Evropska komisija je danas predstavila značajan investicioni paket od 3,2 milijarde evra za podršku 21 projektu povezivanja u oblasti transporta, digitalne tehnologije, klime i energetike na Zapadnom Balkanu. Ovo je prvi veliki paket projekata u okviru ambicioznog Ekonomsko-investicionog plana EU za Zapadni Balkan, koji je Komisija usvojila u oktobru 2020. godine. Projekti su osmišljeni tako da doprinesu opipljivim rezultatima za svih šest partnera u regionu.
Tokom narednih godina, Ekonomsko-investicioni plan će mobilisati do 30 milijardi evra ulaganja, kao kombinacija grantova, preferencijalnih zajmova i garancija. Plan će pomoći zatvaranje jaza u razvoju između Evropske unije i regiona i podržaće ekonomski oporavak nakon pandemije. Plan će takođe pomoći u realizaciji šire strategije EU Global Gateway, koja je pokrenuta u decembru 2021. godine.
Evropski komesar za proširenje i politiku susedstva, Oliver Varhelji, rekao je: „Sa ovim velikim investicionim paketom ubrzavamo realizaciju Ekonomsko-investicionog plana za Zapadni Balkan na terenu. Identifikovali smo sve vodeće projekte u bliskoj saradnji sa našim partnerima. Bolja i održivija povezanost u transportu, digitalnoj infrastrukturi i obnovnljivoj energiji će podstaći ekonomiju, pokrenuti zelenu i digitalnu tranziciju regiona i doneti niz mogućnosti za ljude i preduzeća na Zapadnom Balkanu i širom EU. Ove investicije će takođe ubrzati integraciju regiona, u skladu sa njegovom jasnom evropskom perspektivom.“
Današnji finansijski paket uključuje 1,1 milijardu evra bespovratnih sredstava (grantova) EU iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć 2021-2027 (IPA III), dodatne bilateralne doprinose država članica EU i Norveške, kao i povoljne zajmove međunarodnih finansijskih institucija. Investicioni paket od 3,2 milijarde evra kanalisan je kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) – višedonatorsku investicionu platformu koju vodi EU i primarno finansijsko sredstvo za sprovođenje Ekonomsko-investicionog plana u oblastima javne infrastrukture i konkurentnosti privatnog sektora.
Projekti u ovom prvom paketu pokrivaju prioritetne sektore Plana:
- Održivi transport: Izgradnja glavnih putnih i železničkih veza u regionu, uključujući Mediteranski koridor, Koridor Istok – Zapad i koridor Rajna – Dunav, kao i železnički koridor između Skoplja u Severnoj Makedoniji i bugarske granice. Ovi projekti će olakšati regionalnu trgovinu, smanjiti vreme putovanja i podstaći održivi ekonomski rast, donoseći velike koristi lokalnom stanovništvu i preduzećima u regionu.
- Čista energija: Razvoj obnovljivih izvora energije izgradnjom solarniih elektrana i Transbalkanskog koridora za prenos električne energije, koji će biti od suštinskog značaja za uspešan prelazak na čistu energiju u regionu i koji će doprineti postepenom ukidanju upotrebe uglja.
- Životne sredina i klimatske promene: Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koja su neophodna za zelenu perspektivu regiona, i koja će pomoći u očuvanju zdravlja i blagostanja ljudi na Zapadnom Balkanu.
- Digitalni razvoj: Razvoj ruralne infrastrukture širokopojasnog interneta kako bi se osigurao univerzalni pristup širom Zapadnog Balkana.
- Ljudski razvoj: Izgradnja nove zgrade univerzitetske dečije bolnice radi povećanja njenih kapaciteta i uključivanja novih tehnologija za dijagnostiku i lečenje.
Implementacija će početi ubrzo nakon potpisivanja sporazuma sa međunarodnim finansijskim institucijama, što se očekuje tokom 2022. i 2023. godine.
Osnovne informacije
Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan ima za cilj da podstakne dugoročni oporavak, ubrza zelenu i digitalnu tranziciju, kao i da podstakne regionalnu saradnju i približavanje EU. Do 9 milijardi evra bespovratnih sredstava EU iz IPA III je opredeljeno za Plan, čime će se mobilisati dodatnih 20 milijardi evra investicija.
Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) je zajednička finansijska platforma Evropske komisije, finansijskih organizacija, država članica EU i Norveške sa ciljem unapređenja saradnje u ulaganjima u javnom i privatnom sektoru za društveno-ekonomski razvoj regiona i doprinosa evropskim integracijama zemalja Zapadnog Balkana. WBIF je primarno finansijsko sredstvo za sprovođenje ambicioznog Ekonomsko-investicionog plana za prioritetne politike i investicione projekte na Zapadnom Balkanu.
Strategija „Global Gateway“ je doprinos EU sužavanju globalnog jaza u investicijama širom sveta u cilju podrške održivom razvoju. Ovom strategijom EU povećava svoju ponudu svojim partnerima velikim ulaganjima u razvoj infrastrukture širom sveta. U narednih sedam godina, EU i njene države članice će mobilisati do 300 milijardi evra javnih i privatnih investicija u sektorima digitalnog razvoja, klime i energetike, transporta, zdravstva, obrazovanja i istraživanja. Strategija Global Gateway će sprovesti održive i visokokvalitetne projekte, uzimajući u obzir potrebe partnerskih zemalja i obezbeđujući trajne koristi za lokalne zajednice.
Paket koji je danas najavljen uključuje investicione projekte koje je podnela Bosna i Hercegovina, od kojih su dva na teritoriji Republike Srpske za putne i železničke veze na Koridoru Vc. Komisija namerava da potpiše odgovarajuće ugovore o doprinosu za ove dve investicije, vredne 600 miliona evra, tek nakon povratna u puno funkcionisanje državnih institucija.