Uz podršku Evropske unije (EU), Mataruška Banja napravila je ključan korak ka povratku na zasluženo mesto na turističkoj mapi Srbije. U okviru projekta revitalizacije, koji je finansiran sa 360.000 evra kroz EU PRO Plus program u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, rekonstruisana je vodovodna mreža u dužini od preko pet kilometara.

Ovaj projekat je obezbedio stabilno vodosnabdevanje za hotelski i privatni smeštaj, sportski, gerontološki i rehabilitacioni centar, kao i za stanovnike Mataruške Banje. Uz to park u Mataruškoj Banji sad ima i novo dečije igralište, 80 novih klupa i 40 kanti za otpad.

„U partnerstvu sa Evropskom unijom započeli smo važan zadatak – povratak starog sjaja Mataruškoj Banji. Banja je dugo bila zapuštena, i potrebno je vreme da se sve obnovi. Zato je podrška Evropske unije, zajedno s ulaganjima domaćih investitora, ključni podsticaj za revitalizaciju ovog prirodnog lečilišta. Ovim projektom otvaramo vrata za nove investicije u turizam i dalji privredni razvoj, a najvažnije, stvaramo nova radna mesta,” izjavio je gradonačelnik Kraljeva, Predrag Terzić.

Grad Kraljevo je doprineo realizaciji ovog projekta sa skoro 68.000 evra.

Projekat u Kraljevu je jedan od 20 projekata poslovne infrastrukture u regionima Šumadije i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije koje EU podržava preko EU PRO Plus programa sa više od pet miliona evra. Projekti imaju za cilj da se poboljšaju konkurentnost na lokalnom nivou kroz unapređenje uslova za poslovanje i privlačenje novih investicija.

Radovi podrazumevaju izgradnju ili rekonstrukciju i infrastrukturno opremanje industrijskih zona, turističkih lokacija, kao i izradu tehničke dokumentacije u svrhu razvoja poslovne infrastrukture.

Aktivnosti EU PRO Plus programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa 40 miliona evra. Program, čiju realizaciju vodi Ministarstvo za evropske integracije, ima za cilj da doprinese poboljšanom upravljanju teritorijalnim razvojem, ekonomskom rastu i unapređenju socijalne infrastrukture i kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi UNOPS.

Pročitajte više:

Aranđelovac i Kraljevo unapređuju turističku ponudu uz podršku EU

EU doprinos jača infrastrukturu i privredu u Vrnjačkoj Banji i Kruševcu

U Valjevu i Šapcu uz podršku EU unapređena socijalna inkluzija i uslovi obrazovanja

EU za unapređenje turizma i lokalne privrede u Užicu i Kosjeriću

EU za razvoj Knjaževca i Pirota – unapređnje banjskog turizma i uslova za obrazovanje

EU za unapređenje uslova za bavljenje sportom, rekreaciju i turizam u Ćićevcu i Zaječaru