Evropska komisija je započela rad na energetskoj uniji, što je osnovni korak ka zaokruživanju jedinstvenog energetskog tržišta i reformisanju načina na koji Evropa proizvodi, transportuje i troši energiju. Energetska unija je, uz dalekosežnu politiku klimatskih promena, jedan od ključnih prioriteta Junkerove Komisije. Nakon više od 60 godina od osnivanja Zajednice za ugalj i čelik, Komisija je 4. februara dala nacrt plana za reorganizaciju energetskih strategija u Evropi i započela rad na stvaranju evropske energetske unije.
Rad na energetskoj uniji započinje na vreme. Evropska unija uvozi 55 odsto energije. Devedeset odsto stambenog fonda u Evropi je energetski neefikasno, naša energetska infrastruktura je stara a daleko smo i od uspostavljanja unutrašnjeg energetskog tržišta.
Postoji zamah neophodan za energetsku uniju. Energetska sigurnost zauzima visoko mesto u političkom programu; osim toga, Evropski savet je prošlog oktobra otvorio vrata za postizanje ambicioznog klimatskog sporazuma u Parizu ove godine. Nedavno usvojeni Investicioni plan za Evropu je osmišljen tako da energetskom sektoru otvori pristup finansijskim sredstvima koja su mu zaista neophodna. Trenutno niske cene nafte daju dodatni podsticaj te ostavljaju više političkog i finansijskog prostora kako bi se uradilo sve što treba sa ciljem postizanja konkurentnije, sigurnije i održivije energetske strategije u Evropi.
Potpredsednik Komisije nadležan za energetsku uniju, Maroš Šefčović, izjavio je: „Naše aktuelne energetske strategije su u svakom pogledu neodržive i potrebna im je hitna reorganizacija. Građani bi trebalo da zauzimaju centralno mesto naših energetskih strategija. Osim što imamo krajnje ambiciozan program, sada imamo i potrebni zamah. Radićemo na postizanju koherentnog pristupa energetici u svim oblastima politika, kako bismo stvorili veću sigurnost. Klima, transport, industrija, istraživanje, spoljna politika, digitalna ekonomija i poljoprivreda – sve će one biti ključne za ovaj projekat. Energetska unija za cilj ima da potencijalne barijere između sektora razbije i da okupi relevantne sagovornike za isti sto – ukratko, energetska unija će pripremiti teren za novi način kreiranja energetske strategije u Evropi.”
Komesar za klimatska pitanja i energetiku, Migel Arijas Kanjete, dodaje: „Energetska unija je ambiciozni projekat koji će energetskim i klimatskim strategijama u Evropi odrediti novi pravac i dati dugoročnu viziju. Unija nije samo preoblikovanje starih ideja već preduzimanje konkretnih mera kako bi ova vizija postala deo stvarnosti. Kao komesar za klimatska pitanja i energetiku, ja ću biti odgovoran za sprovođenje velikog broja mera sadržanih u strategiji. Delotvorno sprovođenje će biti od suštinskog značaja, baš kao i puna i pravilna primena postojećih zakona.”
Usvajanje okvirne strategije o energetskoj uniji je zakazano za 25. februar. Strateški dokument će pratiti saopštenje pod naslovom „Put u Pariz” u kom će biti izloženi nameravani doprinosi EU politici klimatskih promena, kao i saopštenje, odnosno izveštaj o napretku EU ka postizanju minimalnog nivoa međusobne povezanosti od deset odsto u pogledu električne energije.
U Političkim smernicama koje je 15. jula predstavio Evropskom parlamentu, predsednik Junker je rekao da „se Evropska unija previše oslanja na uvoz goriva i gasa. Moramo da smanjimo ovu zavisnost a da istovremeno naše energetsko tržište ostane otvoreno za zemlje izvan EU. Stoga moramo da udružimo naše resurse, kao i našu pregovaračku moć sa trećim zemljama, te da spojimo naše infrastrukture. Zbog budućih naraštaja smo dužni da ograničimo uticaj klimatskih promena i da energiju održimo pristupačnom. Ovo ćemo postići korišćenjem obnovljivih izvora i unapređenjem energetske efikasnosti.”
Na debati održanoj 4. februara se raspravljalo o ciljevima energetske unije, a neke od glavnih tačaka dnevnog reda su bile i diversifikacija izvora energije koji su trenutno dostupni državama članicama, podrška zemljama EU da se oslobode zavisnosti od uvoza energenata, te na koji način EU učiniti svetskim liderom u oblasti obnovljivih izvora energije i predvodnikom u borbi protiv globalnog zagrevanja.
Naredni koraci:
Seminar na visokom nivou o energetskoj uniji koji će zajednički organizovati letonsko predstavništvo EU i Komisija u Rigi 6. februara. Direktan prenos konferencije će biti dostupan na: https://eu2015.lv/events/political-meetings/the-energy-union-conference-of-the-eu-energy-ministers-2015-02-06
Hešteg: #RigaEnergyUnion
Usvajanje paketa za energetsku uniju zakazano za 25. februar 2015.