Saopštenje Džonatana Rejtela , Glavnog tužioca Specijalnog tužilaštva Kosova, 29. januara 2014.

Vladavina prava je osnovni okvir zakona i prava koji slobodna, pravedna i demokratska društva čini mogućim. Vladavina prava je sistem u kom niko, uključujći vlade i političare, nije iznad zakona i kome su svi jednako podređeni. Vladavina prava znači da zakon štiti osnovna prava kao i da je pravda dostupna svima. Specijalno tužilaštvo Republike Kosovo* (SPRK) ima dugu istoriju gonjenja ozbiljnih krivičnih dela, koji su u skladu sa Zakonom STK-a, Zakona koji objašnjava pravne obaveze STK-a.

Ukoliko mu je predočen izveštaj krivičnog dela, STRK ima zakonsku obavezu da ga istraži. Izveštaj je ponekad samo to: izveštaj koji nema dokaza koji bi ga podržali. To je ono što se najčešće dešava. Ali kada su uz izveštaj priloženi i dokazi, onda imamo pravnu obavezu da izveštaj uzememo u obzir, a ako dokaz počiva na osnovanoj sumnji, tužilac treba da nastavi i da podnese rešenje o pokretanju istrage. Da bi učinio ovo, tužilac mora da ima osnovanu sumnju, onako kako je propisana Zakonom. Tužilac onda ima najviše dve godine da sprovede istragu i izgradi predmet.

U februaru 2013. tužilac u istrazi o ratnim zločinima i posleratnim incidentima, koje je uključivalo i teško ubistvo, podneo je rešenje o pokretanju istrage. Ovo su bile izuzetno teške optužbe i morale su se ozbiljno uzeti u razmatranje. Tužilac je onda imao dve godine da izgradi slučaj: da odredi itražna sredstva, da izvrši uvid u postojeća dokumenta vezana sa predmetom i da ispita sve svedoke koji su mu bili na raspolaganju.

Nakon skoro jednogodišnjeg rada na slučaju, tužilac je ustanovio da ima dovoljno dokaza da ispita osumnjičenog u slučaju.

Zato se u ponedeljak ujutru 27. januara, osumnjičeni dobrovoljno javio u stanici policije Severne Mitrovice, po prethodnom dogovoru sa međunarodnim tužiocem STK-a. Osumnjičeni je ispitan u vezi sa navodnim ratnim zločinima 1999. godine, i posleratnim incidentima 2000, uključujući teško ubistvo. Na kraju razgovora, tužilac je iskoristio ovlašćenja i izdao nalog za hapšenje osumnjičenog. Takođe se obratio i pretpretresnom sudiji (međunarodnom sudiji Osnovnog suda u Mitrovici) i podneo zahtev za zadržavanje osumnjičenog u sudskom pritvoru. Sudija je odobrio zahtev, i odredio mu pritvor. Osumnjičeni je u svakom trenutku u potpunosti sarađivao u sudskom postupku.

Prema odluci suda, određen mu je pritvor u Pritvorskoj jedinici u Prištini. Pritvorska jedinica u Prištini ima veoma dobre uslove smeštaja pritvorenika različite etničke pripadnosti. Osumnjičenom su odobrena sva prava u komunikaciji sa njegovim pravnim zastupnikom.

Sledeća faza pravnog postupka bila je da pretpretresni sudija izda obrazloženje i formalnu odluku koja se odnosi na zadržavanje u istražnom pritvoru. Ovo je bilo prevedeno na srpski i dato osumnjičenom kao i njegovom pravnom zastupniku u skladu sa zakonskim pravima. Obrazloženje navodi detaljne razloge odluke koju je sudija doneo. Sada osumnjičeni ima priliku da, preko advokata, uloži žalbu na rešenje o pritvoru.

Nalog o tridesetodnevnom pritvoru će biti razmatran po isteku tog perioda kada će tužilac ponovo morati da izloži argumente o tome zašto osumnjičeni treba da bude držan u pritvoru.

Do tada, tužioci nastavljaju da rade na slučaju. Oni mogu proširiti ili pak suziti obim istrage. Kao što je gore navedeno, slučaj je zvanično započeo podnošenjem rešenja o pokretanju istrage, međutim, iako optužnica ne mora da bude podneta pre februara 2015, Zakon pretpostavlja da osoba koja u pritvoru čeka na suđenje, može očekivati da njen slučaj otpočne ubrzo.

Kao što je slučaj sa pravnim postupcima u svakom demokratskom uređenju, okosnicu čine dva principa. Prvi je pretpostavka o nevinosti osumnjičenog do konačne presude nezavisnog sudstva. Druga je da zakon pruža zaštitu svima i da se jednako primenjuje na sve.

Zadatak tužioca je težak. Mnogi slučajevi, a naročito oni kojima se bavi STK, su komplikovani i uključuju mnogo osumnjičenih. STK ne prati politička uputstva; njegovo jedino uputstvo dolazi iz zakona. STK je odan jedino zakonu, i on će nastaviti da goni ozbiljna krivična dela, ratne zločine, organizovani kriminal i korupciju.

Tužioci STK-a su tu da se pokoravaju zakonu i da obavljaju svoje dužnosti nepristrasno, nezavisno i sa integritetom. To se neće promeniti.

Kontakt:

Dragana Nikolic Solomon

Zamenik šefa kancelarije za štamu i javno informisanje

EULEKS – Misija vladavine prava na Kosovu i Metohiji

Tel. kancelarije: +381 (0)43 78 6364
Mobilni: +386 (0)49 78 3503
24 časa na raspolaganju: +386 (0)49 78 2200