If you’re having trouble viewing this email, view it online.
EUIC U Srbiji o EU5. oktobar 2017.
EUIC
 

Nedeljni pregled vesti pripremio je EU info centar u Beogradu. Sve vesti možete pročitati, slobodno koristiti, preuzeti sa sajta
www.europa.rs i podeliti sa prijateljima i kolegama

Fabrici: EU podržava napore Srbije u oblasti pravosuđa
Šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Sem Fabrici učestvovao je na otvaranju Godišnjeg savetovanja sudija Srbije u Vrnjačkoj Banji. Skup je otvorila ministarka pravde Srbije Nela Kuburović koja je kazala da su ustavne reforme jedna od najvažnijih reformi koje Srbiju očekuju u narednom periodu jer imaju za cilj uspostavljanje i jačanje nezavisnosti pravosudja u skladu sa evropskim standardima, saopštilo je Ministarstvo pravde. Ambasador EU Sem Fabrici je naglasio važnost nezavisnog, efikasnog i kvalitetnog pravosuđa u procesu pristupanja Srbije EU i poručio da “EU podržava napore Srbije u oblasti pravosuđa”. On je naveo konkretne akcije koje se sprovode kroz IPA instrumente poput obnove sudskih zgrada kao i projekat „Unapređenje efikasnosti pravosuđa“koji finansira EU, zahvaljujući kojem je broj predmeta izvršenja smanjen za preko 800.000. Ambasador Fabrici je naveo da će EU u „naredne dve godine u sektor pravosuđa uložiti 30 miliona evra i naglasio da je posvećenost EU Srbiji “snažna i nedvosmilena”. Više informacija i ceo govor ambasadora Fabricija možete pročitati ovde.
 
Strategija za unutrašnju kontrolu javnih finansija 2017-2020 –važan korak u procesu pristupanja Srbije EU
Povodom donošenja Strategije razvoja interne finansijske kontrole u javnom sektoru u Srbiji za period od 2017. do 2020. godine održana je konferencija na kojoj su učestvovali ministar finansija Dušan Vujović, ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimoviæ i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević, kao i i šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i predstavnik Evropske komisije Rejmond Hil. U saopštenju iz Vlade Srbije navodi se da se “donošenjem ove strategije, Vlada Srbije jasno opredelila za dalji razvoj i unapređenje sistema interne finansijske kontrole u javnom sektoru”. Strategija, kako se objašnjava, “doprinosi ispunjavanju konkretnih zahteva koji prate pristupanje Srbije Evropskoj uniji, datih u okviru Pregovaračkog poglavlja 32 – Finansijski nadzor” navodi se u saopštenju. Više informacija kao i govor ambasadora Sema Fabricija možete pročitati ovde.
 
