If you’re having trouble viewing this email, view it online.
EUIC U Srbiji o EU18. oktobar 2018.
EUIC
 

Nedeljni pregled vesti pripremio je EU info centar u Beogradu. Sve vesti možete pročitati, slobodno koristiti, preuzeti sa sajta
www.europa.rs i podeliti sa prijateljima i kolegama

Norčič-Štamcar: Sve bliskije prijateljstvo koje će dovesti do pristupanja Srbije EU’’
Teme pete sednice Zajedničkog konsultativnog odbora regiona EU-Srbija održane u Nišu bile su lokalne samouprave i razvoj turizma. U okviru njih govorilo se o primerima dobre prakse kao i o usklađivanju propisa Srbije sa EU po ovim pitanjima. Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić istakao da je “reforma javne uprave jedan od tri osnovna kriterijuma za pristupanje EU’’. Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič-Štamcar je’’ istakla je da nema opštine u Srbiji koja nije imala koristi od pomoći Unije. “Između centralne i lokalne vlasti treba naći načina za bolju saradnju jer svi znamo da su opštine generator razvoja’’, kazala je Norčič-Štamcar koja je prisutne podsetila da je “tokom prošle dekade EU dala 85 miliona evra za poboljšanje lokalne infrastrukture, razvoj privredne situacije i poboljšanje položaja marginalizovanih grupa’’. Ona je naznačila da će “70% zakonodavstva EU biti transponovano sa strane lokalnih samouprava čime će se na tom polju primeniti standardi i vrednosti EU’’. Štefen Hudolin iz Delegacije EU kazao je da “EU je zajedno sa Vladom Srbije uložila 3 miliona evra u projekte koji unapređuju turističke potencijale i infrastrukturu", i podsetio na rekonstrukciju Golubačke tvrđave kao primer dobre prakse. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Podrška EU istraživačkom novinarstvu na javnim servisima
Na otvaranju regionalne radionice o istraživačkom novinarstvu za novinare medijskih javnih servisa na Zapadnom Balkanu šef Delegacije EU Sem Fabrici poručio je da su sloboda medija i sloboda izražavanja osnovni stubovi demokratskog i pluralističkog društva. “Medijski pejzaž se suočava sa sve bržim promenama, društvenim mrežama, lažnim vestima i svi ti elementi su sve veći izazov za slobodu medija, a tada uloga javnih servisa postaje sve važnija”, ocenio je Fabrici. On je podsetio da EU sarađuje sa dva javna servisa u Srbiji, RTS i RTV, od 2000. godine i da je kroz različite projekte donirano 5,4 miliona evra i pružio tehničku podršku za jačanje finansijskih kapaciteta i transparetnost dva javna servisa. “U februaru ove godine”, rekao je Fabrici, “sa RTS i RTV počeli smo novi projekat u iznosu od 1,2 miliona evra kako bi se unapredili kapaciteti, bolje komuniciralo između programskih odeljenja, dopisništava, unapredili sadržaji na jezicima nacionalnih manjina i razvijala medijska pismenost”. Regionalna radionica je održana u okviru Projekta tehničke pomoći medijskim javnim servisima na Zapadnom Balkanu, koji finansira EU. Projekat će trajati naredne dve godine i u njega će EU uložiti 1,5 miliona evra. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Fabrici: Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti
“Rodna neravnopravnost i nasilje nad ženama su dve strane iste medalje”, napisao je u autorskom tekstu za nedeljnik Vreme šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Sem Fabrici. “Diskriminacija na osnovu pola, seksualno uznemiravanje i rodno uslovljeno nasilje su pitanja ljudskih prava. Način na koji te probleme rešavamo otkriva da li živimo u poštenom i pravičnom društvu”. On je naveo da Delegacija EU u Srbiji trenutno sprovodi trogodišnji projekat pod nazivom “Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti”. Cilj je jačanje institucionalnih kapacitete Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, načela rodne ravnopravnosti pri razvoju nacionalnih politika i strategija i sprovođenje konkretnih mera koje će doprineti snažnijem uključivanju žena u tržište rada, osnaživanju ženskog preduzetništva i žena iz ruralnih oblasti, kroz dodelu najmanje 30 grantova ženskim organizacijama civilnog društva. Do sada je, kako je napomenuo Fabrici, osam takvih organizacija dobilo grantove za sprovođenje mera i razmenu iskustava i dobrih praksi u primeni mera iz Akcionog plana za rodnu ravnopravnost. Osim toga, grantove je dobilo i osam lokalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost za sprovođenje lokalnih akcionih planova za rodnu ravnopravnost odnosno primenu mera i aktivnosti koje proističu iz usvojenih lokalnih akcionih planova. Ceo tekst možete pročitati ovde.
 
