Kolonije medonosnih pčela izuzetno su važne za poljoprivredu i okoliš. One oplođuju biljke oprašivanjem, a pčelarstvo doprinosi razvoju ruralnih područja.

U 2021.godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbija je bilo 976.000 košnica, a ukupan izvoz meda u 2021. godini iznosio je 2.175 tona u vrednosti od 13,1 miliona evra i bio je na istom nivou kao i prethodne godine.

Takođe, predviđa se da će proizvodnja meda ove godine u Srbiji biti rekordna, jer su povoljni uslove za cvetanje bagrema. Istovremeno, za dalji razvoj ovog sektora potreban je snažniji izvoz, jer je sve veća potražnja za medom. Sve ovo ukazuje na to da je pčelarstvo unosna grana poljoprivrede, pored toga što je uzgoj pčela izuzetno značajan za ekosistem.

Zato je EU info kutak Novi Sad i Društvo pčelara „Jovan Živanović“ Novi Sad organizovao obuku „Osnove pčelarstva za pčelare i pčelarke početnike“.

Obuka je trajala dva dana, tokom kojih su učesnici dobili iscrpne informacije o tome koji su uslovi koje treba da ispunjava potencijalni pčelar/ka, a koje koristi ima od bavljenja pčelarstvom.

Takođe, svi polaznici naučili su važne stvari koje se tiču same biologije pčela i pčelinje zajednice, staništa pčele, razmnožavanje i razvoj pčelinje zajednice tokom godine, ali i konkretne savete kako odabrati košnice, alat, pribor i opremu, kako se boriti protiv bolesti i štetočina u pčelinjaku, te koliko je zapravo potrebno inicijalnog ulaganja u pčelinjak.

Obuka je besplatna, a zbog velikog interesovanja sugrađana, planirano je da se ovakva predavanja drže i u narednom periodu.