Jednak pristup pravima bez obzira na nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost jedna je od osnovnih tekovina Evropske unije. Nacionalne manjine u Srbiji za svoja prava se između ostalog bore i kroz nacionalne savete, izabrana tela koja su u stalnoj koordinaciji sa državnim organima.

Priručnik za rad nacionalnih saveta sačinjen je kako bi savetima i njihovim članovima ponudio praktična uputstva za efikasniji rad u okviru ovlašćenja koja imaju. Ovim povodom, u Skupštini AP Vojvodine predstavljen je “Priručnika za rad nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji”. Priručnik je nastao u okviru projekta Saveta Evrope i Evropske unije -“Promocija različitosti i ravnopravnosti”.

Foto: Pokrajinska Vlada

Izradu Priručnika je realizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, nakon što je uočilo potrebu da se neka od najvažnijih pitanja u vezi sa radom nacionalnih saveta preciznije obrade i predstave na jasan način. Poglavlja Priručnika su posebno posvećena nadležnostima nacionalnih saveta u oblastima obrazovanja, službene upotrebe jezika i pisma, u oblasti kulture, informisanja, kao i odnosu nacionalnih saveta i nezavisnih organa.

Foto: Pokrajinska Vlada

Šef Misije Saveta Evrope u Beogradu, Tobijas Flesenkemper, obraćajući se prisutnima, osvrnuo se na bogatstvo različitosti koje postoji u Srbiji i istakao značaj nacionalnih saveta. Šef Misije je izrazio uverenje da će Priručnik doprineti zaštiti prava nacionalnih manjina, kao i promociji različitosti i ravnopravnosti, podsećajući i na Rezoluciju komiteta ministara Saveta Evrope za Srbiju o zadacima koje treba ispuniti na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić je između ostalog istakla da je ovaj Priručnik važna alatka za rad nacionalnih saveta, ali i lokalnih samouprava i svih institucija koje rade sa savetima. Kao važnu funkciju Priručnika gđa. Čomić posebno podvlači čuvanje “institucionalnog pamćenja” u ovoj oblasti. Ministarka je najavila izradu sličnih priručnika i u drugim oblastima, kao što su rodna ravnopravnost i antidiskriminacija.

Foto: Pokrajinska Vlada

Priručnik će biti preveden na jezike nacionalnih manjina, i elektronski dostupan. Autor Priručnika Robert Sepi detaljnije je predstavio metode i sadržaj, ističući kolektivno znanje na kojem je tekst nastao, u cilju što bolje primene zakonskog okvira u ovoj oblasti.

Prisutnima su se obratili i Ištvan Pastor, predsednik Skupštine APV, Žolt Sakalaš, potpredsednik  Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine -nacionalne zajednice, Dalibor Nakić, zamenik predsedavajućeg Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina, Ivana Antić, pomoćnica ministarke za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

 Današnji događaj je organizovo Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine -nacionalne zajednice u saradnji sa akcijom “Promovisanje različitosti i jednakosti u Srbiji”, u okviru zajedničkog programa  Evropske unije i Saveta Evrope  “Horizontal Facility for the Western Balkansand Turkey 2019-2022”.