Dve godine nakon što je počela ruska agresija na Ukrajinu, Delegacija Evropske unije u Srbiji organizuje niz događaja koji ukazuju na humanitarnu dramu koja se odvija tokom ovog rata. U okviru ove nedelje aktivnosti u vezi sa Ukrajinom, Delegacija EU bila je danas domaćin događaja u EU info centru u Beogradu, na temu dece koja su protivpravno deportovana iz Ukrajine i odvedena u Rusiju, gde se mnoga od nijh nude na usvajanje.
Dokumentarni film „Ukradena deca Ukrajine“, u koprodukciji CAPA Presse i nemačko-francuske televizije ARTE, prikazan je u EU info centru. Film prati sudbinu više od 19.000 dece koja su nasilno odvedena sa okupiranih teritorija u Ukrajini i dovedena u Rusiju. Premijerno je prikazan na televiziji ARTE u julu 2023. godine. Projekcija u Beogradu održana je u prisustvu autorki filma, francuskih novinarki Manon Bašelo i Polin Čubar, ambasadora Evropske unije u Srbiji Emanuela Žiofrea i ambasadora Ukrajine Volodimira Tolkača.
„Na osnovu analize video snimaka objavljenih na Telegramu, objava na društvenim mrežama, članaka i saopštenja za javnost ruskih vlasti, ova istraga pokazuje kako su ova deca nasilno odvedena od roditelja ili iz sirotišta, a zatim prebačena u desetine centara raštrkanih širom zemlje. To pokazuje kako su ova deca, koja bi trebalo da budu privremeno premeštena, u stvari indoktrinirana, smeštena u porodice, pa čak i ponuđena na usvajanje u Rusiji, kroz politiku osmišljenu na najvišem državnom nivou. Politika koja je dovela do krivičnog gonjenja Vladimira Putina i Marije Lvove-Belove, komesarke za prava deteta u Rusiji, pred Međunarodnim sudom pravde“, navodi se u saopštenju televizije ARTE.
Ambasador Žiofre je izjavio: „Nezakonita deportacija dece iz Ukrajine koju je izvršila Rusija predstavlja zločin. Ruski predsednik Vladimir Putin je više puta tvrdio da Ukrajina ne postoji kao nacija i da je ukrajinski identitet veštački. Čini se da su masovne otmice ukrajinske dece o kojima slušamo deo strukturirane politike. Rat i ove deportacije se odnose isključivo na uništavanje nezavisne zemlje, osvajanje zemlje i ponovno uspostavljanje dominacije nad narodom koji je odlučio da bude gospodar svoje sudbine. Istinske evropske sudbine imajući u vidu da Ukrajina želi da postane članica EU.“
Ambasador Tolkač je izjavio: „Današnja projekcija dokumentarnog filma „Ukradena deca Ukrajine“ pokreće veoma važno i osetljivo pitanje koje je rezultat ruske agresije na Ukrajinu. To je pitanje o sudbini najnezaštićenijih, pa je stoga najbolnije za sve građane Ukrajine – ukrajinskoj deci pogođenoj ratom. Film pruža informacije o deci koja su ukradena u Ukrajini i odvedena u Rusiju i okupirane ukrajinske teritorije, kao i o metodama koje Ruska Federacija koristi da ih otme. Ruska okupaciona administracija posebno vodi decu u Rusku Federaciju kako bi uništila budućnost Ukrajine. Ukrajina zahteva njihov povratak. Spisak sa imenima naše dece predali smo Moskvi.
Postoje različiti slučajevi, ali svi oni svedoče o sistematičnosti zločina, o opštoj politici Rusije po pitanju asimilacije ukrajinske dece, što je sastavni deo genocida nad ukrajinskim narodom.“
Autorke filma, Manon Bašelo i Polin Čubar kažu: „Dve godine nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, verujemo da je važno da nastavimo da govorimo o ratnim zločinima Rusije, jer su mnoga ukrajinska deca i danas u Rusiji. U Rusiji je danas veoma teško fizički istraživati, ali je veoma važno da se to nastavi na neke druge načine. Da bismo rasvetlili sistem i metode koje su Rusi koristili u deportaciji ukrajinske dece, analizirali smo posebno rusku propagandu u štampi i na društvenim mrežama.“
Događaj je organizovala Delegacija EU u Srbiji kroz projekat Puls Evrope – Medijska putovanja u EU. Projekat koji srpskim novinarima omogućava putovanje u zemlje EU i zemlje kandidate za članstvo u EU.
Film je dostupan na engleskom jeziku na YouTube kanalu televizije ARTE: