Živeti u skladu sa prirodom podrazumeva i susretanje sa vrstama koje žive u našem okruženju, a kako bismo poštovali druga živa bića oko nas i znali kako je najbolje da postupamo u tim susretima, potrebno je da o njima što više naučimo. Kod mnogih ljudi zmije izazivaju osećaj nelagode, kao i straha što često dovodi do nesrećnog kraja po ove gmizavce. Kako bismo zajedno doprineli edukaciji stanovništva i razbijanju predrasuda o zmijama, drugim gmizavcima i vodozemcima u Srbiji, EU info kutak Novi Sad organizovao je dvodnevnu kreativno-edukativnu radionicu pod nazivom Ko se boji zmije još?!“

Osnovni cilj ove radionice bio je da se našim najmlađim sugrađanima omogući prilika da na interaktivan, zanimljiv način, steknu novo znanje o gmizavcima i vodozemcima u Srbiji, kako bi naučili da ne treba da ih se plaše, ali i kako bi se motivisali da, od malih nogu, počnu da vode računa o prirodi i svim njenim stanovnicima. Pored edukativnog dela, radionica je imala i svoj kreativni deo koji je vodila profesorica u Školi za dizajn „Bogdan Šuput“ Vladislava Dudvarski. Ovaj deo omogućio je deci da se umetnički izraze i predstave kako oni vide kretanje zmije ili teksturu kože guštera, žaba, daždevnjaka.

„Bitno je krenuti na vreme i naučiti decu da nema razloga da se plaše, jer će im se na taj način razviti i želja da nauče više o različitim vrstama. Iako možda i njihovi roditelji imaju razvijen strah od zmija ili nekih drugih životinja, ukoliko još kao mali nauče da nema razloga za strah, onda smo na pravom putu“, izjavio je Nemanja Ristić, biolog koji je vodio radionice tokom kojih je podelio brojna znanja o gmizavacima i vodozemcima u Srbiji, Evropi i svetu.

Radionica je održana na Štrandu, gradskoj plaži u Novom Sadu. Roditelji učesnika izrazili su interesovanje i želju za organizovanjem sličnih događaja u budućnosti, ističući kako je veliki plus radionice bio i to što su deca mogla uživo da vide i u svojim rukama drže kornjaču i zmijske košuljice.

„Kroz ovakve događaje mogu najbolje da nauče o prirodi, jer nije samo da sede i slušaju, već i aktivno učestvuju. Ukoliko nauče da vole i čuvaju prirodu kada su mali, onda će verovatno razviti svest i o značaju njenog očuvanja, kao i svest o značaju zaštite životne sredine i čuvaće svoj grad, svoju reku, šumu i planinu“ izjavio je jedan od roditelja mladih učesnika radionice.

Više fotografija sa prvog i drugog dana radionice možete pogledati na Facebook stranici EU info kutka u Novom Sadu.

Pored podrške projektima koji se bave konzervacijom prirode i zaštitom određenih biljnih i životinjskih vrsta u našoj državi, Evropska unija u Srbiji godinama ulaže sredstva i u zaštitu životne sredine, a više o projektima iz ovih oblasti možete pročitati ovde.