If you’re having trouble viewing this email, view it online.
EUIC U Srbiji o EU22. mart 2018.
EUIC
 

Nedeljni pregled vesti pripremio je EU info centar u Beogradu. Sve vesti možete pročitati, slobodno koristiti, preuzeti sa sajta
www.europa.rs i podeliti sa prijateljima i kolegama

Mogerini sa predsednicima Vučićem i Tačijem 23. marta
Federika Mogerini, visoka predstavnica za spoljne poslove i politiku bezbednosti/potpredsednica Evropske komisije, ugostiće 23. marta u Briselu predsednike Srbije i Kosova*, Aleksandra Vučića i Hašima Tačija. Na sastanku će biti nastavljen razgovor o fazi dijaloga koja se odnosi na sveobuhvatnu normalizaciju dijaloga pod okriljem EU između Beograda i Prištine, a biće razmotrena i dosadašnja primena prethodno usvojenih sporazuma. Vesti pratite na www.europa.rs. Pregovarački timovi Beograda i Prištine, na čelu sa Markom Đurićem i Avnijem Arifijem, sastali su se u Briselu od 19. do 21. marta gde su nastavili razgovor o sporazumima o Zajednici srpskih opština, energetici, mostu u Mitrovici, integrisanom upravljanju granicama i slobodi kretanja. Upkos temeljnim razgovorima, nije ostvaren dalji napredak. EU poziva obe strane da ulože veće napore u sprovođenje sporazuma, podsećajući da je napredak u normalizaciji odnosa ključni element uspeha na njihovom evropskom putu, navodi se u saopštenju koje u celini možete pročitati ovde.
 
Fabrici: Vrata Unije otvorena su za Zapadni Balkan i Srbiju
U debati “Razgovarajmo o Evropi” koja je u produkciji EU info centra emitovana na televiziji N1 u petak 16. marta, šef Delagacije EU u Srbiji, amdasador Sem Fabrici je naveo da je “strateška politika EU za 2018. godinu da su vrata Unije otvorena za Zapadni Balkan i Srbiju”. On je podsetio da se EU zasniva na konceptu odgovornosti i solidarnosti, kao i da je zamisao da ako želite da uđete u EU, morate da reformišete svoje društvo. „Vladavina prava ključan element onoga što čini članicu EU” kazao je Fabrici. On je istakao da je jako bitna i ekonomija i tržište i podsetio da dve trećine trgovine Srbije dolazi iz EU, kao i dve trećine stranih investicija. “Jako bitan element je i dobar odnos Srbije sa susedima” rekao je ambasador Fabrici. Prema rečima ministarke za evropske integracije Jadranke Joksimović Strategija EU za Zapdni Balkan je jedna od najsnažnijih pozitivnih poruka koje je Srbija dobila od EU. Ona je rekla i da je pravno obavezujući sporazum s Kosovom predviđen još ranije i da nije novina, kao i da njegov sadržaj mora proizaći iz dijaloga Beograda i Prištine. Ona je ukazala da u Strategiji stoji “snažnije očekivanje” da oni koji su “najviše napredovali u procesu” sve više se uskladjuju sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU. U razgovoru su, osim ambasadora Fabricija i ministarke Joksimović, učestvovali Nenad Đurđević, savetnik predsednika u PKS i Mihajlo Jovanović Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i e- upravu u vladi Srbije, a teme su osim Strategije EU za Zapadni Balkan, bile važnost infrastrukturnog povezivanja u regionu i digitalna agenda u budućnosti. Više informacija kao i celu emisiju možete pogledati ovde.
 
