If you’re having trouble viewing this email, view it online.
EUIC U Srbiji o EU17. maj 2018.
EUIC
 

Nedeljni pregled vesti pripremio je EU info centar u Beogradu. Sve vesti možete pročitati, slobodno koristiti, preuzeti sa sajta
www.europa.rs i podeliti sa prijateljima i kolegama

Samit u Sofiji: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU
Na Samitu čelnika Evropske unije i Zаpаdnog Bаlkаnа o evropskoj perspektivi, rаzvoju i sаrаdnji održanom u Sofili usvojena je Deklaracija kojom je EU potvrdila podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Lideri zemalja regiona potpisali su izjavu podrške digitalnoj agendi Zapadnog Balkana. Izjavu su potpisali i prihvatili premijer Crne Gore Duško Marković, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsedavajući Predsedništva BiH Balkir Izetbegović, predsednik Kosova Hašim Tači, premijer BJRM Zoran Zaev i premijer Albanije Edi Rama. Pored toga, ministri energetike Srbije i Bugarske potpisali su zajedničku izjavu o izgradnji gasnog interkonektora Bugarska-Srbija. Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk Tusk je posle završetka Samita rekao da je prošlo mnogo vremena od susreta u Solunu, zbog čega je doneta odluka da se ovakav format susreta organizuje za dve godine u Hrvatskoj. “To je najbolji dokaz da su evropske integracije regiona top prioritet za EU”, dodao je Tusk.Premijer Bugarske Bojko Borisov je poručio da je “jasno da sa svim pitanjima koje imamo, sa velikim geostrateškim igračima na svetu, da je jedini rezultat za EU da budemo ujedinjeni. Osetio sam da snaga EU leži u jedinstvu”. Više informacija pročitajte ovde.
 
Deklaracija sa Samita u Sofiji: Nedvosmislena podrška evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana
U Deklaraciji Evropska unija ponovo potvrđuje nedvosmislenu podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Ističe se da su, na osnovu dosadašnjeg napretka, partneri sa Zapadnog Balkana ponovo potvrdili posvećenost evropskoj perspektivi kao svom čvrstom strateškom izboru. "EU je odlučna da pojača i intenzivira angažman na svim nivoima kako bi podržala političku, privrednu i društvenu transformaciju regiona, iz među ostalog kroz pojačanu pomoć koja se zasniva na konkretnom napretku partnera sa Zapadnog Balkana u oblasti vladavine prava, kao i u društveno - ekonomskim reformama", piše u Deklaraciji. Takođe se podržava opredeljenje partnera sa Zapadnog Balkana da nastave da jačaju dobrosusedske odnose, regionalnu stabilnost i uzajamnu saradnju. EU poručuje da je saglasna sa podsticanjem povoljnog tržišnog i investicionog okruženja na Zapadnom Balkanu, kako bi se brže napredovalo u smeru digitalne ekonomije i održivih društava koja vode računa o klimi u skladu sa Pariskim sporazumom. Energetska sigurnost biće prioritet, dodaje se. U Deklaraciji se kaže i da borba protiv terorizma i ekstremizma, uključujući finasiranje, radikalizaciju i povratak stranih terorističkih boraca iziskuju pojačanu saradnju. EU je pozdravila i doprinos Zapadnog Balkana zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici. Tekst Deklaracije u celini možete pročitati ovde. Sva dokumenta, infografike i video priloge koje se odnose na Samit u Sofiji možete pogledati i preuzeti sa našeg sajta i posebne stranice.
 
