Izjava visoke predstavnice/potpredsednice Federike Mogerini na konferenciji za štampu održanoj nakon prvog sastanka Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između Evropske unije i Kosova

Proveriti pre objavljivanja!

Bilo mi je veliko zadovoljstvo da danas ugostim premijera [Isu Mustafu], ministra spoljnih poslova [Envera Hodžaja], ministra unutrašnjih poslova [Skendera Hisenija] i ostatak delegacije iz Prištine. Značaj današnjeg dana se ogleda u visokom nivou kosovske delegacije; želim da se zahvalim svojim prijateljima na ovom danu koji je veoma važan za naše odnose.

Imala sam čast da predsedavam prvim sastankom Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između Evropske unije i Kosova. Veoma je važno što smo danas izrazili rešenost Evropske unije da nastavi da podržava Kosovo na putu evropskih integracija.

Ovaj dan je važan iz još jednog razloga: naime, jutros smo sa ministrom spoljnih poslova potpisali Okvirni sporazum o učešću Kosova u programima EU. To postignuće će osnažiti veze između naših društava, naročito između mlađih generacija. Sporazum će omogućiti Kosovu da učestvuje u nizu programa EU poput Erazmusa, Kreativne Evrope, Mehanizma civilne zaštite, te programima kao što je COSME koji pomaže malim i srednjim preduzećima da pristupe tržištima Evropske unije, ili programa Horizon 2020 posvećenog istraživanjima i inovacijama.

Zato današnje potpisivanje Okvirnog sporazuma i održavanje prve sednice Saveta za stabilizaciju i pridruživanje nakon stupanja SSP-a na snagu prošlog aprila predstavlja krupan korak u našem zajedničkom radu. Danas smo sa premijerom i drugim članovima delegacije razgovarali o nizu važnih pitanja poput liberalizacije viznog režima, političke situacije na Kosovu, radu Kosova, ali i Evropske unije na borbi protiv radikalizacije i fenomena stranih boraca; razgovarali smo i o zajedničkom radu na integraciji regiona Zapadnog Balkana, o dijalogu između Beograda i Prištine pod okriljem EU koji dobro napreduje. Sve ovo su pitanja od značaja ne samo za Evropsku uniju već i za Kosovo.

Kada je reč o dijalogu, istakli smo značaj napretka u primeni svih do sada postignutih sporazuma. Podstakli smo preduzimanje važnih koraka u pogledu sprovođenja sporazuma o slobodi kretanja, pravosuđu, Zajednici srpskih opština i energetici. Dozvolite da napomenem i nedavno postignuti dogovor o daljem sprovođenju sporazuma o telekomunikacijama. Takođe, radujemo se i otvaranju mosta u Mitrovici u januaru naredne godine. Što se telekomunikacija tiče, želim da naglasim da će napredak na tom planu doneti značajne koristi građanima Kosova.

Procesu normalizacije pristupamo u duhu dijaloga. Smatramo da je dijalog, unutar Kosova, između različitih političkih partija, između vlade i opozicije u Parlamentu, put kojim treba ići. Inkluzivni konstruktivni dijalog je onaj koji je Evropska unija uvek spremna da podrži i koji će osigurati napredak zemlje na evropskom putu. Želim da se iskreno zahvalim premijeru, čitavoj vladi, njenim telima, narodu zemlje, na svim koracima koje je zemlja napravila koji idu u prilog veoma dobroj perspektivi naše buduće saradnje.

Hvala vam mnogo. Prepuštam reč premijeru.

Pitanja i odgovori

Za sprovođenje sporazuma su neophodne dve strane. Postoji bojazan da će pitanje stava o statusu nekim članicama EU biti problem za sprovođenje SSP-a. Ako se javi, kako će ovaj problem biti rešen? 

Pitanje statusa nikada nije bilo problem za unapređenje naših odnosa. Naročito ne ove godine, budući da su sve države članice EU jednoglasno podržale SSP. Danas smo održali prvi Savet u okviru procesa koji u potpunosti podržava svih 28 država članica. Sigurna sam da govorim u ime svih članica kada kažem da će EU podržati evropsku perspektivu Kosova. Ponavljam, pitanje statusa nikada nije – naročito ne u poslednjh nekoliko godina – sprečavalo EU da podrži Kosovo na evropskom putu svim instrumentima koji su joj na raspolaganju. Sigurna sam da će ovako biti i ubuduće i verujem da će današnji istorijski sastanak i potpisivanje ovog veoma značajnog sporazuma doneti konkretne promene na bolje u životima ljudi, a naročito mladih na Kosovu. Imamo i očigledan dokaz ovoga: bez obzira na status, ja danas ovde predstavljam 28 država članica.

Koji je vremenski okvir za ulazak Kosova u EU? (pitanje za premijera Isu Mustafu)

Ako dozvolite, citirala bih premijera: „Mi smo u Evropi; mi već jesmo Evropa i ne možemo to tek sada da postajemo“. Upravo u ovome je suština pristupa koji komesar [Han] i ja primenjujemo na sve zemlje Zapadnog Balkana. I ako pogledate svaku od njih, uključujući Kosovo, one su u protekle dve godine napravile ogromne korake na putu evropskih integracija. Za kraj ću reći samo da smatram da je današnji sastanak deo ukupnog konstruktivnog rada koji obavljamo sa zemljama Zapadnog Balkana, uključujući i vašu zemlju, premijeru.

*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 SB UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.