If you’re having trouble viewing this email, view it online.
EUIC U Srbiji o EU28. jun 2018.
EUIC
 

Nedeljni pregled vesti pripremio je EU info centar u Beogradu. Sve vesti možete pročitati, slobodno koristiti, preuzeti sa sajta
www.europa.rs i podeliti sa prijateljima i kolegama

Otvorena dva nova poglavlja - 33 i 13, u pregovorima sa EU
Srbija je na osmoj medjuvladinoj konferenciji u Luksemburgu otvorila još dva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, poglavlje 33 o budžetskim odredbama i 13 o ribarstvu. Na sastanku je Evropsku komisiju predstavljao komesar EU za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han a Savet Evropske unije Ekatarina Zaharieva, ministarka spoljnih poslova Bugarske kao predsedavajuće Unijom. Han je ukazao da je za otvaranje daljih poglavlja važno da bude opipljivog napretka u vladavini prava i procesu normalizacije sa Kosovom* kao i zaštite slobode govora. Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović koja je predvodila delegaciju Srbije, rekla je posle sastanka da su otvorena dva vrlo važna i konkretna poglavlja. “Poglavlje 33 nas spema da ubudućnosti na pravi nacin učestvujemo u zajedničkom evropskom budžetu kao i da budemo korisnici fondova kad budemo članice Evropske unije, dok je poglavlje 13 takodje važno za nas da uredimo oblast ribarstva”, rekla je Joksimović. Više informacija možet pročitati ovde.
 
Zaključci Saveta EU o Srbiji povodom procesa proširenja i stabilizacije i pridruživanja
Savet EU pozdravio je celokupan napredak koji je ostvaren u pregovorima, sa otvorenih 14 od ukupno 35 poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena. Savet podseća da napredak u oblasti vladavine prava i osnovnih prava, te normalizacije odnosa između Srbije i Kosova – u skladu sa pregovaračkim okvirom – imaju ključni značaj i da će i ubuduće diktirati celokupnu brzinu pristupnih pregovora. Savet podstiče Srbiju da u značajnoj meri intenzivira reformske napore u oblasti vladavine prava, konkretno da osigura nezavisnost i efikasnost pravosudnog sistema. Nedostatak napretka u oblasti slobode izražavanja izaziva sve veću zabrinutost, navodi se u zaključcima Saveta i dodaje da bi vlasti trebalo da pod hitno obezbede uslove koji pogoduju nesmetanom uživanju slobode i nezavisnosti medija. Kada su u pitanju ekonomske reforme, a oslanjajući se na zajedničke zaključke ekonomskog i finansijskog dijaloga između EU i Zapadnog Balkana i Turske, Savet ističe kontinuirani napredak i podstiče Srbiju da dodatno poboljša poslovnu klimu, da reši problem javnog duga i da nastavi sa sprovođenjem strukturnih reformi, naročito u sektoru energetike i saobraćaja, tržišta rada, poreske uprave i javnih nabavki, uključujući restrukturiranje i privatizaciju državnih preduzeća. Zaključke Saveta EU u celini možete pročitati ovde. Savet je u zaključcima ponovo potvrdio posvećenost EU procesu proširenja i evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana I odlučio da odgovori pozitivno na napredak BJRM i Albanije i da sa obema državama otvori pristupne pregovore u junu 2019, o čemu možete čitati ovde.
 
Dijalog uz posredovanje EU: Intenzivan i produktivan razgovor
Nakon sastanka koji u okviru dijaloga uz posredovanje EU održan sa predsednicima Srbije i Kosova, Aleksandrom Vučićem i Hašimom Tačijem, iz kabineta visoke predstavnice za spoljne poslove i politiku bezbednosti/potpredsednice Evropske komisije Federike Mogerini saopšteno je da je održan “intenzivan i produktivan razgovor o okviru sporazuma za sveobuhvatnu normalizaciju odnosa između dve strane. Dogovorili su se da će u narednim nedeljama intenzivirati rad”, navodi se u saopštenju koje u celini možete pročitati ovde. Odgovarajući na pitanja novinara uoči sastanka Saveta ministara odbrane I spoljnih poslova u Luksemburgu, Mogerini je rekla da se razgovor o normalizaciji odnosa “odvija u ohrabrujućem smeru. Zapadnom Balkanu treba Evropska unija koja je dosledna i stoji iza svojih obećanja”. Oraćanje visoke predstavnice Mogerini možete pročitati ovde.
 
