Očekuje se da ove mere modernizacije srpske poljoprivrede, u kojima podrška varira od 50-80% vrednosti investicije, mobilišu do 400 miliona evra ukupnih investicija u ovom sektoru tokom trajanja programa.
Program IPARD se sprovodi pod indirektnim upravljanjem, što znači da su srpske vlasti morale da uspostave složenu implementacionu strukturu koja garantuje punu transparentnost izdvojenih finansijskih sredstava i potpunu odgovornost za raspodelu tih sredstava. Evropska komisija redovno daje ocenu ovog implementacionog sistema. U prvom krugu, početkom 2018, srpske vlasti su uspele da akredituju dve mere (mera 1—ulaganja u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava i mera 3—ulaganja u fizičku imovinu koja se tiču prerade i stavljanja u promet poljoprivrednih i ribarskih proizvoda). Prvi pozivi za dostavljanje predloga su objavljeni ubrzo nakon toga.
U drugom krugu, Srbija se prijavila za akreditaciju Mere 7 – Diversifikacija farmi i razvoj biznisa; u Meru 9 – Tehnička pomoć u novembru 2019. godine, uz pozitivan odgovor od Evropske komisije koji je stigao u martu 2020. godine. Prvi poziv za podnošenje prijava u okviru Mere 7 objavljen je 8. juna 2020. godine.