If you’re having trouble viewing this email, view it online.
EUIC U Srbiji o EU31. maj 2018.
EUIC
 

Nedeljni pregled vesti pripremio je EU info centar u Beogradu. Sve vesti možete pročitati, slobodno koristiti, preuzeti sa sajta
www.europa.rs i podeliti sa prijateljima i kolegama

Dijalog o ekonomskoj politici: EU očekuje veći privredni rast Srbije, pohvaljuje uspešnu fiskalnu konsolidaciju, ali upozorava na potrebu za nastavkom strukturnih reformi
Predstavnici zemalja članica EU, Zapadnog Balkana i Turske, Evropske komisije i Evropske centralne banke, kao i predstavnici centralnih banaka Zapadnog Balkana i Turske su na godišnjem sastanku posvećenom ekonomskoj politici izneli niz ciljanih smernica specifičnih za svaku zemlju. Što se tiče Srbije, dogovoreno je šest preporuka koje su usmerene na: potrebu da se srednjoročno izbalansira budžet i usvoji kredibilan i obavezujući sistem fiskalnih pravila, povećaju kapitalne investicije, sprovedu preostale aktivnosti iz strategije za rešavanje problematičnih kredita kao i završi privatizacije banaka u državnom vlasništvu. Srbija takođe treba da poveća investiranje u energetski sektor i energetsku efikasnost, da usvoji novu industrijsku strategiju i da smanji poreze i doprinose na najniže plate, obezbedi uključivanje nezaposlenih u aktivne mere tržišta rada, kao i relevantnih institucija u razvoj dualnog obrazovanja. Premijerka Ana Brnabić je izjavila da je „odlučno sprovodeći duboke ekonomske reforme u prethodnom periodu, Vlada Republike Srbije postigla fiskalnu stabilnost i napravila značajan pomak na polju unapređenja uslova poslovanja”. Sem Fabrici, ambasador EU u Srbiji je istakao da je „Srbija ostvarila značajan napredak u sprovođenju ekonomskih reformi, konkretno u pogledu obezbeđivanja makroekonomske i fiskalne stabilnosti”. On je ocenio da političke smernice usvojene na ekonomskom i finansijskom dijalogu u potpunosti potvrđuju procenu i prioritete godišnjeg izveštaja Evropske komisije za 2018. Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković je, predstavljajući rezultate makroekonomske stabilizacije, zaključila da je “za postizanje dugoročnijih fiskalnih ciljeva presudna bila politička volja” i da je Srbija “primer zemlje u kojoj je, u uslovima fiskalne konsolidacije, beležen rast BDP-a”. Više informacija možete pročitati ovde. Rezime zajedničkih zaključaka ekonomskog i finansijskog dijaloga između EU i Zapadnog Balkana i Turske možete pročitati ovde.
 
Podrška EU Pravosudnoj akademiji Srbije za bolju dostupnost pravde
Projekat EU pod nazivom "Jačanje obrazovnih aktivnosti i unapredjenje organizacionih kapaciteta Pravosudne akademije", doprineo je jačanju te ustanove i daljem uspostavljanju evropskih standarda u pravosudju a istovremeno građanima Srbije će omogućiti brži i kvalitetniji pristup pravdi, rečeno je na završnoj konferenciji tog projekta. Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici objasnio je da je projekat usmeren ka sprovođenju reforme u obaveza preuzetih otvaranjem Pregovaračkog poglavlja 23 a da je Pravosudna akademija ključna za unapredjenje nezavisnosti i kvaliteta pravosudja i da će EU nastaviti da je podržava. "Obuka sudija i tužilaca je od izuzetnog značaja za objektivno, nepristrasno i kompetentno pravosudje", kazao je Fabrici. Na konferenciji je rečeno i da je tokom dve godine trajanja, projekat sproveden uz pomoć 52 eksperta iz sedam zemalja i da je pomogao sistem obuke u pravosudju. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Počela izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u opštini Raška
U selu Rvati, kraj Raške, svečano je obeležen početak radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u prisustvu ministra za zaštitu životne sredine Gorana Trivana i šefa Delegacije EU u Srbiji Sema Fabricija. Reč je o nastavku ranije započetih radova na unapređenju i izgradnji vodovodne i kanalizacione infrastrukture. Ministar Trivan je rekao da su poslovi na tretmanu otpadnih voda jedan od prioriteta delovanja Ministarstva zaštite životne sredine, po čijim procenama, u Srbiji u narednih deset godina treba uložiti oko pet milijardi evra za izgradnju 300 postrojenja za tretman otpadnih voda, jer se, trenutno tretira tek 8 odsto svih otpadnih voda. “Radi se o sumi koju Srbija, svakako, nema za te namene pa je tim više pomoć i podrška EU za rešavanje nagomilanih problema u ovoj oblasti značajnija” rekao je ministar Trivan. Projekat vodosnabdevanja, prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda za opštinu Raška realizuje se u saradnji sa delegacijom EU u Srbiji. Vrednost projekta vodosnabdevanja, prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda je 6.258.930 evra. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Podrška EU i Saveta Evrope osnaživanju romske zajednice na lokalnom nivou
U Beogradu je predstavljen zajednički program Saveta Evrope i Evropske komisije ROMACTED koji je usmeren na izgradnju političke volje i održivih politika kroz angažovanje lokalnih vlasti u osnaživanja romske zajednice. Na otvaranju konferencije potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tima za praćenje sprovođenja Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja Zorana Mihajlović je istakla važnost postavljanja određenih strategija i akcionih planova na nivou lokalnih samouprava, te da je zadatak 11 lokalnih samouprava uključenih u ovaj program da pokažu i ostalima da je potrebno omogućiti Romima da mogu sami da se bore za svoja prava i interese. Šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tim Kartrajt rekao je da je ovaj projekat veoma važan, jer podstiče dobro upravljanje na lokalnom nivou okviru evropskih zajednica. Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar je ukazala da su Romi najveća etnička manjina u Evropi, ali da su i dalje najviše diskrimisani i marginalizovani. Ona je navela da je pitanje socijalnog uključivanja Roma od posebne važnosti za pristupanje Srbije EU i dodala da Unija pomaže Srbiji po tom pitanju i finansijski, te da je trenutno 11,4 miliona evra namenjeno projektima inkluzije Roma, ali da planiraju da ulože još 20 miliona evra. Više informacija možete pročitati ovde.
 
