Zahvaljujući pomoći EU, 97 porodica je nakon 13 godina života u „privremenom” kampu useljeno u nove kuće čime su postali deo zajednice Severnog Kosova.

Zbog konflikta na Kosovu porodice romske, aškalijske i egipatske pripadnosti bile su raseljene i primorane da žive u kontejnerima za stanovanje i napuštenim vojnim objektima na zemljištu zagađenom olovom. U okviru projekta EU, obezbeđene su nove lokacije za izgradnju kuća ovim porodicama nadomak Kosovske Mitrovice: Romska mahala u Južnoj Mitrovici je primila 92 porodice, dok je pet porodica smešteno u severnom delu grada.

Kancelarija premijera i Ministarstvo za zajednice i povratak su pomogli pri izmenama zakona o imovini kojima je omogućen zakup na period od 99 godina. Ovo je učinjeno kako bi se porodicama pružio osećaj privatne svojine i stalne naseljenosti što predstavlja ogroman uspeh za region u kom je etnička podeljenost duboko ukorenjena.

Najuspesniji35b

VIŠE OD SMEŠTAJA

Ove porodice nisu dobile samo smeštaj: pružene su im usluge koje su pomogle unapređenje zdravlja njihovih članova i doprinele zdravijoj životnoj sredini. Lokalno medicinsko osoblje je obučeno za analizu i tretman olova u krvi, nakon čega je prisustvo ovog metala u krvi kod dece zabeležilo pad do prihvatljivog nivoa. „Sva deca koja su živela u kampovima su imala visok nivo olova u krvi i sva su uspešno izlečena“, kaže direktor zdravstvenog centra za porodičnu negu. Osim toga, porodicama je obezbeđen pristup osnovnim uslugama socijalne zaštite poput obrazovanja, upisa u matične knjige i pravne pomoći.

Kao dokaz pažnje koju EU posvećuje demokratiji i ljudskim pravima, projekat je realizovan tako da obezbedi održivi povratak raseljenih lica što je podrazumevalo izgradnju održivih zajednica kao i smeštaj, pružanje mogućnosti za zapošljavanje i mirnu integraciju raseljenih porodica sa postojećim stanovnicima naseljenog područja.

Nabavka školskog materijala i pomoć pri dobijanju ličnih dokumenata i državljanstva je pomogla integraciju ovih porodica u društvo. „Podrška u obezbeđivanju školskog materijala, užine i odeće, omogućila je deci da nastave sa školovanjem”, kaže jedan od čelnika romskih, aškalijskih i egipatskih zajednica.  Stručno usavršavanje je novim stanovnicima pomenutih naselja omogućilo da pronađu zaposlenje ili da uz pomoć subvencija u okviru projekta pokrenu samostalni posao u delatnostima poput friziranja, šivenja i obrade metala.

Kroz paralelne aktivnosti i lokalne porodice su osetile ekonomske prednosti projekta i to ne samo u vidu zaposlenja koje su mnogi od lokalnih stanovnika pronašli tokom pripreme terena i izgradnje novih stanova. Istovremeno je napravljen odlučujući korak ka mirnoj reintegraciji raseljenih porodica drugih nacionalnih manjina, čime je na nivou lokalne samouprave unapređen sveukupni kapacitet za reintegraciju. U svetlu neprekidnih podela koje su proistekle iz rata, vlasti su se dugo borile da obezbede smeštaj pripadnicima ovih zajednica. Upravo su zbog ovoga aktivnosti razvoja zajednice sa ciljem pomirenja i smanjenja konflikta zauzimale centralno mesto projekta.

DETALJI PROJEKTA – Evropska unija – Inicijativa Evropske unije za podršku Romima, Aškalijama i Egipćanima u Kosovskoj Mitrovici (EU-MRSI)

Partner: Mercy Corps
Vrednost projekta u evrima: pet miliona
Doprinos EU u evrima: pet miliona (100%)
Početak projekta: februar 2010.
Završetak projekta: decembar 2012.
Rezultati: nov smeštaj van zagađenog područja, redovno obrazovanje za decu, poboljšanje životnog standarda, mogućnost zapošljavanja, upis u matične knjige, nova veza sa širom zajednicom Mitrovice i opštinskim vlastima.
Metode: pregovori sa lokalnim vlastima o dobijanju zemljišta, izgradnja stambenih jedinica, socijalna i zdravstvena zaštita, stručno osposobljavanje, subvencije za pokretanje posla, saradnja sa lokalnim vlastima u procesu reintegracije.