Organizovanje mladih je nužno za stvaranje promena, a veliku ulogu u tome imaju neformalne grupe u lokalnim zajednicama, kao i prostori za mlade. Samim tim neophodno je obezbediti više programa i podrške koji bi osnažili neformalne grupe i omogućili im da postanu održiva udruženja mladih. Međusektorska saradnja je osnov razvoja prostora za mlade, a to nije samo finansijska podrška već i aktivna kooperacija civilnog sektora, institucija i mladih. Ovo su samo neki od zaključaka konferencije „Mladi i lokalne institucije“ uspostavljene kao platforme za dijalog i povezivanje lokalnih aktera omladinske politike i njihove saradnje sa nacionalnim nivoom, ali i mladima.
Mladih u Srbiji ima preko milion i oni čine 1/6 stanovništva. Prema dostupnim podacima, mladi smatraju da su najveći problemi sa kojima se suočavaju u društvu nezaposlenost, obrazovni sistem, korupcija i zaštita životne sredine. Za razliku od svojih vršnjaka u Evropskoj uniji koji nakon procesa obrazovanja pronalaze prvi posao u roku od nekoliko meseci, mladi u Srbiji aktivno traže zaposlenje i do dve godine. Ovakva ekonomska situacija odražava se i na njihovo stambeno pitanje, pa se tako mlada osoba u Srbiji seli iz roditeljskog doma onda kada više nije mlada – sa navršenom 31 godinom, dok je taj prosek u EU 26 godina.
Kada je u pitanju poverenje, mladi nemaju poverenja u institucije, ali žele da budu uključeni u procese koji ih se tiču. Sa druge strane postoje instrumenati lokalne omladinske politike kao što su lokalni akcioni planovi, finansiranje omladinske politike, lokalni saveti za mlade, kancelarije za mlade, uključivanje civilnog društva, kao i osnivanje i rad klubova za mlade, omladinskih centara. Neophodno je povezivanje mladih sa akterima lokalne i nacionalne omladinske politike kako bi se statistike promenile i mladi zajednički učestvovali u procesu donošenja odluka na svim nivoima. S toga je poseban aspekt konferencije posvećen mladima u lokalnim samoupravama Bajine Bašte, Zrenjanina, Užica, Ćuprije i Zaječara.
U okviru konferencije prisutnima se obratila Plamena Halačeva, zamenica šefa delegacije EU u Srbiji, koja je istakla da je važno podržati mlade počevši sa lokalnog ka nacionalnom nivou. Čestitala je Srbiji na tome što je prva zemlja van Evropske unije koja primenjuje mehanizam EU Dijaloga sa mladima kroz rad Nacionalnog saveta za mlade. Istakla je da podržava inicijative koje poboljšavaju položaj mladih i izjavila da je srećna što Evropska unija ima priliku da kroz Erazmus+ program podrži različite inicijative, kao i pomirenje mladih širom Zapadnog Balkana kroz rad Regionalne kancelarije za saradnju mladih.
Pomoćnica ministra za turizam i omladinu, Ivana Antonijević, obratila se u ime Ministarstva turizma i omladine i rekla da će resorno, zajedno sa drugim ministarstvima, raditi na jačanju omladinskog organizovanja na lokalu.
Gordana Adamov, predsednica Upravnog odbora KOMS, naglasila je da je omladinska politika tu kako bi se gradilo demokratsko društvo, koje kritički promišlja o sistemu u kojem se razvija, i rađa aktivne i odgovorne građane i građanke, one koji su spremni da stvaraju pozitivne promene u svom okruženju.
Potpisan je Sporazum o saradnji između Krovne organizacije mladih Srbije i Unije poslodavaca Srbije u nastavku konferencije, kako bi se zajedničkim snagama radilo na razvijanju programa za implementaciju Garancija za mlade, ali i drugih dokumenata koji se odnose na poboljšanje zapošljivosti mladih.
Garancije za mlade predstavlja program koji realizuju države članice EU i podrazumeva obavezu da se mladima uzrasta od 15 do 30 godina, u roku od četiri meseca od gubitka posla odnosno završetka školovanja, omogući ponuda za zaposlenje, obuku ili stručnu praksu. Srbija je sa Evropskom unijom potpisala Protokol o saradnji na programu Garancija za mlade, a informacije o tome možete pronaći ovde.
Konferencije je realizovala Krovna organizacija mladih Srbije, savez preko 100 udruženja mladih i za mlade, koji predstavlja najviše nezavisno predstavničko telo mladih u Srbiji, kao deo projekta Dijalozi sa mladima, u okviru Erasmus+ programa Evropske unije.