Na konferenciji Move.Link.Engage, koju je organizovala Beogradska otvorena škola, istaknuta je važnost reformi u procesu evropskih integracija za građane Srbije. Na ovom događaju, koji već godinama okuplja stručnjake iz civilnog, javnog i poslovnog sektora, kao i predstavnike nacionalnih i evropskih institucija, govorile su Plamena Halačeva, zamenica ambasadora Evropske unije u Srbiji i An-Šarlot Malm, šefica grupe za razvojnu saradnju Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju.
Halačeva je istakla da EU snažno veruje u značaj osnaženog civilnog društva i medija za zdravu demokratiju. „Ključno je da građani znaju da imaju moć da utiču na odluke o javnim politikama koje oblikuju njihove živote. Nema uspešnih reformi bez inkluzije svih aktera i njihovog aktivnog učešća,“ rekla je Halačeva.
Malm je dodala da „mediji igraju ulogu snažnog mosta između građana i političara, te je neophodno dodatno pojačati taj dijalog. Kada građani, mediji, političari i civilno društvo sarađuju, demokratija cveta“.
Prema rečima Miroslava Gačevića, v.d. pomoćnika ministarke za evropske integracije, „više od 60 odsto građana smatra da su reforme ključne za društvo, jer ne samo da je Evropska unija krajnje odredište, već je važan i sam proces transformacije kroz koji prolazimo kao zajednica“.
Milorad Bjeletić, izvršni direktor Beogradske otvorene škole, naglasio je da konferencija služi kao otvoreni forum za diskusiju o tome kako proces evropskih integracija menja i unapređuje društvo. Ovogodišnji događaj, pod nazivom „Da li hvatamo isti voz?“ realizovan je kroz projekte EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji i Europe ASAP – Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije EU.
EU Resurs centar za civilno društvo – Mesto podrške za evropsku budućnost Srbije
EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji pruža podršku organizacijama civilnog društva i neformalnim grupama koje rade na približavanju Srbije Evropskoj uniji. Kroz unapređenje kapaciteta, umrežavanje i finansijsku podršku, EURC pomaže rast i razvoj ovih organizacija.
Projekat vodi Beogradska otvorena škola, u saradnji sa partnerima iz različitih gradova Srbije: Novosadskom novinarskom školom, Užičkim centrom za prava deteta, Udruženjem ekonomskih eksperata iz Niša (ENECA), Mladim poljoprivrednicima Srbije (Jagodina), organizacijom Sigurne staze (Bor) i Novom planskom praksom (Beograd).
Regionalni resurs centri nalaze se u Novom Sadu, Užicu i Nišu, dok ekspertski centri u Jagodini, Boru i Beogradu pružaju podršku u oblastima poljoprivrede, ruralnog razvoja, transportnih politika i urbanog razvoja.
Evropska unija nastavlja da pruža ključnu podršku kroz ove inicijative, ohrabrujući saradnju svih sektora u društvu i olakšavajući put Srbije ka članstvu u EU.