Fabrici: Prirodno je da Zapadni Balkan bude u Evropi
Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da je “prirodno” da Zapadni Balkan bude u Evropi i da to predstavlja geopolitičko ulaganje, ne samo u smislu bezbednosti, već i prosperiteta i političkih odnosa. On je na međuparlamentarnoj konferenciji “Idejom EU do mira i razvoja” u Narodnoj skupštine Srbije rekao da je Strategija za proširenje EU ka Zapadnom Balkanu usmerena na regionalnu saradnju, dobrosusedske odnose i unapređenje tih odnosa. “To je geopolitičko ulaganje i to ne samo u smislu bezbednosti, već i prosperiteta i političkih odnosa”, rekao je Fabrici. Govoreći o vojnoj neutralnost Srbije on je rekao da ulazak u EU ne znači pristup NATO, te da postoje članice EU koje nisu deo te alijanse i da mu je drago da NATO priznaje vojnu neutralnost Srbije. “Pristup EU ne znači pristup NATO. Postoje članice EU koje nisu članice NATO. Drago mi je da čujem da NATO priznaje vojnu neutralnost Srbiji, a važno je da Srbija i NATO imaju snažnu i dobru saradnju”, rekao je Fabrici i istakao da Srbija daje doprinos mirovnim misijama EU. “Bezbednost je ključni element naše politike i napretka a uloga Srbije je u tome važna”, poručio je ambasador Fabrici. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Tri projekta iz Srbije dobitnici nagrade EU za kulturno nasleđe i “Evropa Nostra” za 2018. godinu
Projekat konzervacije Tvrđave Bač, Paviljon kneza Miloša u Bukovičkoj Banji i projekat "Istraživanje i katalogizacija Državne umetničke kolekcije" proglašeni su za dobitnike iz Srbije Nagrade Evropske unije za kulturno nasleđe i "Evropa Nostra" za 2018. godinu. Tvrđava Bač, čija je izgradnja započeta u XIV veku, spada u spomenike kulture od izuzetnog značaja. a projekat "Vekovi Bača" iniciran 2006. finansiran iz regionalnih, nacionalnih i međunarodnih izvora, uključujući i sredstva dobijena iz fondova Evropske unije i dobio je nagradu u kategorii za konzervaciju Paviljon kneza Miloša u Bukovičkoj Banji u Arandjelovcu je 1907. godine izgrađen na mestu jednog od najstarijih izvora mineralne vode u Srbiji i prve fabrike za flaširanje vode. Priznanje EU je dobio u kategoriji nagrada za konzervaciju. U kategoriji istraživanja nagrada je dodeljena projektu "Istraživanje i katalogizacija Državne umetničke kolekcije". Jelena Todorović i Biljana Crvenković, dobile su ovu značajnu nagradu za rad na projektu koji je trajao 12 godina. Nagrade će svečano biti dodeljene 22. juna, u Berlinu, na prvom Evropskom samitu kulturnog nasleđa uručiti Evropski komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport Tibor Navračič i operski pevač i predsednik "Evropa Nostre" Placido Domingo. Za tu nagradu koju je Evropska komisija ustanovila 2002. godine, ove godine je bilo 160 prijava organizacija i pojedinaca a nagrađeno je 29. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Fabrici: 175 miliona evra namenjeni poljoprivrednicima i proizvođačima hrane
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici posetio je Poljoprivredni sajam u Novom Sadu, gde se sastao sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislavom Nedimovićem i učestvovao na konferenciji o IPARD programu, namenjenom poljoprivrednicima i proizvođačima hrane u Srbiji, čiji budžet iznosi 175 miliona evra, a koje će moći da koriste kao bespovratnu pomoć. Fabrici je naveo da je Srbija dobila mogućnost da učestvuje u vodećem programu EU u domenu poljoprivrede i ruralnog razvoja. „Vrednost IPARD projekta iznosi 175 miliona evra bespovratne pomoći, i taj fond, zajedno sa privatnim i javnim fondovima, pospešiće investicije, te se očekuje da će iznosti 400 miliona evra“, rekao je Fabrici. On je istakao mogućnost da IPARD pomogne da poljoprivrednici i proizvođači hrane steknu nove veštine i ojačaju kapacitete kako bi bili konkurentni na tržištu EU a da je realan test napretka ka EU standardima priključenje Zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU. Više informacija možete pročitati ovde.
 
