Na uvodnoj konferencija programa „Regionalna podrška zaštitno-osetljivim sistemima upravljanja migracijama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj“, koja se održava u Beogradu obeležen je početak trogodišnjeg programa koji će EU podržati sa više od osam miliona evra.

Ovaj program nudi pomoć zemljama regiona u cilju ubrzanja razvoja celovitih pristupa upravljanju migracijama, u skladu sa politikama i standardima EU i deo je obimnije podrške EU zemljama Zapadnog Balkana za uspostavljanje delotvornog sistema za upravljanje migracijama u okviru pristupnog procesa. Cilj je da uvede standarde i dobre prakse EU u oblasti upravljanja migracijama kako bi se postigla kompatibilnost na nivou regiona ali i u odnosu na prakse zemalja EU. Program se nadovezuje na postojeće mehanizme koje dobrim delom finansira EU i biće povezan sa daljom pomoći EU u toj oblasti.

Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt ocenio je da je ova konferencija došla u “pravom trenutku” kada se zatvaraju granice zemalja na Balkanskoj ruti. On je čestitao Srbiji koja je aktivno podržavala napore EU u suočavanju sa izbegličkom krizom. Benedikt je naveo i pomoć koju je Unija u proteklom periodu uputila Srbiji u vrednosti od 7 miliona evra kao i dok je ECHO namenio pomoć Srbiji i BJRM u iznosu od 13 miliona evra.

Metropol-2Berndt Kerner, zamenik izvršnog direktora Frontex-a je ukazao da je neophodno povratiti kontrolu nad granicama, definisati novi koncept identifikovanja posebno osetljivih slučajeva uz poštovanje ljudskih prava i razbijati kriminalne mreže koje se bogate tokom migrantske krize.

I Endrju Razbaš, koordinator za migracije na Zapadnom Balkanu Evropske komisije, je upozorio da zatvaranje granica ne znači da je mignatska kriza prestala i da se otvara mogućnost za organizovani kriminal. “Ono što radimo u okviru ovog programa je priprema zemalja Zapadnog Balkana i Turske da se pridruže Evropskoj uniji”.

Na konferenciji učestvuju visoki zvaničnici službi za upravljanje migracijama, azilom i granicama iz šest zemalja Zapadnog Balkana i Turske, institucije EU uključujući Generalni direktorat za susedstvo i pregovore o proširenju i Generalni direktorat za migracije i unutrašnje poslove, predstavnici partnerskih organizacija – Frontex, EASO, IOM i UNHCR.