Tokom 2023. godine u Srbiji, vođeno je 27 predmeta suđenja za ratne zločine, od kojih je pet okončano donošenjem presuda Apelacionog suda; jedan se završio priznanjem krivice; dok je 21 predmet još u toku, saopštio je Fond za humanitarno pravo (FHP) na predstavljanju godišnjeg Izveštaja o suđenjima za ratne zločine u Srbiji. Evropska unija finansira projekat kroz koji je izveštaj napravljen.
Podrška EU se ne ogleda samo u finansijskoj podršci koju pruža oblasti procesuiranja ratnih zločina, izgradnje kapaciteta i podrške žrtvama, već još više u promovisanju principa i vrednosti vladavine prava i ljudskih prava u Srbiji, istakao je na početku predstavljanja izveštaja Nenad Golčevski, izvršni direktor Fonda za humanitarno pravo.
Govoreći o Izveštaju, Golčevski je istakao da nalazi FHP-a nesumnjivo pokazuju pad efikasnosti i kvaliteta sudskih procesa za ratne zločine u Srbiji po svim ključnim kriterijumima. On je dalje ukazao na nedostatak transparentnosti i vidljivosti rada Tužilaštva za ratne zločine i drugih relevantnih institucija, kao i suđenja.
Golčevski je dodao da su i Tužilaštvo, sudovi i Visoki savet sudstva doprineli trenutnom lošem stanju procesuiranja ratnih zločina u Srbiji, dodajući da se to ne čini posledica nedostatka resursa, stručnosti ili kapaciteta i zaključio da cilj izveštaja nije kritika radi sebe, već kao sredstvo za identifikaciju oblasti i institucionalne prakse u procesuiranju ratnih zločina koje zahtevaju hitno unapređenje.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva rekla je da je EU pokazala nedvosmislenu podršku Srbiji i celom regionu Zapadnog Balkana da neguje stabilnost, pomirenje i trajni mir u regionu.
„Dok pratimo zločine koji se dešavaju u Gazi i užasne akte ruske agresije u Ukrajini, podsećamo se kako mir i stabilnost mogu biti uništeni u jednom trenutku, a posledice tog razaranja ostaju za generacije koje dolaze, do na štetu društva u celini“, rekla je Halačeva.
Kao najveći donator Srbije, EU obezbeđuje finansiranje međunarodnih organizacija, kao što su OEBS i UNDP, kao i organizacija civilnog društva širom bivše Jugoslavije za rad u ovoj teškoj oblasti, rekla je Halačeva i dodala da je izveštaj deo velikog granta koji je dat FHP-u da preduzme ovako važno praćenje i analizu suđenja, ali i da pruži podršku žrtvama i svedocima, da organizuje događaje za podizanje svesti, predavanja i debate.
„Veoma cenimo nalaze koji nas i dalje informišu o nedostatku napretka u ovoj oblasti, ali takođe pružaju dragocene smernice o tome kako da napredujemo u ovoj teškoj oblasti. Na posletku, naš zajednički cilj treba da bude pomoć tužilaštvu u Srbiji i, pored toga, da popravimo prazninu u nekažnjivosti i obezbedimo pravdu za žrtve i preživele članove porodice koje su strahovito propatile“, zaključila je zamenica šefa Delegacije EU Srbiji.
Advokatica Fonda za humanitarno pravo (FHP) Marina Kljaić ukazala je da se u izveštaju FHP-a za 2023. rad Tužilaštva za ratne zločine ocenjuje kao „neefikasan” zbog „nepotrebnog odugovlačenja postupaka i nesprovođenja revidiranih zakona”.
Kljaić je rekla da je 2023. godine Tužilaštvo za ratne zločine podiglo tri optužnice protiv sedam osoba. Ona je navela kako je „jedna optužnica prebačena iz Bosne i Hercegovine, a druge dve su rezultat istrage i svaka od tih samoinicijativnih istraga vodi se samo protiv jednog osumnjičenog. Ovakvi rezultati Tužilaštva za ratne zločine govore o velikom nemaru“, rekla je Kljaić.
Predstavnik Udruženja tužilaca Srbije Radovan Lazić rekao je da je „izveštaj kritična, ali ne i neobjektivan“, te da „rad Tužilaštva za ratne zločine ide ispod radara i da je javnost sve manje zainteresovana“.
„Teško je ne složiti se sa većinom nalaza u izveštaju, pa i onim najopštijim, a to je da je rad Tužilaštva za ratne zločine nedopustivo neefikasan“, rekao je Lazić.
FHP je pratio svako ročište u svim suđenjima za ratne zločine vođenim u Srbiji u 2023. Izveštaj daje opšte nalaze FHP-a zasnovane na praćenju svih suđenja, pregled ključnih društvenih i političkih događaja od značaja za procesuiranje ratnih zločina, kao i opis i analiza postupka za svaki od predmeta.
Kompletan izveštaj možete pronaći ovde.