Zapadni Balkan u fokusu EU
Bugarsko predsedavanje Evropskom unijom (EU) vratilo je politiku proširenja na agendu Unije i Austrija će nastaviti tim putem, jer se želi napredak u reformskim procesima koji su na evropskoj agendi, ocenjeno je u debati Centra za evropsku politiku “Od bugarskog do austrijskog predsedavanja Savetu EU”. Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici ocenio je da je fokus na Zapadni Balkan i Srbiju bio snažan u proteklih šest meseci, podsećajući na važna dokumenta koja je objavila Evropska komisija. Fabrici je podsetio da je objavljena strategija proširenja za Zapadni Balkan, u aprilu izveštaji o zemljama regiona, kao i Sofijska deklaracija posle samita EU- Zapadni Balkan. Bugarsko predsedavanje je bilo važno kako bi se poširenje držalo visoko na agendi EU, a sada čekamo austrijsko predsedavanje, rekao je Fabrici koji je uveren da će zadržati proces proširenja visok na agendi Unije. Dok mi razgovaramo, Savet EU ima svoj sastanak, Unija je u punoj brzini i dobro je da Srbija napreduje. Početkom ove nedelje su otvorena dva poglavlja, a u nedelju je održan važan sastanak o dijalogu Beograda i Prištine, rekao je Fabrici. Više detalja možete pronaći na ovom linku.
 
Evropska komisija pokreće Digitalnu agendu za Zapadni Balkan
Evropska komisija je na Digitalnoj skupštini u Sofiji pokrenula Digitalnu agendu za Zapadni Balkan. Cilj ove agende je podrška tranziciji regiona u digitalnu ekonomiju i ostvarenje dobrobiti digitalne transformacije, kao što su brži ekonomski rast, više zaposlenih i bolje usluge.Marija Gabriel, komesarka za digitalnu privredu i društvo, izjavila je da je “digitalna agenda usmerena na obezbeđivanje veština zahvaljujući kojima će građani moći da odgovore na zahteve nove ekonomije kao i na pružanje podrške za modernizaciju državnih uprava, jačanje sajber bezbednosti, unapređenje povezanosti i poslovne klime.” Agenda koja uključuje šest zapadnobalkanskih partnera – Albaniju, BiH, Kosovo*, Crnu Goru, BJRM i Srbiju odnosi se na ulaganje u širokopojasnu povezanost, povećanje sajber bezbednosti, poverenja i digitalizaciju industrije, jačanje digitalne privrede i društva i podsticanje istraživanja i inovacija. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Srbija će poštovati preporuke Venecijanske komisije
Obaveza Ministarstva pravde je da ustavne amandmane u potpunosti uskladi sa primedbama Venecijanske komisije, koje su nedavno dostavljene, rekla je ministarka Nela Kuburović u razgovoru sa šefom Delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem, koji je naglasio da je EU do sada u pravosudni sistem Srbije uložila više od 85 miliona evra. Kuburović I Fabrici su razgovarali o daljem napretku Srbije u pregovorima sa EU, sprovođenju Akcionog plana za Poglavlje 23, kao i o predstojećim ustavnim amandmanima u oblasti pravosuđa. Govoreći o glavnim aktivnostima iz Akcionog plana za Poglavlje 23, ministarka je ukazala da je jedan od prioriteta Ministarstva pravde izrada Nacrta ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa, u cilju jačanja nezavisnosti i odgovornosti sudstva. Fabrici je naveo da je EU do sada u pravosudni sistem u Srbiji uložila više od 85 miliona evra, kao i da je skoro pokrenut IPA projekat vredan dva miliona evra, koji za cilj ima povećanje kapaciteta Ministarstva pravde. On je konstatovao da svaki napredak u Poglavljima 23 i 24 znači i celokupan napredak Srbije u pristupanju EU. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Konzervacija tvrđave Bač u Srbiji dobila je najveće evropsko priznanje u oblasti nasleđa
Dobitnici Nagrade EU za kulturno nasleđe / Nagrade Evropa Nostre za 2018. godinu, najuglednije evropske nagrade u ovoj oblasti, slavili su na svečanoj ceremoniji u Berlinu zajedno sa Frankom Valterom Štanmajerom, predsednikom Savezne Republike Nemačke. Domaćini ceremonije dodele nagrada bili su maestro Placido Domingo, predsednik Evropa Nostre, i Tibor Navračić, evropski komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport. Među 7 Grand prix laureata, nosilaca najprestižnije nagrade je i projekat konzervacije tvrđave Bač iz Srbije. Tvrđava Bač, čija je izgradnja započeta u XIV veku, sa dogradnjama tokom XV i XVI veka, je spomenik kulture od izuzetnog značaja. Projekat „Vekovi Bača“ je iniciran 2006. godine radi istraživanja i povećanja znanja o prostoru Bača sa okruženjem, primene ključnih konzervatorskih principa u njegovom očuvanju, iznalaženja održive namene i podizanja svesti o vrednostima nasleđa u široj zajednici. „Ovaj projekat je izuzetan primer očuvanja nasleđa, zasnovan na interdisciplinarnosti i saradnji. Da bi se ovo postiglo, lideri projekta su iskoristili evropske izvore za istraživanja i obavili potrebna prethodna ispitivanja, što je dovelo do primene odgovarajuće strategije upravljanja. Kontinuirano se ulagao napor da se pažljivom konzervacijom očuvaju važni aspekti ostataka tvrđave. Pored toga, postoji jaka obrazovna komponenta, važna za celu regiju“, rekao je žiri.Više informacija možete pročitati ovde.
 
