HEAL – akronim na engleskom jeziku za „Zdravo starenje u prekograničnom regionu“ projekat je četiri partnera okupljenih oko ideje da doprinesu poboljšanju opšteg zdravlja starijih građana i građanki povećanjem dostupnosti osnovnih zdravstveno-preventivnih usluga u ruralnim oblastima. Projekat se realizuje u prekograničnom području između Srbije i Bosne i Hercegovine.
Prema podacima Republičkog statističkog zavoda iz 2020. godine, u Srbiji živi 21.1 odsto osoba starijih od 65 godina, dok u Bosni i Hercegovini živi 16.5 odsto na osnovu rezultata popisa iz 2019. godine, a očekuje se da će do 2030. godine taj udeo porasti na 25.8 odsto.
S toga je neophodno obezbediti bolju integraciju i koordinaciju usluga koje pružaju sistemi zdravstvene i socijalne zaštite u regionu, a organizacije Crvenog krsta/križa u Srbiji i Bosni i Hercegovini predstavljaju značajne aktere na koje se oslanjaju lokalni sistemi zdravstvene i socijalne zaštite.
Zato je i osmišljen ovaj projekat koji se finansira sredstvima Evropske unije u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020.
Sekretar Crvenog krsta Vojvodine Boško Mitrašinović kaže da je dugogodišnjim radom na programu brige o starima i sagledavanjem starosne strukture i slike terena uočen porast broja staračkih-samačkih domaćinstava.
„U razuđenim – ruralnim sredinama, dostupnost zdravstvene zaštite je vrlo kompleksna, te starijim sugrađanima može biti poprilično veliki izazov. Upravo uvidom u situaciju na terenu, rodila se ideja da zdravstvenu zaštitu učinimo dostupniju starijim licima – korisnicima projekta“, rekao je Mitrašinović i dodao da veliki broj starijih građana zanemaruje preventivne preglede i praćenje osnovnih parametara zdravlja.
„Kako bi se na vreme reagovalo, timovi na terenu biće obučeni da provere krvni pritisak, šećer, holesterol, te u slučaju potrebe intervenišu obezbeđivanjem lekarskog pegleda. Na ovaj način obezbedilo bi se rano otkrivanje sistemskih bolesti, kao i omogućio lakši život starijim licima – korisnicima projekta. Pored direktnih poseta najstarijim sugrađanima u ruralnim sredinama, projektom su planirane javne manifestacije, čiji je cilj edukacija građana na temu pojedinih sistemskih oboljenja, prevencija padova u kući, osnove prve pomoći i samopomoći“, zaključio je Mitrašinović.
Projekat HEAL će se sprovoditi u ruralnim područjima sedam opština Sremskog okruga u Srbiji (Irig, Šid, Ruma, Inđija, Sremska Mitrovica, Pećinci, Stara Pazova) i pet kantona u Bosni i Hercegovini (Tuzlanski, Posavski, Srednjo-bosanski, Zeničko-dobojski i Кanton Sarajevo).
Projekat predviđa i unapređenje postojećih zdravstveno-preventivnih usluga koje organizacije Crvenog krsta/križa, kako u Srbiji tako i u Bosni i Hercegovini, pružaju starijim građanima i građankama u saradnji sa institucijama zdravstvenog sistema i sistema socijalne zaštite. Novu uslugu će pružati lokalni mobilni timovi koji će biti formirani za područje svake opštine uz angažovanje 60 članova Crvenog krsta/križa.
HEAL će osigurati edukaciju i opremanje 12 lokalnih mobilnih timova, od kojih će sedam biti aktivno na području Srbije, a ostalih pet na području Bosne i Hercegovine.
Sprovode ga zajedno Crveni krst Vojvodine kao nosilac projekta, Crveni križ Federacije Bosne i Hercegovine, Crveni krst Inđija i Fond „Evropski poslovi“ Autonomne pokrajine Vojvodine kao projektni partneri.
Sekretar Crvenog krsta Vojvodine Boško Mitrašinović ističe da prednost projekta u odnosu prema partnerima doprinosi boljem umrežavanju i sticanju iskustva kroz realizaciju zajedničkih aktivnosti.
„Zajedničkim radom i zalaganjem na projektnim aktivnostima bolje se upoznajemo i uvezujemo što značajno doprinosi našem boljem radu u budućnosti. Shvatamo i učimo o međusobnim različitostima i prevazilazimo sve izazove. Sticanje međusobnog poverenja osnažiće nas za razvijanje zajedničkih aktivnosti i pisanje projekata u budućnosti.“
Mitrašinović dodaje da krajnji rezultat projekta jesu dobro obučeni mobilni lokalni timovi, koji će svoje znanje i iskustvo širiti u svojoj matičnoj organizaciji i drugim volonterima.
„Prateći priručnik za volontere i protokole koji su kroz projekat osmišljeni i definisani, biće lako održati kvalitet znanja i preneti znanje drugim volonterima. Nadamo se da će predstavnici lokalnih samouprava prepoznati ovu korisnu aktivnost, te nakon završetka projekta podržati realizaciju aktivnosti na dalje“.
Partneri na projektu žele to da postignu tako što će kroz projekat najmanje 720 pripadnika/ca starije populacije obaviti osnovne preventivne preglede bez odlaska u zdravstvene ustanove zahvaljujući radu novoosnovanih lokalnih mobilnih timova Crvenog krsta/križa na terenu. Pored preventivnih pregleda za starije stanovnike ruralnih područja, sa posebnim osvrtom na staračka i samačka domaćinstva, projekat predviđa sprovođenje javne kampanje o temi zaštite javnog zdravlja kako bi se građanstvo u pograničnom području upoznalo sa najčešćim pretnjama fizičko i mentalno zdravlje ljudi u trećoj životnoj dobi. Javna kampanja će obuhvatiti održavanje dana zdravstvene prevencije na mestima okupljanja građana u opštinama pograničnog regiona gde će sva zainteresovana lica moći dodatno da se informišu o projektnim aktivnostima, besplatno obave zdravstveno-preventivni pregled i dobiju korisne informacije u vezi sa prevencijom najčešćih bolesti prisutnih među populacijom starijom od 65 godina.
Projekat „Zdravo starenje u prekograničnoj oblasti – HEAL“ (eng. Healthy Ageing in the Cross-Border Region – HEAL) finansira se sredstvima Evropske unije u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020 uz podršku Ministarstva za evropske integracije Vlade Republike Srbije i Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine. Sredstva namenjena za sprovođenje projekta iznose 254.447,77 evra, a Evropska unija kofinansira projekat sa 216.280,60 evra. Telo za ugovaranje ovog projekta je Ministarstvo finansija, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije Republike Srbije.