EU poziva obe strane na uzdržanost nakon ubistva nekoliko desetina palestinskih demonstranata
Izraelski vojnici su tokom masovnih protesta protiv preseljenja američke ambasade u Jerusalim usmrtili na desetine i naneli povrede stotinama Palestinaca, među kojima je bilo i dece. Tim povodom visoka predstavnica/potpredsednica Federika Mogerini je poručila da: “Izrael mora da poštuje pravo na miran protest i načelo proporcionalnosti u upotrebi sile. Hamas i lideri protesta u Gazi moraju da osiguraju da protesti očuvaju miran karakter i da ih ne iskorišćavaju u druge svrhe“.Ona je upozorila da bi dalja eskalacija situacije koja je već izuzetno napeta i složena ponovo donela neizrecivo stradanje obema stranama kao i da bi dodatno udaljila perspektivu mira i bezbednosti. Mogerini je istakla da „jedino dvodržavno rešenje može realno ostvariti težnje obe strane, stati na kraj sukobu i postići pravedni i trajni mir koji Izraelci i Palestinci žele i zaslužuju.” EU će nastaviti da poštuje međunarodni konsenzus o Jerusalima, sadržan, između ostalog, u Rezoluciji 478 Saveta bezbednosti UN, uključujući odredbu o lokaciji diplomatskih predstavništava sve do rešavanja konačnog statusa Jerusalima, zaključuje se u saopštenju. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Upravljanje migracijama i unapređenje viznog informacionog sistema
Evropska komisija je objavila izveštaj o napretku ostvarenom u sprovođenju Evropskog migracijskog programa i Komisijinog plana iz decembra 2017. i predstavila dalje ključne mere koje treba preduzeti. Iako su zajednički napori EU urodili plodom, situacija je i dalje nestabilna zbog migracijskog pritiska koji je izazvalo nedavno povećanje broja dolazaka duž istočnomediteranske i zapadnomediteranske rute. Komisija predlaže i unapređenje viznog informacionog sistema, baze podataka koja sadrži informacije o licima koja podnose zahtev za šengensku vizu, kako bi bolje odgovorila na nove bezbednosne i migracijske izazove i poboljšala upravljanje spoljnim granicama EU. Komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo, Dimitris Avramopulos, izjavio je: „Unapređenjem viznog informacionog sistema ćemo ukloniti nedostatke u informacionim sistemima, a organima nadležnim za vize i službenicima granične policije ćemo obezbediti informacije koje su im potrebne kako bi valjano obavljali svoj posao. Na nama je odgovornost da garantujemo bezbednost evropskih građana i izgradimo Evropu koja štiti, a da pritom ne ometamo mobilnost ljudi koji u EU putuju s poštenim namerama.” Više informacija možete pročitati ovde.
 


*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova


EU tweet nedelje

Informacije i mišljenja iz ovog biltena ne predstavljaju nužno i zvanične stavove Evropske unije. Institucije i organi Evropske unije,
kao ni lica koja postupaju u njihovo ime, ne mogu se smatrati odgovornima za moguću dalju upotrebu navedenih informacija.


Događaji u narednih sedam dana koje organizuje ili u kojima učestvuju predstavnici Delegacije EU u Srbiji:

21. maj, Niš, 15.00, Skupština Grada, Sastanak sa predstavnicima lokalne vlasti, organizacija civilnog društva, poslovnih udruženja i medija povodom Godišnjeg izveštaja o Srbiji

22. maj, Beograd, Narodna skupština Republike Srbije, 12.00, Finalna debata u okviru Evropske škole debate

22. maj, Aranđelovac, Svečanost potpisivanja programa EU za lokalni razvoj EU PRO, Sajam projekata EU

22. maj, Beograd, Envoy conference centre, Gospodar Jevremova 47, konferencija „U susret popisu stanovništva 2021“

23. maj, Beograd, hotel Metropol, 09.00, prvi javni forum o javnim nabavkama “Podsticanje profesionalizacije i konkurencije u javnim nabavkama”

23. maj, Beograd, 12.00, panel diskusija „Pomoć Nemačke izbeglicama/migrantima u Srbiji“

24. maj, Beograd, Kinoteka, konferencija „U susret boljoj Evropi za građane“

Događaji u narednih sedam dana koje organizuje EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu:

18. maj, Novi Sad, EU info kutak,11.00, panel: Poglavlje 27 u Srbiji: Izveštaj o (ne)napretku

21. maj, Novi Sad, EU info kutak, 12.00, radionica Evropske integracije i zaštita osnovnih ljudskih prava i sloboda

18-21. maj, Niš, Sportski tereni OŠ Duško Radović, Internacionalne Erazmus igre.

19. maj, Beograd, EU info centar, 10.00, radionica “Subotom za najmlađe“

19. maj, Beograd, EU info centar, 17.00-01.00, Noć muzeja

22. maj, Beograd, EU info centar, 18:00, Predstavljanje romana Imanuel Mifsuda Juta Hajm, i U ime Oca (i Sina)


Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Web: www.europa.rs
EU info centar Beograd
Kralja Milana 7
Tel: +381.11.4045400
Email: info@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euinfo.rs
@EUICBG
@euicbg
EUICBG
EU info kutak Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupina 17
Tel: +381.21.451625
Email: officens@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnovisad
@EUinfoNS
EU info kutak Niš
Vožda Karađorđa 5
Tel: +381.18.254461
Email: officenis@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnis
@EUinfoNis
EUTEKA kutci
u bibliotekama
Email: info@euteka.rs
Web: euinfo.rs/euteka
EUTEKA
Pratite vesti Evropske unije na www.europa.eu