Savet za regionalnu saradnju, Fondacija za otvoreno društvo i Evropska komisija su danas u Briselu zajedno pokrenuli inicijativu „Integracija Roma 2020″. Događaj je okupio tvorce politika usmerenih na Rome sa Zapadnog Balkana i iz Turske, organizacije civilnog društva iz regiona i predstavnike Saveta za regionalnu saradnju, Fondacije za otvoreno društvo i Evropske komisije.
Komesar EU za politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanes Han je danas na pokretanju projekta rekao: „Integracija Roma je važan element procesa proširenja. Zemlje će pre pristupanja morati da ostvare opipljive rezultate u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene nege, stanovanja i pribavljanja ličnih dokumenata. „Dekada inkluzije Roma“ je integraciju ove manjine uvrstila u politički program: program „Integracija Roma 2020″ je nastavak „Dekade“ u zemljama proširenja u kojima ovaj program nastoji da postigne održive rezultate na terenu.“
U svom uvodnom izlaganju, osnivač i predsedavajući Fondacije otvorenih društava Džordž Soroš je rekao: „Moje fondacije su igrale presudnu ulogu u uključivanju pitanja Roma u politički program nacionalnih vlada i Evropske unije i ja se nadam da će nova inicijativa osigurati posvećenost političkih lidera i državnih službenika za postizanje opipljivih rezultata za Romske građane. On je dodao i da „Romi moraju ostati glavni prioritet zemalja unutar i izvan EU.“
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju Goran Svilanović je izjavio da su ovo teška vremena za sve u jugoistočnoj Evropi. Vreme velike nezaposlenosti, siromaštva i nepredvidljivog i dugog puta evropskih integracija. „Ova teška vremena pogađaju svakoga, a naročito ugrožene – Rome. Region mora da se kreće put evropskih integracija sa svim svojim građanima, a Romi na tom putu ne smeju biti izostavljeni. Cilj inicijative „Integracija Roma 2020″ je da postane vodeći instrument na putu ka inkluzivnosti. U ime Saveta za regionalnu saradnju, obavezujem se da ćemo učiniti sve što je u našoj moći kako bismo smanjili socio-ekonomski jaz između Roma i ostatka populacije na Zapadnom Balkanu i u Turskoj”, rekao je Svilanović.
Inicijativa se nadovezuje na postignuća i duh „Dekade inkluzije Roma 2005-2015”. Osnovni cilj projekta je da pomogne smanjenje socio-ekonomskog jaza između Roma i ostatka populacije na Zapadnom Balkanu i u Turskoj. Projekat ima za cilj i da inkorporira specifične ciljeve integracije Roma u redovni razvoj politika.
Projekat se sprovodi u: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, na Kosovu[1], u Crnoj Gori, Srbiji i Turskoj. Nakon pokretanja projekta je usledio i prvi sastanak imenovanih nacionalnih kontakt tačaka za Rome sa predstavnicima Evropske komisije i romskih organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana i iz Turske.
[1] Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244/1999 Saveta bezbednosti UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.