U jeku energetske krize i rata u Ukrajini ne može se previše naglasiti značaj alternativnih pravaca za snabdevanje gasom industrije i građana.

Za Srbiju je veoma važan svaki napredak na trasi gasovoda ka Bugarskoj, Grčkoj i Azerbejdžanu. Srbija uz podršku EU uveliko gradi gasnu interkonekciju od Niša do granice ka Sofiji (Bugarska) a sada je puštena u rad i interkonekcija između Bugarske i Grčke. Ovim gasovodom bi Srbija dobila nove potencijalne izvore gasa iz Azerbejdžana i tečnog prirodnog gasa iz Grčke.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je na ceremoniji otvaranja u Sofiji da počinje nova era za Bugarsku i jugoistočnu Evropu.

“Ovo su zaista lepe vesti u teškom trenutku. Ovaj gasovod menja energetsku bezbednosnu situaciju u Evropi. Ovaj projekat znači slobodu”, naglasila je fon der Lajen.

Gasni interkonektor Grčka – Bugarska povezuje transportnu mrežu prirodnog gasa Grčke u blizini grada Komotinija sa bugarskom prenosnom mrežom u blizini grada Stare Zagore. Početak rada interkonektora predstavlja značajan momenat ne samo za Jugoistočnu Evropu nego i šire, jer će povećati bezbednost snabdevanja gasom za sve povezane zemlje na Balkanu.

Otvaranju gasovoda prisustvovali su predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Bugarske Rumen Radev, premijer Grčke Kirijakos Micotakis, predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev, premijer Rumunije Nikolae Čuka, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, kao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Novi gasovod Srbija – Bugarska, zajedno sa novim gasovodom između Grčke i Bugarske će diversifikovati izvore energije u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana. Time će se takođe smanjiti zavisnost od jednog dominantnog dobavljača. Drugi izvori bi mogli da uključuju LNG (tečni prirodni gas) iz Grčke i azerbejdžanski gas koji dolazi kroz gasovode TANAP (Turska) i TAP (Grčka).

 

Projekat izgradnje gasnog interkonektora Niš – Dimitrovgrad – Bugarska biće finansiran delom kroz bespovratnu pomoć EU, u visini od 49,6 miliona evra, kao i 25 miliona evra povoljnog kredita Evropske investicione banke koji će Srbija plaćati za deo gasovoda koji prolazi kroz Srbiju. Dosad je Republika Srbija za ovaj projekat izdvojila 7,5 miliona evra.

Gasni interkonektor povezaće grad Niš sa bugarskom prestonicom Sofijom, a projektovani kapacitet novog gasovoda omogućiće protok od 1,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje. Izgradnja gasovoda Niš-Dimitrovgrad počela je 1. februara 2022, a dužina interkonekcije na teritoriji Srbije iznosi 109 kilometara. Završetak izgradnje gasovoda planiran je za četvrti kvartal 2023.

Kako je predviđeno projektom, novi gasovod će obezbediti dodatnih 60 odsto povećanja kapaciteta u odnosu na trenutne godišnje potrebe Srbije (oko 3 milijarde kubnih metara gasa godišnje), u velikoj meri povećati ukupnu sigurnost snabdevanja prirodnim gasom i doprineti ciljevima čistije energije.

Ovim projektom će, takođe, biti omogućen lakši pristup gasu onim mestima koja ga dosad nisu imala – Bela Palanka, Pirot i Dimitrovgrad.

Evropska unija je veći donator od svih ostalih međunarodnih donatora zajedno. EU je u protekle dve decenije uložila više od 830 miliona evra u sektor energetike. Samo u 2022. podrška EU energetskom sektoru Srbije procenjena je na 100 miliona evra.

Diversifikacija izvora energije, sigurnost snabdevanja, energetska efikasnost i dekarbonizacija privrede, u skladu sa Pariskim sporazumom, glavni su ciljevi podrške EU. Podrška Evropske unije realizuje se u saradnji sa Vladom Srbije. EU će nastaviti da podržava Srbiju u usklađivanju sa pravnim tekovinama EU i stvaranju uslova koji će omogućiti dalja ulaganja u dekarbonizaciju energetskog sektora.

Detaljne informacije o projektu Gasne interkonekcije Srbija-Bugarska možete pronaći ovde.

..FRANCE, Fos sur Mer: Arriv?e du Methanier Global Energy GDF Suez.

Povezane vesti:

https://europa.rs/interkonekcija-srbija-bugarska-strateski-vazan-projekat-za-energetsku-bezbednost/

https://europa.rs/energetsko-povezivanje-za-kvalitetniji-zivot/

https://europa.rs/cilj-veca-energetska-bezbednost/