EU u Srbiji počela kampanju kulturnog nasleđa
U okviru obeležavanja Evropske godine kulturnog nasleđa, u beogradskom EU info centru održana je panel diskusija “Kulturno nasleđe u digitalnoj eri“ čime je zvanično počela kampanja posvećene kulturnom nasleđu, koju u Srbiji organizuju Delegacija EU i EU info mreža (EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu). Tokom kampanje, čiji je slogan „Naše nasleđe: Gde prošlost susreće budućnost”, biće održan niz događaja širom zemlje sa ciljem da se mesta od značaja za kulturno nasleđe približe građanima kao i da se ojača osećaj pripadnosti zajedničkom evropskom prostoru. Otvarajući panel diskusiju ambasador Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji je poručio: “Srbija i Zapadni Balkan su deo Evrope. Zajedno delimo nasleđe i istoriju, ali i budućnost punu prilika i izazova….Evropsku godinu kulturnog nasleđa u 2018. proslavljamo širom Evrope. U Srbiji, EU pomaže da se javnosti približe neki od najvećih kulturnih spomenika čija se obnova bliži kraju. Godina u kojoj slavimo našu bogatu prošlost je istovremeno izvanredna prilika da podstaknemo kreativne industrije i informatičko društvo, a samim tim i ekonomski razvoj, ali je nadasve prilika da se podsetimo šta sve čini naš identitet kao Evropljana”. Više informacija možete pročitati ovde. Sve vesti o kampanji „Naše nasleđe: Gde prošlost susreće budućnost” možete čitati ovde.
 
Uz podršku EU otvorena prva digitalna farma u Srbiji
U Krivaji pored Bačke Topole, otvorena je prva digitalna farmu u Srbiji i regionu, koja predstavlja jedinstveni prostor na kojem se na njivi, primenjuju najsavremenije tehnologije i mehanizacija. Digitalnu farmu osmislio je Institut „BioSens“iz Novog Sada, u saradnji sa poljoprivrednim proizvođačem „Krivaja“, u okviru projekta ANTARES, koji zajednički finansiraju EU i Vlada Srbije. Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je na otvaranju farme poručila da otvaranje digitalne farme pokazuje da je Srbija lider u regionu i da može da postane lider u Evropi kada je reč o digitalizaciji i novim tehnologijama u poljoprivredi.Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da je poljoprivreda u Srbiji važan pokretač i faktor razvoja, te da je u prethodnih nekoliko godina izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije udvostručen. Ambasador Fabrici je podvukao da je upravo projekat ANTARES, koji obuhvata dva najznačajnija sektora – IT i poljoprivredu, primer dobre saradnje Srbije i EU. Unija će, rekao je Fabrici, nastaviti da pruža podršku Srbiji u inovacijama, kroz projekat „Horizont 2020“, kao i podršku srpskoj poljoprivredi kroz IPARD program, kojim će se obezbediti 175 miliona evra podrške. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Kreditne garancije od 20 miliona evra iz IPA fondova EU za povoljnije kredite srpskim preduzećima
Od sredine ove godine, mala i srednja preduzeća u Srbiji moći će u odabranim poslovnim bankama da dobiju znatno povoljnije investicione kredite zahvaljujući projektu “EU za Srbiju –finansiranje za MSP”. Na inicijativu Ministarstva privrede, ovaj projekat finansira EU iz predpristupnih fondova namenjenih za kreditne garancije. “Vrednost projekta je 20 miliona evra, a naš cilj je da kroz efekte ovih garancija obezbedimo povoljnu kreditnu podršku za nove investicije MSP u iznosu od preko 100 miliona evra” izjavila je pomoćnica ministra privrede Katarina Obradović Jovanović. “Otežan pristup izvorima finansiranja je jedan od najvećih problema u poslovanju srpskih preduzeća. Zato smo posebno ponosni što prvi put u Srbiji finansiramo kreditne garancije. Očekujemo da će one obezbediti ne samo neophodnu finansijsku pomoć privredi već i da će istovremeno učiniti izvore finansiranja povoljnijim i dostupnijim – naročito inovativnim, mikro i novoosnovanim preduzećima. Sigurni smo da će to srpsku privredu ojačati i učiniti konkurentnijom”, izjavio je Štefen Hudolin iz Delegacije EU u Srbiji. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Mogerini: EU će i dalje biti uz Sirijce
U Deklaraciji o Siriji koju je u ime EU iznela visoka predstavnica Federika Mogerini ističe se da se “ono što je pre sedam godina počelo kao miran protest usred obećanja tzv. arapskog proleća, ubrzo pretvorilo u građanski rat u Siriji u kom je 400.000 ljudi stradalo, više od 11 miliona ih je raseljeno, a skoro 19 miliona je dovedeno u situaciju da im je potrebna pomoć. Susedi Sirije, Liban, Jordan i Turska, pokušavaju da se izbore sa najvećim progonom u novijoj istoriji”. U Deklaraciji se navodi da “Rezolucija 2401 Saveta bezbednosti UN predstavlja jednoglasni odgovor međunarodne zajednice za prestanak nasilja i daljeg pogoršavanja humanitarne situacije širom Sirije, ali ona se i dalje u velikoj meri ne poštuje zbog stalne kopnene ofanzive i vazdušnih napada kao i namernih napada režima na civile i zdravstvenu infrastrukturu u istočnoj Guti uz podršku Rusije i Irana...” EU poziva sve strane da pod hitno i u potpunosti sprovedu ovu Rezoluciju i ističe da “se ova stravična humanitarna kriza može okončati samo održivim političkim rešenjem”. U Deklaraciji se navodi da je EU najveći donator u okviru međunarodnog odgovora na sirijsku krizu sa donacijama vrednim više od 10,6 milijardi evra od 2011. “Druga briselska konferencija za Siriju, koja se održava 24. i 25. aprila 2018, biće još jedan korak EU i UN u naporima da se pažnja međunarodne zajednice zadrži na sukobu u Siriji i da se odgovori na hitne humanitarne potrebe”, piše u Deklaraciji koju u celini možete pročitati ovde.
 
