Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić razgovarao je u ponedeljak u Beogradu o gasnoj interkonekciji Srbije i Rumunije sa ministrom energetike Rumunije Andreom Dominikom Ðereom, koji je uputio poziv Srbiji za učešće u projektu Agri, koji bi trebalo da obezbedi transport gasa iz Azerbejžana u Evropu.

Antić je posle sastanka sa rumunskim kolegom novinarima u Ministarstvu rudarstva i energetike izajvio da je na sastanku bilo reči o zajedničkim projektima dve zemlje i da je moguća izgradnja gasovoda Mokrin – Arad u dužini od 76 kilometara, prenosi FoNet.

Taj projekat može biti strateški važan za obe zemlje i da će javna preduzeća Srbijagas i Transgas biti zadužena da naprave tehnički projekat, koji će predstaviti Evropskoj komisiji i razgovarati o finansiranju, rekao je on.

Upitan o kapacitetima i ceni takvog jednog projekta, Antić je odgovorio da još nema tehničkih elemenata, a da kapacitet gasovoda ne bi trebalo da bude manji od milijardu kubika godišnje, a u narednih nekoliko meseci pokušaće da se urade tehnički elementi, kako bi se konkurisalo kod EK.

Antić je rekao da je zadovoljan što je Srbija dobila ponudu od Rumunije da učestvuje u energetskom projektu „Agri“, koji je ocenio kao još jedan interesantan projekat za Srbiju, koji bi doveo gas na Balkan.

Rumunski ministar energetije, malih i srednjih preduzeća i poslovnog okruženja Andrej Dominik Ðerea rekao je da projekat „Agri“ predviđa transport tečnog naftnog gasa iz Azerbejžana u Evropu, a pokrenule su ga Mađarska, Rumunija, Azerbejdžan i Gruzija.

On je dodao da bi kapacitet Agri projekta bio pet miliajrdi kubnih metara gasa godišnje, a projektom, koji je u početnoj fazi pripreme studije izvodljivosti, bi trebalo da se gas iz Azerbejdžana dopremi do Gruzije, gde će biti pretvaran u tečni gas, zatim bi se brodovima dopremao do Rumunije, pa gasovodima do evropskih zemalja.

Govoreći o interkonekciji sa Srbijom, Ðerea je rekao da je u planu mnogo projekata, koji bi omogućili diversifikaciju izvora snabdevanja za obe zemlje.

Na sastanku srpske i rumunske delegacije bilo je reči o problemu koji je nastao u zajedničkom upravljanju HE Ðerdap.

Prema rečima Antića, do problema je došlo zbog različitog tumačenju srpskog i rumunskog preduzeća koja upravljaju Ðerdapom i dogovoreno je da se on reši u prijateljskom tonu, u interesu obe strane.

Problem je nastao u tumačenju ugovora za kapacitet, koji rumunska strana ustupa srpskoj za održavanje priobalja na ušću Nere u Dunav, Radi se o tehničkom pitanju, koje ćemo posle konsulatacija sa Elektroprivredom Srbije i Hidroelekktrikom sagledati i pokušati da nađemo zajednički sadržalac, rekao je Antić.

Ðerea je izrazio uverenje da će nesporazum dve kompanije koje upravljaju Ðerdapom biti prevaziđen uz pomoć državnih funkcionera i stručnjaka.