“Dozvolite mi da čestitam Srbiji što je prva zemlja, koja nije članica Evropske unije (EU), koja je uspostavila mehanizam dijaloga mladih u EU – institucionalizovan kroz rad Nacionalnog saveta za mlade, ali i operativan na lokalnom nivou kroz ovaj projekat. Širom EU, ovaj mehanizam se pokazao korisnim za pružanje vrednih uvida kreatorima politike u potrebe mladih i pomogao je u stvaranju politika koje su prilagođenije mladima” izjavila je Plamena Halačeva, zamenica šefa delegacije EU u Srbiji pri otvaranju konferencije “Mladi i lokalne institucije”, koju je organizovala Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS).
Istakla je važnost uključivanja mladih u kreiranje politika i govora, ističući da će EU nastaviti da promoviše inicijative koje osnažuju mlade na Zapadnom Balkanu, kroz programe kao što su Erazmus+ i šema Garancija za mlade, „Ne dozvolite drugima da govore umesto vas i oblikuju ono za šta se zalažete. Ne dozvolite drugima da vas zarobe u prošlosti i oblikuju vašu budućnost. I ne dozvolite da neko dovodi u pitanje vašu evropejstvo“, naglasila je Halačeva.
Gordana Adamov, predsednica Upravnog odbora KOMS, naglasila je da joj je čast što otvara prvu konferenciju o lokalnoj omladinskoj politici u Srbiji, jer promena upravo počinje na lokalu. „Kada se izborimo za jedan mali omladinski klub, samo jedan novi lokalni savet za mlade, ili kada se u postojećem savetu izborimo za predstavnike mladih, ili omladinskog radnika u lokalnoj Kancelariji za mlade, pa I za malo povećanje lokalnog budžeta za razvoj omladine, to predstavlja veliku pobedu i pokazuje budućim generacijama mladih, pa i omladini iz susednog mesta, da je moguće menjati okruženje u kom živimo.“
U ime Ministarstva turizma i omladine obratila se savetnica ministra Snežana Klašnja i rekla da su aktivna participacija i podrška mladima u razvoju važni. Istakla je da je Ministarstvo turizma i omladine još uvek u fazi formiranja i tranzicije, a da je u pripremi ponovno slanje predloga Strategije za mlade Vlade Republike Srbije kao i izrada Akcionog plana.
Konferencije je deo napora u povezivanju i uspostavljanju platforme za dijalog između lokalnih aktera omladinske politike i njihove saradnje sa nacionalnim nivoom, ali i sa mladima. Na konferenciji je predstavljeno trenutno stanje normativno-strateškog okvira lokalne omladinske politike i mogućnosti za njegovo unapređivanje.
Tokom Konferencije je zaključeno da se mlade moraju osnažiti za uključivanje u donošenje odluka. Istaknuta je važnost daljeg unapređivanja i razvoja omladinske politike i obezbeđivanje dovoljno sredstava za ovu namenu. Takođe, istaknuto je da svi akteri moraju zajedno raditi na aktivizmu, razvoju omladinskog rada kako bi omladinski prostori koje zagovaramo da se osnivaju imali smisla.
Podrška Evropske unije mladima i sportu u Srbiji ogleda se u podsticanju obrazovanja mladih ljudi, njihove mobilnosti i uključenosti u donošenju odluka, kao i razvoju sporta i promociji zdravog života. U okviru programa Erasmus+, preko 16000 pojedinaca iz Srbije imalo je priliku da učestvuje u projektima mobilnosti. Takođe, Srbija je aktivno učestvouje u organizaciji Evropske nedelje sporta.
EU spoznaje važnost obrazovanja i zapošljavanja mladih ljudi koji su noseći stubovi evropske budućnosti. Kroz podršku sportu i sponzorisanje sportskih inicijativa, EU nastoji da izgradi koheziju evropske zajednice, obezbedi veću socijalnu uključenost i promoviše zdrav način života.