Produbljivanje ekonomske i monetarne unije, dugoročni budžet i migracije teme Evropskog saveta
U okviru priprema za sednicu Evropskog saveta koja se održava 28. i 29. juna, kolegijum komesara EU je pripremio tri brošure koje čine okosnicu Komisijinog doprinosa sastancima Evropskog saveta: o produbljivanju ekonomske i monetarne unije, koja daje pregled dosadašnjih postignuća u pravcu jačanja EMU-a, trenutnog stanja i dalje korake o kojima će biti reči na inkluzivnom sastanku evro samita 29. Juna, o narednom dugoročnom budžetu EU, u kojoj se podseća na glavne karakteristike Komisijinog predloga od 2. maja 2018. za savremeni i pravični dugoročni budžet za period 2021-2027, i iznose predlozi za 37 programa čijim će se sprovođenjem podržati politički prioriteti koji čine okosnicu novog budžeta i o migracijama, u kojoj je dat pregled rada u protekle tri godine u okviru evropskog programa za migracije. Sve tri brošure možete pronaći ovde. Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je izvestio o Kolegijum o ishodu neformalnog sastanka koji je na njegovu inicijativu okupio 16 država članica. Razgovori su bili pozitivni i konstruktivni, fokusirani na to da nijedna država članica ne sme biti prepuštena sama sebi ili izložena neproporcionalnom pritisku, bilo da on nastaje usled primarnih ili sekundarnih kretanja, navodi se u saopštenju. Informativni listovi o reformi sistema azila i o upravljanju migracijama su dostupni ovde. Vesti o sednici Evropskog saveta pratite na našem sajtu www.europa.rs.
 


*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova


EU tweet nedelje

Informacije i mišljenja iz ovog biltena ne predstavljaju nužno i zvanične stavove Evropske unije. Institucije i organi Evropske unije,
kao ni lica koja postupaju u njihovo ime, ne mogu se smatrati odgovornima za moguću dalju upotrebu navedenih informacija.


Događaji u narednih sedam dana koje organizuje ili u kojima učestvuju predstavnici Delegacije EU u Srbiji:

4. jul, Beograd, Hotel Metropol, 11h, Završna radionica za izradu idejnog projekta i studije izvodljivosti, finansiranih od strane EU, za deonicu Niš-Pločnik na "Autoputu mira" Niš-Merdare

5. jul, Beograd, 10h, Završni događaj u okviru Tvining projekta "Borba protiv organizovanog kriminala"

Događaji u narednih sedam dana koje organizuje EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu:

30. jun, Beograd, EU info centar, 11h, radionica “Subotom za najmlađe“

2. jul, Niš, EU info point, 12h, javna diskusija "Pričamo o kulturnom nasleđu"

4. jul, Novi Sad, Kulturni centar Novog Sada, 19h, otvaranje VII Festivala evropskog filma


Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Web: www.europa.rs
EU info centar Beograd
Kralja Milana 7
Tel: +381.11.4045400
Email: info@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euinfo.rs
@EUICBG
@euicbg
EUICBG
EU info kutak Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupina 17
Tel: +381.21.451625
Email: officens@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnovisad
@EUinfoNS
EU info kutak Niš
Vožda Karađorđa 5
Tel: +381.18.254461
Email: officenis@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnis
@EUinfoNis
EUTEKA kutci
u bibliotekama
Email: info@euteka.rs
Web: euinfo.rs/euteka
EUTEKA
Pratite vesti Evropske unije na www.europa.eu