Sankcije protiv još četiri lica zbog upotrebe hemijskog oružja u Siriji
Savet EU je dodao četiri lica na spisak osoba na koje se primenjuju restriktivne mere EU protiv sirijskog režima. Radi se o visokom vojnom zvaničniku i tri naučnika koji su zaposleni u vladinom telu zaduženom za razvoj i proizvodnju nekonvencionalnog oružja, uključujući hemijsko oružje, kao i projektila za isporuku hemijskog oružja. Broj lica na koje se odnosi zabrana putovanja i zamrzavanje imovine sada iznosi 261. Ova lica se terete za nasilnu represiju nad civilnim stanovništvom u Siriji, pružanje podrške sirijskom režimu ili ostvarivanje koristi od njega i/ili povezanost sa ovakvim licima. Osim toga, na snazi su mere zamrzavanja imovine za 67 subjekata. Sankcije koje su trenutno na snazi protiv Sirije obuhvataju embargo na naftu, ograničenja na određene investicije, zamrzavanje imovine sirijske centralne banke u EU, ograničenja na izvoz opreme i tehnologija koje bi mogle da se koriste za unutrašnju represiju, kao i opreme i tehnologija za nadzor ili presretanje telefonskih i komunikacija na internetu. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Saopštenje EU povodom predsedničkih izbora u Ruskoj Federaciji
U saopštenje portparola Evropske spoljnopolitičke službe povodom predsedničkih izbora u Ruskoj Federaciji navodi se da su “prema preliminarnim zaključcima međunarodno priznate izborne posmatračke misije OEBS/ODIHR, izbori protekli u atmosferi snažne kontrole nad pravnim i političkim okruženjem i kontinuiranih pritisaka na one koji izražavaju kritiku. Posmatračka misija je zabeležila ograničavanje slobode okupljanja, udruživanja i izražavanja, kao i registracije kandidata, čime je ograničen prostor za politički angažman i postojanje stvarne konkurencije”. Posmatrači su zabeležili i nekritičko izveštavanje medija. Posmatračka misija nalazi, navodi se u saopštenju “da su izbori u nedelju protekli propisno uprkos nedostacima u pogledu tajnosti glasanja i transparentnosti brojanja glasova”, a da se očekuje da Rusija otkloni kršenja sloboda i nedostatke koje je zabeležila posmatračka misija. U saopštenju se napominje da EU ne priznaje ilegalno pripajanje Krima i Sevastopolja od strane Ruske Federacije pa samim tim ni održavanje izbora na Krimu, te da podrška EU po pitanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine ostaje nepokolebljiva. Saopštenje u celini možete pročitati ovde.
 
