno-istorijske znamenitosti.

Mažed kaže da je pre početka kolonije bio nesiguran kako će drugi učesnici tretirati migrante, ali da su doživeli sjajne momente i uživali.

„Cenim što sam mogao da naučim dosta, ovo je veliko iskustvo. Kada smo započeli ovu koloniju, ili kako ja to volim da kažem putovanje, shvatio sam da je zapravo sve dobro. I studenti, i treneri, svi su super. Sada smo svi prijatelji, po prvi put nakon godinu dana imam osećaj da sam kod kuće“ ističe Mažed.

Studentima koji su učestvovali je ovaj program pomogao da bolje razumeju ljude o kojima nisu mnogo znali, a da sa druge strane nauče da u svom budućem radu koriste fotografiju i da razumeju koliko je ona važan deo svih sadržaja u medijima.

„Oduševljena sam, stvarno je vladala dobra energija i ovo ostaje kao odlično sećanje. Biće to iskustvo kojeg ću rado da se sećam kada se posle nekoliko godina osvrnem, jer sam mnogo toga naučila i znači mi ova saradnja sa kolegama, upoznavanje sa fotografijom“ poručuje Andrijana Adamović, studentkinja četvrte godine novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu.

Andrijana dodaje da su se učesnici iz Niša sa migrantima odlično sporazumeli i bolje ih upoznali.

„Shvatili smo da smo dosta slični, svi volimo fotografiju, oni su svi divni ljudi i želim da ostanemo u kontaktu. Sada se pratimo na društvenim mrežama, a volela bih da se opet vidimo, popijemo kafu, da se sutra sretnemo na nekoj izložbi“ kaže Andrijana.

Medijski istraživački centar (MIC) je prepoznatljiv po svojim tekstovima i projektima koje su realizovali prethodnih godina sa migrantima.

„Ovo nam je jedan od lepših i dražih projekata. Mislimo da smo tokom svih tih godina stekli pravu sliku o izbeglicama i njihovom položaju, potrebama, tako da smo veoma ponosni na ovu foto koloniju. Fotografija je izuzetno moćan alat u informisanju, svi je vole i svi je koriste“ kaže Jelena Đukić Pejić, urednica MIC-a.

Učesnici iz Preševa su kroz koloniju mnogo toga naučili o fotografskom načinu izražavanja, prenošenju informacija, što će im pomoći da predstave svoje probleme na pravi način, da informišu o svojim potrebama. Studenti su mogli da steknu praksu sa terena, da se oprobaju da rade svoje prve priloge, i upoznali su buduće, starije kolege iz medija.

„Projektom smo želeli da postignemo razumevanje, rad bez predrasuda, jer to je osnova za profesionalni rad budućih novinara. Smatramo da treba što češće realizovati slične projekte, jer je jedan ovakav kreativni rad najbolji način za učenje, za razmenu informacija, za druženje i za spuštanje svih barijera“ zaključuje Jelena Đukuć Pejić.

Nakon foto kolonije “Foto Istok = Foto Zapad” u kojoj su se studenti iz Niša i migranti iz Preševa družili i fotografisali Niš i okolinu, organizovana  je zajednička izložba fotografija sa najboljim radovima učesnika. U kampu Fabrike umetnika kod Brzog Broda u Nišu, u prirodnom ambijentu pored reke Nišave, izloženo je 89 najboljih fotografija učesnika.

***

Projekat „Foto istok – Foto zapad“ realizuje Medijski istraživački centar u sklopu projekta  „Regionalna podrška upravljanju migracijama uz zaštitu prava migranata na Zapadnom Balkanu i Turskoj“, faza 2, koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u okviru javnog poziva za podnošenje predloga projekata za dodelu bespovratnih sredstava (Drugi krug) IPAII-2021-1, uz finansijsku podršku Evropske unije.