Međunarodni dan žena obeležavamo 8. marta kao deo borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca. Tema i poruka ovogodišnjeg Međunarodnog dana žena su Uložimo u žene: ubrzajmo napredak i Inspiriši inkluziju. Promocija prava žena i devojčica u svim aspektima života može se postići samo ako ulažemo u žene i inspirišemo druge da razumeju i vrednuju inkluziju žena i devojčica. Promovisanje i očuvanje rodne ravnopravnosti stvara pravedna, mirna i inkluzivna društva, obezbeđuje prosperitetne i pravedne ekonomije i zdravu planetu za buduće generacije, što je istaknuto u EEAS-ovoj Agendi za različitost i inkluziju 2023-2025. Delegacija EU u Srbiji i ove godine sa partnerima organizuje niz aktivnosti širom Srbije kojima će obeležiti ovaj važan dan.
Sa željom da podrži i obezbedi veću vidljivost kontinuiranom pregnuću usmerenom ka razvoju i promeni zajednice, Delegacija Evropske unije u Srbiji ustanovila je nagradu „Dobrila”. Nagrada će se dodeljivati svake godine pojedinkama i pojedincima, organizacijama i institucijama za njihov doprinos definisanju i podržavanju emancipatorskih praksi u zajednicama i osnaživanju žena. Nagrada nosi ime po Dobrili Vasiljević Smiljanić koja je prepoznala osnažujući potencijal tradicionalno ženske veštine; žene koja je svoj radni vek posvetila osvajanju ekonomske i društvene jednakosti žena u ruralnim oblastima Zlatibora. Dobrila Vasiljević Smiljanić, pionirka i borkinja za emancipaciju, bila je i ostala inspiracija, a ova nagrada samo dodatno ističe današnji značaj njenog rada i ostvarenih rezultata.
Nagrada će biti predstavljena 8. marta u Etnografskom muzeju, kada će Dobrili Vasiljević Smiljanić biti uručena plaketa za njeno životno delo u osnaživanju žena. Ovom prilikom, predstavićemo i prevod monografije „Dobrila” na engleski jezik, autora Zorana Jeremića, koju će naši pratioci na Instagram nalogu EU u Srbiji moći da osvoje 8. marta.
Takođe, ove godine u organizaciji agencija Ujedinjenih nacija u Srbiji, u saradnji sa Reflektor teatrom, u EU info centru u Beogradu, 7. marta biće održan panel „Šta bi poručila mlađoj sebi“, nakon čega će biti izvedena predstava „Devojčice“. U panelu učestvuju Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Kristin Melsom, ambasadorka Norveške u Srbiji, Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji, Flor de Lis Vasqez, zamenica ambasadora Meksika, i Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji. Panel moderira Milena Bogavac, rediteljka i dramaturškinja predstave „Devojčice“.
Kroz ko-kreativni proces, deset mladih žena različitog uzrasta, interesovanja i porekla, iz cele Srbije, uronilo je u svoja sećanja kako bi kroz ovu društveno angažovanu produkciju prikazale šta znači odrastati kao devojčica u Srbiji. Predstava je nastala u produkciji Reflektor teatra, u partnerstvu sa omladinskom organizacijom E8, a u okviru projekta koji je sprovela Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost u Srbiji (UN Women), koji je finansirala Evropska unija. „Devojčice” su nastale kroz višemesečni umetnički i istraživački proces u kom koautorke i izvođačice pričaju svoje lične, autentične i istinite priče. One nam pokazuju kako je biti devojčica se devojčice bore sa izazovima ili sa nepripadanjem.
Srpska gejming asocijacija će 7. marta u EU info centru u Beogradu organizovati događaj „SGA Empowers“ – radionice dizajna igara za devojke iz srednjih škola, seminare za ženske stručnjakinje iz gejming industrije i otvoren panela i predavanje, posvećeni rodnoj ravnopravnosti i inkluziji u industriji. Srpska gejming industrija je jedna od vodećih evropskih industrija razvoja igara kada je u pitanju rodna ravnopravnost, naime, Srbija je među liderima u Evropi po broju žena u industriji (30 odsto) kao i po broju žena na liderskim pozicijama u gejmingu (50 odsto).
U partnerstvu sa lokalnim medijima, Storyteller (Maglić/Bački Petrovac), Magločistač (Subotica), BUM (Bečej), Agrosmart (Novi Sad), u Novom Sadu organizujemo Perspektive – žene u lokalnim medijima, niz multimedijalnih sadržaja (tekstova, intervjua i videa) o ženama u savremenoj Vojvodini koje doprinose i svesno rade na boljem položaju žena.
U Novom Sadu će 14. marta, u organizaciji Centra za podršku ženama, biti održana konferencija povodom početka projekta Korak napred: Unapređenje podrške žrtvama seksualnog nasilja u Vojvodini koji se finansira sredstvima Evropske unije, a usmeren je na unapređenje kvaliteta i dostupnosti specijalizovane usluge podrške žrtvama seksualnog nasilja, kao i koordinisanog i sveobuhvatnog institucionalnog odgovora na rodno zasnovano i seksualno nasilje.
U sklopu serije događaja Otvorena vrata, 22. marta u EU info kutku u Novom Sadu biće predstavljen konkurs za podnošenje predloga projekata za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i nasilja nad decom koji je objavljen kroz EU program Građani, jednakost, prava i vrednosti (CERV) (Dafne poziv).
U EU info kutku u Nišu, građani će 6. marta moći da razgovaraju sa književnicom Ljubicom Arsić u okviru serijala „Žene stvaraju razgovori koji pokreću“. Dobitnica Andrićeve nagrade i Ženskog pera, u najužim izborima za mnoga književna priznanja, Ljubica Arsić predstavlja inspirativnu sagovornicu koja preispituje i ruši tabue, tematizuje i analizira položaj žene u porodici i društvu.
U istom prostoru, 7. marta će biti održan razgovor sa Olgom Dimitrijević u okviru novog ciklusa pozorišnih razgovora sa pozorišnim umetnicama. Olga Dimitrijević je pozorišna spisateljica i autorka. U svom radu istražuje teme društvenih borbi i nepravdi, ženskog prijateljstva i solidarnosti, queer istorije, granica političke mašte i mogućnosti boljeg sveta.
U Narodnom pozorištu u Nišu, 28. marta će biti izvedena pozorišna predstava „Svet bez žena“ u produkciji Bitef festivala i Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda. Olga Dimitrijević i Maja Pelević, autorke koncepta i teksta, takođe i izvode ovu predstavu. Autorke polaze od istraživanja strukturalnih nejednakosti u srpskom pozorištu: neravnopravnosti žena, nejednakih nadnica, normalizovanog nasilja, reprodukcije patrijarhalnih kapitalističkih obrazaca, i dolaze do pitanja: „Ko ima pravo da radi, u kojim uslovima i koliko da bude plaćen za svoj rad?“
Međunarodni dan žena ustanovljen je u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine, i njujorški marš. Više od 15.000 žena je tražilo kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Inicijativu za taj praznik dala je nemačka feministkinja Klara Cetkin, a prvi Dan žena proslavljen je 1911. u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj. Generalna skupština UN je 1977. godine rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava i međunarodnog mira. Prva proslava Dana žena u Srbiji održana je 1914. godine.