EU pažljivo prati situaciju u poplavljenim područjima u Srbiji i stoji uz srpski narod u ovim teškim trenucima.

Juče smo obavešteni da Republika Srbija ima dovoljno kapaciteta da reši situaciju koja je pod kontrolom, te za sada nema potrebe za međunarodnom pomoći.

Srbija može da računa na Evropski mehanizam za civilnu zaštitu kom se Srbija priključila prošlog proleća i od kog je već dva puta dobila pomoć – prvi put u maju 2014. nakon poplava, a potom i u septembru 2015. tokom migrantske krize.

Za manje od dve godine posle majskih poplava 2014. godine, 545 malih firmi, 1.049 porodica i 26.387 poljoprivrednika je dobilo pomoć od EU u vrednosti od 173,6 miliona evra bespovratnih sredstava. Pored toga, uz pomoć Evropske unije obnovljeno je 15 škola, jedan vrtić, jedna sportska hala, 12 km puta između Korenite i Krupnja, ako i dva mosta u Kraljevu. Ova pomoć uključuje 60,2 miliona evra iz Fonda solidarnosti EU, kome Srbija može da pristupi pod istim uslovima kao zemlje članice EU.

Kratak pregled:

Prema Centru za koordinaciju u vanrednim situacijama (ERCC) Generalnog direktorata za humanitarnu pomoć i civilnu zaštitu (ECHO) Evropske komisije:

  • Zbog jakih kiša i pretnji od poplava 7. marta je proglašeno vanredno stanje u 14 gradova i opština u centralnim i zapadnim delovima Srbije.
  • 8. marta vatrogasne i spasilačke jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova su evakuisale 118 ljudi. Pored toga, potopljeno je 710 domaćinstava, dok je ugroženo još oko 500.
  • Preduzimaju se sigurnosne i bezbednosne mere u vidu mobilizacije i razmeštanja kapaciteta za ispumpavanje vode, kao i specijalizovanih timova za spasavanje iz vode.