Ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre je potpisao i predao novi Sporazum o finansiranju najnovijeg paketa pomoći Evropske unije za poljoprivredni sektor Srbije. Sporazum vredan 288 miliona evra EU pomoći potpisan je i uručen Tanji Miščević, ministarki za evropske integracije, i Aleksandru Martinoviću, ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u selu Tolić kod Mionice.
Sredstva EU će biti dostupna za podršku srpskim poljoprivrednicima, agroprerađivačima i podsticanje ruralnog razvoja. Događaj je obuhvatio i posetu jednom od prethodnih korisnika EU pomoći za srpske poljoprivrednike, farmi živine Srđana Miletića.
Nova sredstva dolaze iz IPARD programa Evropske unije – Instrumenta pretpristupne pomoći za ruralni razvoj. Program je već započet, a srpski poljoprivrednici su do sada imali priliku da se prijave na dva javna poziva.
Tom prilikom, ambasador Žiofre istakao je značaj ove podrške za razvoj poljoprivrednog sektora i naglasio:
„EU brine o srpskim poljoprivrednicima. Radimo na tome da ih podržimo i obezbedimo da, kada Srbija postane članica EU, srpski poljoprivrednici postanu poljoprivrednici EU koji mogu da budu konkurentni i doprinesu našem poljoprivrednom sektoru. Ovo značajno finansiranje od 288 miliona evra u vidu donacije omogućiće poljoprivrednicima, prerađivačima i ruralnim zajednicama da se suoče s izazovima, poboljšaju svoju konkurentnost na tržištu i unaprede ruralni razvoj u oblasti poput turizma. Sredstva iz IPARD programa su znatno povećana, što odražava posvećenost EU ovim ciljevima, jer na Srbiju gledamo kao na buduću članicu EU. Srbija će morati da dobro iskoristi ova sredstva i poveća svoje kapacitete za apsorpciju kako bi na najbolji način iskoristila fondove. Ovo je veliki podsticaj za poljoprivredu Srbije! I znatno više nego pre! Zato želim da ohrabrim sve poljoprivrednike da se prijave za ova sredstva. EU je za vas obezbedila mogućnosti.“
Ministar Martinović je izjavio:
„U okviru IPARD III programa nova bespovratna sredstva koja Evropska unija opredeljuje Srbiji u sektoru poljoprivrede uvećana su za oko 65% u odnosu na IPARD II program i ovakva podrška izuzetno je značajna i za našu državu i za naše poljoprivredne proizvođače. Mi smo već započeli sprovođenje IPARD III programa raspisivanjem javnih poziva, a interesovanje korisnika širom zemlje je veliko, što pokazuje broj podnetih zahteva. Poljoprivrednik Srđan Miletić, čije smo gazdinstvo danas obišli, predstavlja pravi primer korisnika IPARD II programa i upravo zbog ovakvih obrazaca dobre prakse Ministarstvo poljoprivrede i država Srbija kontinuirano rade na obezbeđenju mogućnosti za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i razvoj srpskog agrara. Uveren sam da ćemo jednako uspešne primere imati i kroz novi IPARD III razvojni program”, istakao je ministar Martinović.
„IPARD 3 je namenjen direktno poljoprivrednim proizvođačima. Konkretno, pravnim i fizičkim licima u regionima Beograda, Vojvodine, Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije. Oni će moći da nabave opremu i mašine, da grade ili obnavljaju poljoprivredne objekte – kako bi i time dostigli evropske standarde u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, da unapređuju svoju proizvodnju i sposobnost i kapacitete za preradu, kako bi proizvode plasirali na tržište EU. Ovaj program je i priprema za korišćenje mnogostruko većih evropskih fondova, koji će domaćim poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima biti dostupni stupanjem Srbije u članstvo EU“, izjavila je ministarka Miščević.
Jedan od dobrih primera podrške kroz IPARD program je farma Srđana Miletića.
„Kroz IPARD program prijavio sam se za podsticaj za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava – Šesti javni poziv za Meru 1 sektor meso. Ostvario sam pravo na Izgradnju objekta za tov i smeštaj živine, kao i opreme za ventilaciju, hranjenje i napajanje životinja. Time sam unapredio proizvodnju i postao sam konkurentan. Bez podrške IPARD programa u ovom trenutku taj projekat ne bih mogao da realizujem. Ovakva podrška izuzetno je značajna za nas proizvođače i pozivam sve zainteresovane poljoprivrednike da na mom primeru vide da IPARD nije komplikovan, kako mnogi misle, da se mogu vratiti veliki uloženi iznosi i da je ovo najbolji način da unaprede svoju proizvodnju“, naveo je korisnik Srđan Miletić.
Do sada je objavljeno 17 IPARD javnih poziva, a potpisano je preko 1.400 ugovora, sa više od 1.200 isplata srpskim poljoprivrednicima i proizvođačima hrane.
Evropska unija je podržala srpski poljoprivredni sektor sa više od 150 miliona evra od 2001. godine, a dodatnih 175 miliona evra EU podrške obezbeđeno je za poljoprivrednike i agroprerađivače kroz IPARD II program. Aktuelni IPARD III program doneće još više prilika za srpske poljoprivrednike – oni će imati pristup novim sredstvima EU u iznosu od 288 miliona evra, što, uz nacionalni doprinos i sopstveno učešće, može dovesti do ukupnog efekta od preko 550 miliona evra. Glavni ciljevi podrške u okviru IPARD-a su povećanje konkurentnosti srpskih poljoprivrednika, očuvanje životne sredine i biodiverziteta, podrška ruralnim preduzećima i zajednicama i razvoj ruralne infrastrukture.
Tržište EU tradicionalno predstavlja najvažniju izvoznu destinaciju za srpske poljoprivredne proizvode, sa više od polovine poljoprivrednog izvoza usmerenog ka EU.
Izvoz poljoprivrednih proizvoda Srbije u EU učetvorostručio se u poslednjih deset godina, od 640 miliona evra u 2009. godini do 2,4 milijarde evra u 2022, dok je prošle godine ta cifra iznosila više od 2,2 milijarde. U isto vreme, srpski uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU konstantno je rastao tokom prethodne decenije, od 440 miliona evra u 2009. do preko 2,4 milijarde evra u 2023.