Na putu ka EU – Poglavlje o zdravstvu
Na predstavljanju pregovaračkog poglavlja 28 – Zaštita potrošača i zdravlja u okviru programa Pravna podrška pregovorima (PLAC II) novinarima, Nikolas Bizel iz Delegacije EU u Srbiji je naveo da se to poglavlje tiče zaštite potrošača i zaštite javnog zdravlja. “Harmonizacija pravila o zaštiti potrošača treba da omogući protok roba sa istim standardima bezbednosti i kvaliteta, a u oblasti javnog zdravlja regulišu pravila u oblasti sprečavanja prenosivih bolesti, materija ljudskog porekla, kao i prevenciju zloupotrebe droga, duvana, alkohola”. Dragana Radojčić iz Ministarstva za evropske integracije ocenila je da je posle uspešnog skrininga stigao poziv Srbiji da pripremi pregovaračku poziciju. Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Meho Mahmutović predočio je da od 35 pregovaračkih poglavlja, oblast zdravlja je zastupljena u 20, dok u samom poglavlju 28 ima 17 oblasti koja se tiču javnog zdravlja, rekao je Mahmutović. Od 2000. godine EU je u sistem zdravstva u Srbiji uložila 150 miliona evra, što je najveća pomoć koju je bilo koja država dobila. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Srbija među 26 zemalja sveta u “Noći istraživača”
Manifestacija “Noć istraživača 2017”, čiji je cilj popularizacija nauke i učenje kroz zabavu, osmi put je održana u Srbiji, ove godine u 11 gradova pod sloganom “Znanje na prvi ogled”, istovremeno sa 340 gradova u 26 zemalja širom sveta. Štefan Hudolin iz Delegacije EU u Srbiji rekao je na otvaranju ove manifestacije u Beogradu da je “Noć istraživača” jedna od najpopularnijih inicijativa EU u kojoj je prošle godine učestvovalo 11.000 istraživača i više od milion građana u celom svetu. “Evropska noć istraživača je prilika da se najšira publika, a pre svega mladi, upoznaju sa naučnim radovima, dostignućima, istraživanjima, koji su fascinantni, jer direktno utiču na naš svakodnevni život. To je prilika da podstaknemo mlade ljude na radoznalost, da i sami budu naučnici bar tokom jednog dana”, istakao je Hudolin. “Noć istraživača” se finansira iz programa “HORIZONT 2020”, najvećeg programa EU za istraživanje i inovacione delatnosti, u okviru potprograma “Marija Sklodovska Kiri”. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Proslava 30 godina postojanja programa Erazmus u EU info centru
Povodom obeležavanja 30. godišnjica Erazmus programa, jednog od najuspešnijih programa EU, Erazmus studentska mreža Srbije (ESN Srbija) i EU info centar organizovali su okupljanje studenata koji su koristili Erazmus program ili su za njega zainteresovani. Nikolas Bizel iz Delegacija EU u Srbiji je pozdravljajući prisutne ispričao da je i sam bio alumnista Erazmus programa i da je kao student proveo godinu dana u Italiji, u Milanu što je bilo, kako je rekao „najbolje iskustvo u (njegovom) studentskom životu”. Tokom proslave u EU info centru otvorena je izložba „Moje Erazmus iskustvo“a studenti su takođe imali priliku da se upoznaju i sa drugim projektima ESN Srbije i EU info centra, poput Erazmus+ razgovori i Erazmus u školama, namenjeni informisanju studenata i đaka o mogućnostima studiranja u inostranstvu kao i sa Erasmus aplikacijom. Više informacija pročitajte ovde.
 
Regionalna saradnja i zajednički evropski projekti za brži razvoj organske proizvodnje
Evropski projekat “Organik bridž” predstavljen je, kao uspešan primer unapređenja ove vrste poljoprivrede u regionu, na 11. međunarodnom forumu organske proizvodnje, održanom u Selenči. Projekat se sprovodi u sklopu IPA prekograničnog programa Hrvatska – Srbija, EU ga je podržala sa 550.000 evra, a realizacija je počela u junu ove godine. U naredne dve godine radiće se na unapređenju kompetencija organskih proizvođača Osječko-baranjske županije i Vojvodine kroz treninge i edukacije, a formiraće se i razvojno-istraživačke institucije kako bi se znanje implementiralo u praksi. Kroz „Organik bridž“, s obe strane granice, proći će 260 proizvođača. Poseban naglasak u projektu stavlja se na revitalizaciju i dalji razvoj poljoprivrede, podizanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača te povećanje zaposlenosti u poljoprivredi. Forumu u Selenči je prisustvovalo oko 250 gostiju iz Srbije, Hrvatske, Slovačke, Moldavije, Češke, Mađarske o čemu više možete pročitati ovde.
 
