Obnovljivi izvori energije, gorivo budućnosti, mikroplastika, tečno drvo, biblioterapija, dekodiranje tajne života, medonosne pčele, bubice plastikožderi, insekti forenzičari, tajne nebeskih lovaca, veštačka inteligencija i  putovanje kroz vreme, samo su neke od tema u fokusu 15. Evropske noći istraživača.

Najveća i najatraktivnija naučno-zabavna manifestacija u zemlji, Evropska noć istraživača, biće održana petnaesti put ove godine, 27. septembra od 16 do 22 sata, u 16 gradova širom Srbije. Pod sloganom „Pažnja! Nauka na putu” biće to noć puna iznenađenja, novih otkrića i neverovatnih eksperimenata.

Evropska noć istraživača istovremeno se održava u preko 400 gradova u 23 zemlje Evrope, a u Srbiju donosi nove interaktivne radionice, zapanjujuća saznanja, naučne izazove i nezaboravne trenutke.

Naučne avanture biće održane u Beogradu, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Ranovcu, Zaječaru, Nišu, Pirotu, Leskovcu, Subotici, Mokrinu, Kikindi, Novom Sadu, Inđiji i Šapcu.

Kao i svake godine, programi će biti potpuno besplatni za posetioce.

Naučnici će nam i ovoga puta otkrivati tajne sveta oko nas i podučiti kako da čuvamo svoje zdravlje i okolinu. Pokazaće da nauka može i te kako biti zabavna, kreativna i magična kroz razne radionice, igre, izložbe, sobe za bekstvo, kvizove i, naravno, neizostavne atraktivne eksperimente!

– Ne propustite priliku da prisustvujete jedinstvenom događaju u celoj Evropi na kojem će istraživači svoje laboratorije preneti na javna mesta, a svoja znanja, iskustva i dostignuća podeliti sa vama na zabavan i kreativan način. Dođite da se družimo i kroz nesvakidašnju zabavu puno toga naučimo iz magičnog sveta nauke – poziva i poručuje dr Jasmina Nestorović Živković, koordinator projekta ReFokus FLOW.

Program u Beogradu biće održan u Evropskoj kući, gde će biti i svečano otvaranje manifestacije uz podršku Delegacije EU u Republici Srbiji, zatim na platou ispred Narodnog muzeja na Trgu republike i Matematičkom fakultetu, u Prirodnjačkom muzeju, Beogradskom zoo vrtu, Naučnom klubu Centra za promociju nauke, Opservatoriji astronomskog društva „Ruđer Bošković“ na Kalemegdanu, Botaničkoj bašti „Jevremovac“ i TC Big fešn.

Novi Sad ugostiće Noć istraživača u Prostoru na Petrovaradinu i TC Big.

Lokacije u Nišu biće Narodni muzej, Univerzitetska biblioteka, Naučni klub i TC Delta planet.

Plato ispred Doma kulture i Muzej Ponišavlja biće središta dešavanja u Pirotu, TC Big fešn u Kragujevcu, Mokrin kuća zastupaće Kikindu, Pionirski park biće mesto okupljanja u Kruševcu, a Gradski trg u Leskovcu.

Čačak će ovu manifestaciju održati na gradskoj obali Zapadne Morave, Gradskom trgu i u Naučno-tehnološkom parku.

Kulturni centar i gradski trg glavne su lokacije u Šapcu, dok će Ranovac Noć istraživača obeležiti na Gradskom trgu u Petrovcu na Mlavi.

Regionalni centar biće domaćin ove naučne avanture u Smederevu, Ulica Vojvode Stepe naukom će biti osvetljena u Inđiji, a srednjoškolski centar u Zaječaru.

Već tradicionalno, kao uvod u Evropsku noć istraživača, od 23. septembra u skoro svim pomenutim gradovima biće održana Evropska nedelja istraživača.

Evropska noć istraživača organizuje se uz podršku Evropske komisije širom Starog kontinenta, sa ciljem da na zanimljiv način afirmiše istraživače i nauku, približi njihov rad široj javnosti i podstakne mlade da se opredele za naučno-istraživačku karijeru.

Ova velika naučna avantura u Srbiji realizuje se kroz dva projekta: ReFocuS FLOW i TRAILS.

Koordinator projekta ReFocuS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) je Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke, Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Nišu i Univerzitetom u Kragujevcu.

Koordinator projekta TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY) je Kreativno edukativni centar u partnerstvu sa Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad, Udruženjem naučnih komunikatora NAUKOM, Visokom školom strukovnih studija iz Subotice i Centrom za promociju nauke

Projekti su finansirani iz programa „HORIZON EUROPE“, najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri”.

Na ovogodišnjoj Evropskoj noći istraživača biće predstavljeni i aktuelni programi i fondovi Evropske unije dostupni za realizaciju naučnih, umetničkih, preduzetničkih i drugih ideja, kao i podrška Projekta SAIGE (Serbia Accelerating Innovation and Growth Entrepreneurship Project), posvećenog jačanju naučnih istraživanja i inovativnog preduzetništva u  Republici Srbiji koji zajedno realizuju Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Svetska banka i Evropska unija.