EU PRO predstavlja poziv za dodelu bespovratnih sredstava preduzetnicima, mikro i malim preduzećima
Razvojni program EU PRO održaće informativne sesije o javnom pozivu za podršku preduzetnicima i preduzetnicama i mikro i malim preduzećima u periodu od 1. do 14. juna 2018. godine u Šapcu, Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Novom Pazaru, Užicu, Smederevu, Zaječaru, Nišu i Leskovcu. EU je za ovu aktivnost usmerenu na povećanje konkurentnosti lokalne privrede u Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu Južne i istočne Srbije opredelila 4,5 miliona evra. Poziv je otvoren je do 6. jula 2018. godine, a pravo učešća imaju preduzetnici i preduzetnice, mikro i mala preduzeća registrovana u 99 gradova i opština uključenih u program EU PRO, koja se primarno bave proizvodnjom ili pružaju IT usluge, a osnovana su između 1. januara 2013. i 31. decembra 2017. godine. Više informacija možete pročitati ovde.
 
„Organik bridž“ proizvođače iz Srbije i Hrvatske upoznaje sa evropskim praksama i iskustvom
„Organik bridž“ je najveći prekogranični projekat u oblasti organske poljoprivrede u ovom delu Evrope, koji finansira EU. U sklopu projekta sedamdeset proizvođača organske hrane iz Srbije i Hrvatske, kao i novinari koji se bave ovom temom, boravili su u Austriji, posetili poljoprivredna gazdinstva kao i ulični market organskih proizvoda u centru Beča. Ova poseta, kao i prethodna studijska putovanja u Mađarsku i Slovačku, omogućila su im da steknu uvid u nove trendove kada je o proizvodnji ove hrane reč, ali i o funkcionisanju tržišta i najboljim rešenjima za plasman onoga što uzgajaju u svojim baštama i štalama. „Organik bridž“ vredan je 550 hiljada evra i sprovodi se u sklopu programa Intereg IPA prekogranične saranje Hrvatska – Srbija 2014 – 2020, kako bi se unapredila organska poljoprivreda, podstakle privredne i preduzetničke aktivnosti, razvilo tržište organskih proizvoda i poboljšao život u ruralnim sredinama. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Mesec Evrope i nedelja Evrope posvećena učenicima u Budimpešti, Pragu i Beču
Učenici i mentori nagrađenih 20 timova na konkursu „Evropski dnevnik“ imali su priliku da od 10. do 17. maja idu na nagradno putovanje dugo preko 2.000 km i posete Budimpeštu, Prag i Beč. Nagrađeni radovi bavili su se pretežno temama koje su u vezi sa kulturnim nasleđem, prevencijom nasilja i zaštitom životne sredine. Ovo putovanje bila je jedinstvena priliku da se 68 đaka i nastavnika iz 17 gradova upoznaju, druže i razmene znanja i iskustva. Cilj nagradnog putovanja i projekta “Doživi EU” je da se učenici i učenice upoznaju sa zemljama članicama Unije i njenim institucijama i da kroz primere dobre prakse steknu nova znanja i veštine, koje će kao budući mladi lideri implementirati u našoj zemlji. Učenici su imali priliku da se informišu o razvoju EU, njenim vrednostima, kao i o mogućim rešenjima izazova sa kojima se sada Srbija suočava u procesu pristupanja EU. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Iranski sporazum: EU ujedinjena u održavanju Iranskog nuklearnog sporazuma radi evropske bezbednosti
Ministri EU 28 izrazili su potpuno jedinstvo u sprovođenju Iranskog nuklearnog sporazuma dok god ga Iran bude poštovao, izjavila je Visoka predstavnica Federika Mogerini nakon sednice Saveta za spoljne poslove na kome se razgovaralo o idejama i konkretnim merama. Visoka predstavnica je najavila da EU i države članice koordinišu mere i mehanizme za zaštitu ekonomskih investicija evropskih kompanija koje imaju legitimne investicije i prisustvo u Iranu. EU 28 delimično dele zabrinutost koju je izrazila administracija SAD, oko programa balističkih raketa i dinamike u regionu. „Slaganje sa pojedinim brigama administracije SAD je zajedničko, ali imamo drugačiji odgovor na pitanje kakva je strategija najbolja da se umiri ova zabrinutost i dođe do pozitivnog odgovora na situaciju,” izjavila je visoka predstavnica. EU 28 takođe su izrazili jedinstvo po pitanju situacije u oblasti Gaze, dogovorivši se da odmah reaguju u saradnji sa regionalnim partnerima kako bi se izbegli dalji ljudski gubici i zagarantovalo formiranje pristupa humanitarne pomoći Gazi. Više informacija možete pročitati ovde.
 