U Staroj Pazovi otvoren holističko-rehabilitacioni centar „OSLONAC“ uz podršku EU
U Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Anton Skala“ počeo je sa radom Holističko-rehabilitacioni centar „OSLONAC“ kao rezultat zajedničkog projekta opštine Stara Pazova i Delegacije EU u Srbiji vredan 230.000 evra. Ovaj centar će svojim korisnicima omogućiti nekoliko vrsta pomoći – psihološku, medicinsku pomoć i fizioterapiju. Predsednik Opštine Stara Pazova Đorđe Radinović zahvalio je Delegaciji EU u Srbiji koja je dodelila sredstva i rekao da je “zajednički rad na izgradnji Centra omogućio da se bolje upoznamo sa potrebama osetljivih grupa i načinima za njihovo što bolje uključivanje u zajednicu”. Direktorka škole „Anton Skala“ Tanja Todorović je navela da ovaj Centar jedini u Srbiji pruža inovativne terapije koje mogu da poboljšavaju sposobnosti mozga i stimulaciju čula. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Evropska komisija o dešavanjima u Kataloniji
U saopštenju Evropske komisije ukazuje se da je prema Ustavu Španije glasanje u Kataloniji bilo nelegalno. “Kako je predsednik Junker više puta ponovio, za Evropsku komisiju je ovo unutrašnje pitanje Španije koje treba rešavati u skladu sa ustavnim poretkom te zemlje. Takođe ponavljamo pravno stajalište ove Komisije i njenih prethodnih saziva: ako bi se referendum održao u skladu sa Ustavom Španije, teritorija koja se otcepljuje više ne bi bila deo Evropske unije. Ostavljajući po strani čisto pravne aspekte ovog pitanja, Komisija smatra da je ovo vreme za jedinstvo i stabilnost, a ne podele” navodi se u saopštenju i dodaje: “Pozivamo sve relevantne aktere da se brzo okrenu od sukoba ka dijalogu. Nasilje nikada ne može biti politički instrument. Verujemo u vođstvo premijera Marijana Rahoja da upravlja ovim složenim procesom uz puno poštovanje Ustava Španije i osnovnih prava građana koja su u njemu sadržana”, piše u saopštenju Evropska komisija koje možete pročitati ovde.
 
„Naš okean”- pokretanje globalne akcije za sigurne, bezbedne i zdrave okeane
EU je domaćin četvrte konferencije „Naš okean” na Malti, 5. i 6. oktobra. Cilj konferencije je nalaženje zajedničkih rešenja i preuzimanje značajnih obaveza za očuvanje i održivo iskorišćavanje okeana. Značajna sredstva će biti opredeljena za jačanje borbe protiv zagađenja mora i širenje zaštićenih područja te unapređenje bezbednosti okeana, sprovođenje inicijativa za podsticanje plave ekonomije i održivog ribarstva kao i za ulaganje većih napora u pravcu suzbijanja klimatskih promena, u skladu sa Sporazumom iz Pariza i ciljevima održivog razvoja do 2030. Za ovogodišnje izdanje konferencije je već najavljeno preko 200 obaveza, a njihov broj još uvek raste. Među onima koji su se obavezali na pružanje podrške je i preko 50 kompanija iz niza sektora, počev od ribarstva do sektora visoke tehnologije. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Rekordno visoka zaposlenost i znakovi oporavka kada su u pitanju mladi
Prema podacima najnovijeg tromesečnog izveštaja Evropske komisije o zapošljavanju i socijalnoj situaciji, zaposlenost u EU beleži stalan rast u skoro svim državama članicama. U poređenju sa prošlom godinom, u EU ima 3,5 miliona više zaposlenih, dok ih je u evro zoni 2,4 miliona više. To znači da je u EU trenutno zaposleno 235,4 miliona ljudi. Najviše koristi od rasta zaposlenosti u prethodne četiri godine imale su mlađe generacije. Tomesečni izveštaj takođe pokazuje da privreda EU raste u svim članicama, stopom od 2,4 odsto u EU, odnosno 2,3 odsto u evro zoni. Ovo se odražava i na poboljšanje finansijske situacije u domaćinstvima u EU jer je došlo do rasta prihoda od rada dok je istovremeno rast socijalnih davanja zaustavljen. Više informacija možete pročitati ovde.
 
