U eri ubrzanog tehnološkog razvoja, inovacione delatnosti su od presudnog značaja za stabilnu privredu koja je usmerena ka znanju. Srbija je ovo na vreme shvatila i stoga je 2011. pokrenula “Fond za inovacionu delatnost” kako bi unapredila inovacije u oblastima nauke i tehnologije.

Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA)

I P A – INVESTICIJA U EVROPU. INVESTICIJA U ODRŽIVI  PRIVREDNI RAZVOJ

Ključna komponenta Fonda je “Projekat podrške inovacijama u Srbiji” koji ima za cilj jačanje kapaciteta inovacione delatnosti; projekat je pokrenut 2011, a  finansira ga Evropska unija iz pretpristupnih fondova. Projekat podstiče inovativno preduzetništvo i unapređuje inovacionu delatnost u Srbiji, koja je od ključnog značaja za dugoročni ekonomski rast.

JEDINSTVENE PRILIKE ZA RANI RAZVOJ

Projekat podrške inovacijama u Srbiji sadrži dva instrumenta finansiranja koji pomažu srpskim preduzetnicima da ostvare svoje potencijale.

Prvi je Program ranog razvoja koji obezbeđuje donacije do 80.000 evra za osnovna ulaganja poput izrade prototipa, dokaz koncepta, zaštitu intelektualne svojine i izradu biznis planova.

Drugi je Program sufinansiranja inovacija koji nudi bespovratnu pomoć u iznosu do 300.000 evra za  ostvarivanje saradnje između mikro i malih preduzeća i privatnog sektora, kao i organizacijama za istraživanje i razvoj. Program pruža podršku u privlačenju investitora, sa krajnjim ciljem plasiranja proizvoda i usluga na tržište.

Među više od 200 podnetih zahteva u 2012. je izabrano 25 projekata, kojima je ukupno dodeljeno 2,77 miliona evra. Jedna od “nagrađenih” je kompanija BSK d.o.o. iz Obrenovca koja razvija jedinstvenu tehnologiju vazdušnog skupljanja bobičastog voća.

“Vazdušni skupljač bobičastog voća” će tokom branja voća sa biljaka oponašati olujne vremenske uslove. Ovom tehnologijom se obezbeđuje branje isključivo zrelih plodova sa grane biljke dovođenjem snažnog naleta vazduh kontrolisane brzine čime će se na prirodan način bez fizičkog kontakta sa samom biljkom vršiti skupljanje samo tehnološki zrelih plodova bez oštećenja.

Program sufinansiranja inovacija će nam pomoći da se izborimo sa značajnim finansijskim ulaganjem koje se tiče razvoja i visokih troškova pretvaranja našeg istraživanja u tržišno održivi proizvod”, rekao je Milan Kecman iz BSK d.o.o. Iz Obrenovca. “Takođe će nam pomoći da unapredimo naše istraživačko-razvojne aktivnosti, da uspostavimo saradnju sa različitim akterima, kao i da privučemo investitore.”

„Za srpske preduzetnike, ove sesije predstavljaju sjajnu priliku za učenje o najboljim praksama u svetu kao i za razgovor sa istaknutim stručnjacima o konkretnim problemima u stvaranju novih poslovnih mogućnosti zasnovanih na znanju”, rekla je dr Ljiljana Kundaković, v.d. direktora Fonda za investicionu delatnost.

Svetska banka će takođe obezbediti pomoć kad su u pitanju transfer tehnologije i komercijalizacija odabranih istraživačkih zavoda. Ovo će biti ostvareno kroz saradnju sa Ministarstvom obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije.

UČENJE OD STRUČNJAKA

Osim davanja neophodnih sredstava, organizovano je i nekoliko “sesija za obuku kompanija” koje su dobitnike bespovratne pomoći zbližile sa savetnicima iz Fonda za investicionu delatnost i stranim stručnjacima, kako bi svi zajedno razmotrili najbolje načine za razvoj i komercijalizaciju inovativnih proizvoda i usluga

DETALJI PROJEKTA Projekat podrške inovacijama u Srbiji

Partneri:

Ministarstvo obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije

Program za inovacionu delatnost, Srbija

Ukupna vrednosti u evrima: 9 miliona

Doprinos EU u evrima: 8.4 miliona (93.33%)

Početak projekta: decembar 2011.

Završetak projekta: novembar 2014.

Rezultati: Bespovratna pomoć startap preduzećima, nove inovacione tehnologije, privredni rast

Metode: radionice, obuka, medisjka kampanja,

drugi događaji

Veb-stranica: innovationfund.rs