Petnaestoro učenika i petoro nastavnika Prehrambeno-hemijske škole iz Niša podelilo je nezaboravna iskustva sa upravo završenog Erazmus plus projekta mobilnosti „Nova znanja i nova iskustva“ i sa svog dvonedeljnog boravka u Sevilji, u Španiji, krajem prošle godine.

Priču o Erazmusu koji menja život, navodeći brojne profesionalne, kulturološke i jezičke prednosti učešća izneli su svi učesnici ove razmene, i to podjednako nastavnici i učenici.

Rad u laboratoriji za hemičare je neprikosnoven, a praktična nastava u specijalizovanoj laboratoriji Cetecal u Sevilji donela im je predan rad, nova znanja uz spoj nauke i lepote u pripremi kozmetičkih proizvoda, kao i nepresušni entuzijazam i otvorenost mentora Antonija Alvareza koji je na učesnike ostavio poseban utisak.

Svetlana Bogunović, Lela Paunović i Vesna Jović, tri nastavnice hemije su uz organizovan job shadowing i razgovore sa španskim kolegama imale priliku da razmene iskustva, govore o svakodnevnim izazovima i primerima iz prakse, kao i o sličnostima i razlikama dva obrazovna sistema. Učenici su bili na praktičnoj nastavi sa dvoje nastavnika pratioca, a u laboratoriji, kažu, provodili su svakog dana puno radno vreme, dok ih je u periodima između analiza dodatno povezivala i podsticala temeramentna muzika srpskog kola i španskog flamenka.

Projekat „Mobilnost – nova znanja i nova iskustva“ je u značajnoj meri uticao na razvoj evropske dimenzije rada Prehrambeno-hemijske škole, te je školi koja ove godine obeležava 87-godišnicu rada, nedavno odobrena Erazmus + akreditacija u sekotoru stučnog obrazovanja i obuka do 2027, ističe  direktorka Prehrambeno-hemijske škole Tanja Mikić Nikolić u nastojanju da njihova priča podstakne i druge direktore i nastavnike da se ohrabre i upuste u svoje uspešne Erazmus + priče.

Slaviša Manić, nastavnik u Prehrambeno-hemijskoj školi i koordinator mobilnosti podelio je sa kolegama iz drugih niških obrazovnih ustanova sve detalje od pripreme projekata, preko izazova sa kojima su se susretali do svih pojedinosti realizacije i postignutog.

Nezaborno iskustvo iz Sevilje u ime učenika prenela je  učenica Teodora Minić koja ističe: „Svaki dan u Sevilji bio je dragocen, drugačiji i jedinstven na svoj način, a dobro osmišljen i organizovan“. Kada bi pak imala čarobni štapić ona bi iz Sevilje kod nas prenela opuštenost i lakoću Španaca u radu, bez tenzije i pritiska što je na nju ostavilo jak utisak.

Partner Prehrambeno-hemijskoj školi bila je EUROMIND kancelarija iz Sevilj,  koja je značajno olakšala školi pripremu i sprovođenje mobilnosti u svim organizacionim momentima – od prevoza i smeštaja, do raznovrsnih kulturoloških aktivnosti.  Jadranka Junačko iz Eurominda priseća se svojih Erazmus početaka i prenosi iskustvo Hrvatske gde su ranije bile brojne nesigurnosti i poteškoće oko pisanja i pripreme projekata, a sada su za škole Erazmus projekti postali deo kulture i standard, na kojem su nastavnici i učenici angažovani i motivisani, a roditelji puni poverenja. „Cilj nam je da uvek budemo bolji i zato stalno razvijamo prefesionalizam protokola i rada, simbioza partnera je ključna, a  najvažnije je da učenici imaju 100 benefita od Erazmusa, jer ako nije tako, negde ozbiljno grešimo“, naglasila je  Jadranka Junačko.

Erasmus+ je program Evropske unije koji obezbeđuje finansiranje projekata za saradnju u tri oblasti: obrazovanje, mladi i sport. Za promovisanje i sprovođenje programa Erasmus+ u Srbiji u oblasti obrazovanja, obuka i mladih, nadležna je Fondacija Tempus. Republika Srbija od konkursnog roka za 2019. godinu učestvuje u programu kao punopravna članica.

Više o mogućnostima koje nudi program Erazmus plus, možete saznati na sledećim linkovima:

https://tempus.ac.rs/

https://www.euzatebe.rs/rs/eu-programi/erasmus-plus