Budite oprezni na internetu – početak Evropskog meseca sajber bezbednosti
Peto izdanje Evropskog meseca sajber bezbednosti, održava se tokom čitavog meseca oktobra širom Evrope, sa ciljem informisanja građana o pretnjama po sajber bezbednost i promociju sajber bezbednost među građanima i organizacijama kroz edukaciju i razmenu dobrih praksi. Glavna poruka kampanje biti nužnost uključivanja sajber higijene u svakodnevnu rutinu. Tokom oktobra će širom Evrope biti organizovano preko 300 aktivnosti. U cilju pronalaženja pametnijih načina za proveru identiteta, Evropska komisija je ustanovila novu nagradu Horizont: “Besprekorna provera identiteta za sve”. Nagrada u iznosu od četiri miliona evra je namenjena inovatorima koji izrade bezbedne, pristupačne metoda provere identiteta koji su u skladu sa načelima privatnosti. Saznajte više o o ovoj akciji klikom na interaktivnu mapu. Savete na 23 jezika, video snimke, kvizove znanja i informativne materijale možete pronaći na internet stranici posvećenoj Evropskom mesecu sajber bezbednosti. Više informacija pročitajte ovde.
 


*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova


EU tweet nedelje

Informacije i mišljenja iz ovog biltena ne predstavljaju nužno i zvanične stavove Evropske unije. Institucije i organi Evropske unije,
kao ni lica koja postupaju u njihovo ime, ne mogu se smatrati odgovornima za moguću dalju upotrebu navedenih informacija.


Događaji u narednih sedam dana koje organizuje ili u kojima učestvuju predstavnici Delegacije EU u Srbiji:

10. oktobar, Beograd, Naučno tehnološki park, 09.00, Konferencija Evropske fondacije za obuku: Rešavanje problema pomanjkanja veština zajedničkim snagama

11. oktobar, Beograd, Palata Srbija, konferencija "EU i civilno društvo: Quo Vadis?” – zajedničko razmatranje mogućnosti za budućnost na Zapadnom Balkanu i u Turskoj

11-13. oktobar, Beograd, Belgrade Security Forum

12. oktobar, Beograd, konferencija „Ulaganje u decu – za dobrobit sve dece“

Događaji u narednih sedam dana koje organizuje EU info centar u Beogradu i EU info kutci u Novom Sadu i Nišu:

6. oktobar, Niš, EU info kutak, 13.00, sastanak sa inostranim studentima koji kroz Erasmus+ program borave u Nišu

10. oktobar, Beograd, EU info centar, 11.00, debata povodom Svetskog dana mentalnog zdravllja

10. oktobar, Beograd, EU info centar, 14.00, javna diskusija povodom projketa Dečja prava u priči i praksi

11. oktobar, Novi Sad, EU info kutak, 12.00, Open day – predstavljanje EU konkursa za umetničke autorske grafike – “ZAJEDNO MOŽEMO VIŠE”

11. oktobar, Novi Pazar, Ekonomsko trgovinska škola, predstavljanje programa Mladi i EU predstavljanje EU programa za mlade

12. oktobar, Beograd, EU info centar, 11.00 panel diskusija „Kako komuniciramo EU“

12. oktobar, Beograd, EU info centar, 17.00, debata "Prirodne nepogode i životna sredina


Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji
Website:www.europa.rs
EU info centar Beograd
Kralja Milana 7
Tel: +381.11.4045400
Email:info@euinfo.rs
Website:www.euinfo.rs
EU info centar
@EUICBG
EUICBG
EU info kutak Novi Sad
Mihajla Pupina 17
Tel: +381.21.451625
Email:officens@euinfo.rs
Website:www.euinfo.rs
euipnovisad
@EUinfoNS
EU info kutak Niš
Vožda Karađorđa 5
Tel: +381.18.241561
Email:officenis@euinfo.rs
Website:www.euinfo.rs
euipnis
@EUinfoNis
EU u knjigama
www.digitalna.nb.rs/ sf/NBS/knjigeoEU
Pratite vesti Evropske unije na www.europa.eu