Zbog smanjenja cena rominga, srpskim turistima pri prelasku granice sa EU prva misao više neće biti – nabavka novog paketa telekomunikacionih usluga.

Čak 38 telekomunikacionih operatera iz EU i Zapadnog Balkana postiglo je dogovor da troškovi rominga između Zapadnog Balkana i EU budu pristupačniji građanima i preduzećima, u procesu koji podržavaju Savet za regionalnu saradnju (RCC) i Evropska komisija. Ovaj sporazum je usklađen sa Deklaracijom o romingu potpisanom u decembru na samitu EU – Zapadni Balkan u Tirani.

Uoči sporazuma, komesar za susedstvo i proširenje, Oliver Varhelji, rekao je: „Na osnovu uspeha režima Roming kao kod kuće u EU i na Zapadnom Balkanu, pozdravljam potpisivanje sporazuma između 38 telekomunikacionih operatera. Smanjenje cena rominga između EU i Zapadnog Balkana od 1. oktobra ove godine doneće koristi i EU i građanima i preduzećima na Zapadnom Balkanu. Posvećeni smo cilju da učinimo sve što je u našoj moći da ubrzamo stvarnu integraciju Zapadnog Balkana u naše jedinstveno tržište.“

Svojim dobrovoljnim sporazumom, operateri su se obavezali da će značajno smanjiti jaz između rominga i domaćih naknada za korišćenje podataka u oba smera između EU i Zapadnog Balkana. Maksimalni nivoi maloprodajnih cena za jedan gigabajt biće smanjivani od oktobra 2023. do 2028. na sledeći način: 18 evra od 1. oktobra 2023. godine, 14 evra od 2026. i 9 evra od 2028. Predviđene su godišnje revizije radi procene uticaja i naredni koraci.

Očekuje se da će uvođenje ograničenja cena smanjiti cene rominga podataka za potrošače koji putuju između EU i Zapadnog Balkana. Ovo ograničavanje cena podstiče i pojednostavljuje poslovnu, kulturnu, turističku i drugu razmenu između EU i Zapadnog Balkana, jačajući veze između susednih regiona. Operateri trenutno rade na kreiranju proizvoda sa cenama ispod dogovorenih ograničenja cena, koji će biti dostupni za kupovinu što širem broju potrošača. Ostali telekomunikacioni operateri iz EU i sa Zapadnog Balkana pozvani su da se pridruže inicijativi.

 

Šta je tačno „Roaming“?

Roming je obezbeđivanje telekomunikacione povezanosti sa pretplatnikom na lokaciji izvan zemlje u kojoj je registrovao telekomunikacione usluge. U praksi, to znači da ako je korisnik u dometu mobilne mreže, a nalazi se izvan zemlje u kojoj mobilni operater pruža usluge svojom pokrivenosti, mobilni telefon će tražiti najjači dostupan signal i registrovati se u toj mreži. Roming radi na prenošenju informacija od svog originalnog provajderskog servisa do (novog) servisa koji će pružiti pun pristup. Kako biste izbegli velike račune, pre nego što otputujete proverite aktuelne cene rominga sa svojim operaterom.

Jedna od osnovnih vrednosti EU je dobra povezanost – „Connectivity“. Građani zemalja Evropske unije su povezani na svaki mogući način i to najmodernijim tehnologijama koje u osnovi imaju i brigu o životnoj sredini. Koncept povezanosti prožima sektore saobraćaja, energetike, javne uprave, migracije, turizma, zaštite životne sredine i ekonomije, a oslanja se na modernizaciju i digitalizaciju infrastrukture i pametne digitalne sisteme. Ciljevi bolje povezanosti su zadovoljstvo i komfor građana, lakša i bezbednija komunikacija i putovanje, bolja povezanost energetskih i drugih tržišta unutar Unije i van nje.

Srbija i EU zajedno rade na brojnim projektima u oblasti povezanosti. U trenutnim okolnostima najznačajniji projekat energetske povezanosti je projekat izgradnje Gasnog interkonektora Srbija – Bugarska, koji će biti završen do kraja ove godine. Drugi podjednako važni projekti su izgradnja Transbalkanskog elektro-energetskog koridora, nedavno otpočet projekat Modernizacije Železničkog koridora 10, za koji je EU obezbedila najveći pojedinačni grant za projekte u Srbiji, u vrednosti od 598 miliona evra i projekat Izgradnje širokopojasne optičke infrastrukture u ruralnim delovima Srbije, zahvaljujući kojem će oko 90 hiljada domaćinstava i 600 škola i javnih institucija širom Srbije dobiti pristup brzom internetu.

Pročitajte još:

Sve veća povezanost

Region bez rominga uz podršku EU

EBRD i WBIF za bolji pristup internetu u ruralnim područjima

Od Beograda do Niša za 100 minuta brzinom do 200 km na sat