U okviru projekta Evropski dnevnik i nagradnog konkursa na temu Gde prošlost susreće budućnost–2018.godina evropskog kulturnog nasleđa za kreativne i inovativne radove, kojeg je raspisala Delegacija EU u Republici Srbiji, naš rad pod nazivom Evropska kulturna baština ima ključnu ulogu u izgradnji naše zajedničke budućnosti je jedan od nagrađenih. Zahvaljujući tom radu naš tim, iz Prehrambeno ugostiteljske škole iz Čačka, (učenici: Aleksandra Plazinić, Teodora Aćimović i Milan Petrović i profesor-mentor Vladimir Majstorović), jedan je od dobitnika sedmodnevnog nagradnog studijskog putovanja u Mađarsku, Češku i Austriju, u okviru obeležavanja godine evropskog kulturnog nasleđa.
Na ovom putovanju bilo je ukupno 68 nagrađenih đaka i nastavnika iz 17 gradova Srbije, što je bila jedinstvena prilika da se svi međusobno upoznaju, druže i razmene znanja i iskustva. Priloge sa putovanja snimala je ekipa RTS-a.
Cilj ovog putovanja, koji je realizovan u periodu od 10 do 17. maja 2018. godine, jeste upoznavanje sa evropskim institucijama, kulturno-istorijskim spomenicima, turističkim znamenitostima i ambijentalnim celinama Budimpešte, Praga i Beča.
Prva destinacija na ovom putovanju bila je Budimpešta. Pored obilaska Budimpešte u pratnji vodiča i mogućnosti da se upoznamo sa kulturnim nasleđem i znamenitostima Budimpešte, imali smo priliku da posetimo i dve međunarodne organizacije. Sa predstavnikom organizacije ‘UNITED for Intercultural Action, Balint Josa učesnici programa su razgovarali o temama koja su u vezi sa borbom protiv nekih negativnih pojava u društvu, kao što su rasizam, ksenofobija, fašizam i dr. Nakon toga smo posetili Sentandreju, jedan mali turistički grad u kome se nalazi Regionalni centar za životnu sredinu – Regional Environmental Center REC – međunarodna organizacija koja se bavi raznim vidovima edukacije i projektima na polju ekologije, obnovljivih izvora energije i zaštite životne sredine. Ova organizacija direktno učestvuje u UNESKO globalnom akcionom planu za obrazovanje o održivom razvoju i olakšava postizanje ciljeva održivog razvoja UN. Poseta je započela obukama i demonstracijom konferencijskog centra REC-a, a potom je gospođa Gordana Kozhuharova savetnica REC-a, prezentovala rad ovog centra, način funkcionisanja i prezentaciju tekućih projekata, kao i njegovih dostignuća. U oblasti obrazovanja za održivi razvoj, gđa Kornelija Radovanovikj, viši ekspert REC-a je tokom interaktivne diskusije predstavila multimedijalni obrazovni Zeleni paket. Za učenike je priređena zanimljiva igra Dilema, gde su mladi sa specifičnim zadacima mogli da saznaju šta predstavlja životna sredina i na koji način može da se zaštiti. Profesor Vladimir Majstorović je sa đacima predstavio učešće u projektu Udruženi ka ciljevima održivog razvoja i predstavljanje UN ciljeva za održivi razvoj u školama u Jugoistočnoj Evropi koji realizuje Geografsko ekološko društvo u Čačak na nacionalnom nivou. Ovaj projekat u okviru Seedling programa sprovodi Regionalni centar za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu, uz finansijsku podršku Austrijske razvojne agencije. Nakon povratka u Budimpeštu usledilo je krstarenje Dunavom, a potom su organizatori putovanja priredili posetu turističkog mesta Šiofok na obali jezera Balaton, gde je bilo obezbeđeno prenoćište.
Sledeća destinacija na ovom putovanju bio je Prag. Prvo je usledila poseta igraonici Virtuelna stvarnost – izlazak iz sobe, gde su učenici imali priliku da kroz različite igre isprobaju VR naočare i reše niz zadataka kroz timski rad u specijalizovanom prostoru za ovakvu vrstu interaktivnih igrica. O razvoju tehnologije – saobraćajnim sredstavima, razvoju rudarstva, metalurgije, satovima, hemijskim aparatima i drugo učenici su imali priliku da čuju vide i nešto više nauče u Nacionalnom tehničkom muzeju u Pragu. Ovaj muzej predstavlja najveću instituciju tog tipa koja je posvećena očuvanju informacija i eksponata vezanih za istoriju tehnologije u Češkoj Republici. Nakon toga, usledila je poseta bibilioteci Klementinum, gde smo imali priliku da vidimo jednu od najvećih biblioteka Evrope, koja predstavlja značajan deo kulturnog nasleđa kako Češke, tako i Evrope. Nakon obilaska i razgledanja kulturno-istorijskih spomenika grada, u pratnji vodiča, učenici i mentori su uživali u koncertu Praškog filmskog orkestra koji je u svom dvočasovnom muzičkom nastupu publici predstavio muziku nekih poznatih filmova.
Ovo putovanje nam puno znači jer smo mnogo toga videli saznali, naučili, ali smo i uživali u razgledanju znamenitosti i umetničkim delima. Takođe upoznali smo mnogo drugova i druigarica sa kojim smo ostali prijatelji. Zahvaljujemo se svima koji su organizovali ovo putovanje, a posebno Milici, Jovani, Nikoli, vozačima, Delegaciji EU u Republici Srbiji i svima koji su organizovali ovo putovanje.