EU pojačava kapacitete civilne bezbednosti
U trenutku kada EU pojačava sopstvene vojne i odbrambene kapacitete, ministri EU su 28. maja podržali paket mera koje će istovremeno dodatno ojačati i kapacitete civilne bezbednosti Unije. EU, u sklopu svoje bezbednosne i odbrambene politike, trenutno vodi šest vojnih i deset civilnih misija i operacija u partnerskim zemljama. U ovom trenutku, 2,000 žena i muškaraca radi u deset civilnih misija u zemljama van EU u Evropi, Africi i na Bliskom istoku koje su često usmerene na povećanje lokalnih kapaciteta. Tokom 2017. godine, oko 530 organizovanih treninga podržalo je više od 11,000 lokalnih agenata na polju forenzičkih tehnika, borbe protiv trgovine ljudima, kontrole granica, borbe protiv korupcije i na polju ljudskih prava. Na primer, u Iraku, Savetodavna misija EU doprinosi stvaranju jake policije sa kredibilitetom, dok na Kosovu* osoblje EU bavi se razvojem kapaciteta za vladavinu prava i borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije. EU takođe obezbeđuje misije koje se bave monitoringom, kao na primer u Gruziji, gde misija EU pomaže u smirivanju tenzija pre nego što se one pretvore u novi konflikt. Više informacija možete pročitati ovde.
 


*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova


EU tweet nedelje

Informacije i mišljenja iz ovog biltena ne predstavljaju nužno i zvanične stavove Evropske unije. Institucije i organi Evropske unije,
kao ni lica koja postupaju u njihovo ime, ne mogu se smatrati odgovornima za moguću dalju upotrebu navedenih informacija.


Događaji u narednih sedam dana koje organizuje ili u kojima učestvuju predstavnici Delegacije EU u Srbiji:

4-5. jun, Subotica i Bač, poseta Centru za migrante, Sinagogi, Centru za socijalni rad i izbeglicama i raseljenim licima koji su korisnici Regionalnog stambenog programa u Subotici i poseta Franjevačkom manastiru i srednjevekovnoj tvrđavi u Baču

5. jun, Beograd, 10.00, Glasna uzbuna – poboljšanje zaštite i vidljivosti uzbunjivača u Srbiji

5. jun, Četrnaesta regionalna konferencija "Environment to Europe - EnE18"

Događaji u narednih sedam dana koje organizuje EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu:

31. maj - 2. jun, Niš, park Čair - Evropski dečiji kutka na festival PozitivNI

1-2. jun, Zrenjanin, OŠ “Dr Jovan Cvijić”, seminar o medijskoj pismenosti

1. jun, Beograd, EU info centar, 12:00, konferencija "Zelena ekonomija - Kooperativno društvo"

2. jun, Beograd, EU info centar, 11.00, radionica “Subotom za najmlađe“

4. jun, Niš, Univerzitet u Nišu, 12.00, Eko konferencija "Odgovorno upravljanje otpadom i poglavlje 27"

5. jun, Niš, EU info kutak, 12.00, razgovor s povodom na Svetski dan zaštite životne sredine "Stavovi mladih o otpadu, zaštiti životne sredine, EU i poglavlju 27"

5. jun, Šabac, Kulturni centar, 21.00, otvaranje VII festivala evropskog filma u Šapcu

6. jun, Niš, EU info kutak, 10-18h, radionica "Osmišljavanje i razvoj poslovnih ideja"

7. jun, Beograd, EU info centar, 15.00, predavanje Prof. dr Milica Antić Gaber: Položaj žena u Sloveniji danas


Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Web: www.europa.rs
EU info centar Beograd
Kralja Milana 7
Tel: +381.11.4045400
Email: info@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euinfo.rs
@EUICBG
@euicbg
EUICBG
EU info kutak Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupina 17
Tel: +381.21.451625
Email: officens@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnovisad
@EUinfoNS
EU info kutak Niš
Vožda Karađorđa 5
Tel: +381.18.254461
Email: officenis@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnis
@EUinfoNis
EUTEKA kutci
u bibliotekama
Email: info@euteka.rs
Web: euinfo.rs/euteka
EUTEKA
Pratite vesti Evropske unije na www.europa.eu