Virtuelna dimenzija programa Erazmus+
Evropska komisija je pokrenula Virtuelnu razmenu Erazmus+, projekat za promociju interkulturnog dijaloga u sklopu kog će tokom naredne dve godine najmanje 25.000 mladih unaprediti veštine uz pomoć digitalnih alata za učenje. Mladi, omladinski radnici, studenti i akademici iz evropskih i zemalja južnog susedstva EU će se u okviru projekta povezati učešćem u moderiranim diskusijama, transnacionalnim projektnim grupama, otvorenim kursevima na internetu i obukama u oblasti zagovaranja. Komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport, Tibor Navračič, izjavio je da će: „ Virtuelna razmena Erazmus+ će olakšati uspostavljanje većeg broja kontakata između ljudi. Na taj način će se dopreti do mladih različitog socijalnog porekla i promovisati interkulturno razumevanje”. Projekat, koji dopunjuje klasične programe fizičke mobilnosti, obuhvata 33 zemlje koje učestvuju u programu kao i zemlje iz regiona južnog Mediterana: Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Liban, Libija, Maroko, Palestina, Sirija i Tunis. Više informacija možete pročitati ovde.
 


*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova


EU tweet nedelje

Informacije i mišljenja iz ovog biltena ne predstavljaju nužno i zvanične stavove Evropske unije. Institucije i organi Evropske unije,
kao ni lica koja postupaju u njihovo ime, ne mogu se smatrati odgovornima za moguću dalju upotrebu navedenih informacija.


Događaji u narednih sedam dana koje organizuje ili u kojima učestvuju predstavnici Delegacije EU u Srbiji:

24. mart, Beograd, Dvorana Kulturnog centra, 12h, VIRTUS nagrada za filantropiju za 2017. godinu - predstavljanje jedne nagrade

26. mart, Beograd, hotel Zira, 10h, završna konferencija "Unapređenje zaštite i humanitarne pomoći u BJRM i Srbiji"

26. mart, Novi Sad, 11h, poseta evropske komesarke Violete Bulc Žeželjevom mostu - promotivna vožnja u vozu preko mosta

28. mart, Beograd, EU info centar, 14.30h, Program EU za mlade profesionalce na Zapadnom Balkanu

29. mart, Beograd, Klub poslanika, 11h, Konferencija "Značaj strukturnih istraživanja u poljoprivrednoj statistici", IPA 2016 - Anketa o strukturi poljoprivrednih gazdinstava

Događaji u narednih sedam dana koje organizuje EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu:

22. mart, Niš, OŠ "Radoje Domanović", 12h, obeležavanje Svetskog dana voda u organizaciji EU info kutka i Instituta za javno zdravlje u Nišu

24. mart, Novi Sad, EU info kutak Novi Sad, 10h, pripremna radionica za Evropsku školu debate

24. mart, Beograd, EU info centar, 11h, kreativna radionica “Subotom za najmlađe“

24. mart, Niš, EU info kutak Niš, 12h, kreativna radionica za decu od sedam do deset godina

27. mart, Niš, EU info kutak Niš, 10.30h, radionica Beogradske otvorene škole „Posete institucijama i državama-članicama EU“

28. mart, Niš, 12h, šetnja kroz arhitekturu Moderne Niša 1930-1970. uz stručno vođenje profesora Građevinsko-arhitektonskog fakulteta dr Aleksandra Kekovića

28. mart, Novi Sad, plava sala Skupštine grada, 12h, polufinale Evropske škole debate

28. mart, Beograd, EU info centar, 18h, predstava za najmlađe “Putovanje sa decom po Evropi”

29. mart, Novi Pazar, 13h, Evropska škola debate, javna debata


Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Web: www.europa.rs
EU info centar Beograd
Kralja Milana 7
Tel: +381.11.4045400
Email: info@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euinfo.rs
@EUICBG
@euicbg
EUICBG
EU info kutak Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupina 17
Tel: +381.21.451625
Email: officens@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnovisad
@EUinfoNS
EU info kutak Niš
Vožda Karađorđa 5
Tel: +381.18.254461
Email: officenis@euinfo.rs
Web: www.euinfo.rs
euipnis
@EUinfoNis
EUTEKA kutci
u bibliotekama
Email: info@euteka.rs
Web: euinfo.rs/euteka
EUTEKA
Pratite vesti Evropske unije na www.europa.eu