Odeljenje za hemodijalizu u Lebanu primer uspešne saradnje EU i opštine
Štefen Hudolin iz Delegacije EU u Srbiji obišao je u Lebanu odeljenje za hemodijalizu koje je uz podršku EU počelo sa radom u aprilu ove godine i pruža potrebnu medicinsku negu za bubrežne bolesnike iz Lebana, Bojnika i Medveđe. Uz finansijku podršku EU u visini od oko 50.000 evra i značajno učešće opštine Lebane od 35.000 evra završeni su svi građevinski radovi, električne instalacije, ventilacija i klimatizacija prostorija, ugrađen je i lift za osobe sa invaliditetom i nabavljen deo medicinske opreme. „Imamo kapacitet da nedeljno neophodnu zdravstvenu negu pružimo za 18 pacijenata. Trenutno u proseku imamo osam ili devet pacijenata o kojima brinu dva lekara i šest medicinskih sestara koji su prošli šestomesečnu obuku u Kliničkom centru u Nišu“, rekao je direktor Doma zdravlja Vladan Stanojević. „Ovaj projekat je izuzetan primer kako EU svojom podrškom unapređuje kvalitet života ljudi u lokalnim zajednicama”, rekao je Štefen Hudolin I podsetio da je EU najveći donator u Srbiji., Projekat u Lebanu je samo jedan u nizu od 850 projekata vrednih preko 65 miliona evra koje je EU tokom protekle decenije samo preko razvojnih programa sprovela u saradnji sa lokalnim samoupravama. Tokom sastanka sa predstavnicima opštine Lebane, Hudolin je rekao da EU nastavlja podršku lokalnom ekonomskom razvoju kroz program EU PRO koji je do sada odobrio 77 infrastrukturnih projekata sve u cilju ravnomernog regionalnog razvoja Srbije i boljeg života stanovništa. Hudolin je dodao da su novi pozivi prilika za opštine da konkurišu sa kvalitetnim projektima. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Izveštaj o Srbiji za 2019 – poziv za dostavljanje pisanih doprinosa
Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji počinje pripreme za pisanje godišnjeg Izveštaja o Srbiji za 2019. “Kao i ranijih godina, pozivamo organizacije civilnog društva da prilože svoje pisane doprinose kako bismo dobili uvid u njihove stavove o temama koje pokriva Izveštaj” navodi se u saopštenju. “Izveštaj će se u okviru svih relevantnih kriterijuma (političkih i ekonomskih kriterijuma i evropskih standarda) baviti procenom napretka Srbije u periodu nakon februara 2018. Procena napretka će biti zasnovana na donetim odlukama, usvojenom zakonodavstvu i stepenu sprovođenja” piše u saopštenju I ističe da “Delegacija izuzetno ceni dijalog sa organizacijama civilnog društva kao ključnim partnerima u procesu evropskih integracija Srbije. U tom smislu je pisani doprinos o ispunjenju političkih i ekonomskih kriterijuma i dostizanju evropskih standarda Izveštaju o Srbiji za 2019. više nego dobrodošao. Vaš doprinos pisanju Izveštaja je od izuzetnog značaja za preciznu analizu i detaljnu procenu napretka”. Više informacija možete pročitati ovde.
 
EU izdvojila 1,2 miliona evra za razvoj geografskih informacionih sistema
Razvojni program EU PRO objavio je javni poziv za podnošenje predloga projekata za uvođenje i razvoj geografskih informacionih sistema (GIS). Poziv, za koji je EU izdvojila 1,2 miliona evra, je otvoren do 30. decembra 2018. godine a pravo učešća ima 99 lokalnih samouprava iz regiona Šumadije i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije koje su uključene u realizaciju programa EU PRO. GIS će omogućiti lokalnim samoupravama da, koristeći savremenu računarsku tehnologiju, na jednom mestu prikupljaju, obrađuju, i upravljaju prostornim podacima i tako bolje planiraju razvoj i resurse ali i zainteresuju potencijalne investitore. Tokom sprovođenja projekata definisaće se institucionalni okvir i procedure za rad GIS-a, a uspostaviće se i saradnja relevantnih institucija na lokalnom i republičkom nivou koje se bave prostornim podacima. Kako bi približio uslove konkursa i način prijave EU PRO će u periodu od 12. novembra do 7. decembra 2018. godine održati informativne sesije i obuke za sve zainteresovane lokalne samouprave. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Komesari Navračič i Krecu u Bugarskoj na godišnjem forumu u okviru Dunavske strategije
Tema 7. godišnjeg foruma makroregionalne strategije o Dunavu u Sofiji je turizam i način na koji on podupire privredni rast i teritorijalnu koheziju. Uoči odlaska na forum komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport Tibor Navračič je izjavio: “U 2018, Evropskoj godini kulturnog nasleđa, fokusirani smo na važne veze između kulturnog nasleđa, turizma i ekonomskog rasta. U sektoru evropskog kulturnog nasleđa je trenutno zaposleno preko 300.000 ljudi, dok je oko 7,8 miliona radnih mesta indirektno povezano sa tim sektorom. Iako turizam može da podstakne zapošljavanje i privredni rast, mi moramo da preduzmemo korake kako bismo osigurali njegovu održivost, i to ne samo u Dunavskom regionu.” Komesarka za regionalnu politiku Korina Krecu je rekla da je “turistički potencijal Dunavskog regiona ogroman i donekle neiskorišćen. Na ovogodišnjem forumu ćemo razgovarati o tome kako da iskoristimo mogućnosti izuzetnog prirodnog i kulturnog nasleđa ovog regiona za rast i zapošljavanje njegovih 112 miliona žitelja.” Dunavska strategija je jedna od četiri makro-regionalne strategije. Pokrenuta je u aprilu 2011. i okuplja devet zemalja EU (Austrija, Hrvatska, Nemačka, Češka, Mađarska, Slovačka, Slovenija, Rumunija i Bugarska) i pet takozvanih trećih zemalja (Bosna i Hercegovina, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina). Više informacija možete pročitati ovde.
 


