Kroz projekat „Poboljšanje spremnosti za hitne intervencije i koordinisani odgovor u pograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine“, koji je finansiran sredstvima Evropske unije, predstavljeni su dosadašnji rezultati i održana vežba spasavanja sa brzih voda na Drini, kod Bajine Bašte.

Na vežbi, koja je trajala tri dana, učestvovalo je 25 spasilaca gorskih službi spasavanja Srbije i Bosne i Hercegovine, kao i članovi planinarskog kluba „Tara“.

Spasilac Gorske službe spasavanja (GSS), Marko Čalija, rekao je da spasioci dobro znaju koliko je važna brzina i znanje kada su ljudi nađu u vanrednim situacijama, kao što su poplave, zemljotresi.

„Zato smo počeli i kampanju podizanja svesti u vanrednim situacijama, kod građana u pograničnim područjima. Nedavno smo sproveli i anketu, i naši rezultati pokazuju da građani znaju koje su vanredne situacije, ali vrlo često ne znaju, kada se to i desi, šta treba da rade ili koga da pozovu“, rekao je Čalija.

Zahvaljujući ovom projektu planinarski klub „Tara“ završio je opremanje planinarskog doma u Rastištu, nabavio ATV vozilo, kao i tehničku i spasilačku opremu.

Nenad Lačić iz Planinarskog kluba „Tara“ kazao je da je taj klub posebnu pažnju posvetio saradnji sa organizacijama iz javnog sektora koje rade u oblasti upravljanja vanrednim situacijama, kao i sa organizacijama civilnog društva.

U projektu „Poboljšanje spremnosti za hitne intervencije i koordinisani odgovor u pograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine“, učestvuju i Gorske službe spasavanja distrikt Brčko i Sarajevo.

Adnan Osmanović, iz Gorske služba spasavanja distrikt Brčko rekao je da su oni nabavili čamac za spasavanje i prikolicu, koje su i korišćene u današnjoj vežbi spasavanja.

 

Dženadin Veladžić iz Gorske služba spasavanja stanica Sarajevo kazao je da je ova stanica nabavila kvad i sanke, i organizovala obuku na Bjelašnici za turno skijanje.

Projekat „Poboljšanje spremnosti za hitne intervencije i koordinisani odgovor u pograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine“ trajaće 21 mesec i vredan je 375.712,48 evra.

Partneri na projektu su Gorska služba spasavanja Srbije, Gorske služba spasavanja Kantona Sarajevo, Gorska služba spasavanja distrikt Brčko BiH i Planinarski klub Tara.

Podrška Evropske unije sektoru Civilne zaštite u Srbiji vredna je više od 250 miliona evra za period od 2014. do danas.

Aktivnosti u ovom sektoru podrazumevaju borbu protiv požara, sprečavanje poplava i sanaciju štete nakon prirodnih katastrofa, a protekle gotovo dve godine i podršku u borbi protiv virusa korona – isporuka medicinske opreme, vozila i pomoći za izbeglice i druge osetljive grupe.