*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova


EU tweet nedelje

Informacije i mišljenja iz ovog biltena ne predstavljaju nužno i zvanične stavove Evropske unije. Institucije i organi Evropske unije,
kao ni lica koja postupaju u njihovo ime, ne mogu se smatrati odgovornima za moguću dalju upotrebu navedenih informacija.


Događaji u narednih sedam dana koje organizuje ili u kojima učestvuju predstavnici Delegacije EU u Srbiji:

19. oktobar, Beograd, hotel Hyatt, 9h, Beogradski bezbednosni forum – Sesija 11: Učvršćivanje digitalne transformacije Zapadnog Balkana

19. oktobar, Paraćin, 11.30h, sastanak sa gradonačelnikom, skup “Podizanje svesti o prevenciji katastrofa”

19. oktobar, Novi Sad, SPENS, 13h, 6. regionalni sastanak Regionalne platforme za učešće i dijalog mladih Balkana

22. oktobar, Beograd, hotel Metropol, 09.30h, 18. Srpski ekonomski samit – "Izazov inkluzivnog rasta"

23. oktobar, Beograd, Palata Srbije, 9h, 7. sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva EU-Srbija

23. oktobar, Beograd, Vlada Srbije, 14h, Uručivanje 10 ugovora poljoprivrednicima u okviru IPARD-a

23. oktobar, Beograd, hotel Hilton, 15h, Biznis forum Španija–Srbija, Plenarna sednica, dva okrugla stola o životnoj sredini i transportu

23. oktobar, Beograd, fabrika BUL, Despota Stefana 115, 17h, Konferencija "Budućnost rada, budućnost je sada"

24. oktobar, Beograd, Međunarodni sajam knjiga, 14h, poseta štandu Ministartsva za evropske integracije

24. oktobar, Raška, Centar za kulturu Gradac, 13h, Javna prezentacija projekta "Katastar rudarskog otpada"

Događaji u narednih sedam dana koje organizuje EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu:

19. oktobar, Beograd, EU info centar, 11-13h - Festival literature evropskog Mediterana

19. oktobar, Novi Sad, Kulturna stanica Eđšeg, 20h, Festival evropskog filma

20. oktobar, Beograd, EU info centar, 12-14h, Kreativne radionice za decu "Subotom za najmlađe"

22. oktobar, Beograd, EU info centar na Sajmu knjiga, Štand Ministarstva za evropske integracije, 10-19h, Promocija izložbe “Evropska godina kulturnog nasleđa – Pozdrav iz Srbije” i promocija publikacija o kulturnom nasleđu

22. oktobar, Beograd, EU info centar, 11-14h, Brifing za medije, Na putu ka EU: pregovaračka poglavlja (poglavlje 12)

23. oktobar, Beograd, EU info centar, 12-13h, Promocija dobitnika Evropske nagrade za književnost - U senci petlovog brda Osvlada Zebrisa

24. oktobar, Niš, EU info kutak, 12h - Otvaranje izložbe selfija „Delimo kulturno nasleđe''. Izložba će biti u EU info kutku do 9. novembra

24. oktobar, Niš, EU info point, 12.30h , radionica „Top trendovi na društvenim mrežama'' koju će držati savetnica za društvene mreže EU info centra Marija Stevuljević

25. oktobar, Beograd, EU info centar, 11-13h, „Alternativna briga i prava dece u Srbiji“- SOS dečija sela


Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Web: www.europa.rs
EU info centar Beograd
Kralja Milana 7
Tel: +381.11.4045400
Email: info@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euinfo.rs
@EUICBG
@euicbg
EUICBG
EU info kutak Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupina 17
Tel: +381.21.451625
Email: officens@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnovisad
@EUinfoNS
EU info kutak Niš
Vožda Karađorđa 5
Tel: +381.18.254461
Email: officenis@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnis
@EUinfoNis
EUTEKA kutci
u bibliotekama
Email: info@euteka.rs
Web: euinfo.rs/euteka
EUTEKA
Pratite vesti Evropske unije na www.europa.eu