Savet stranih investitora (FIC) predstavio je danas „Belu knjigu 2024“ koja predstavlja ključni dokument kojim već više od dve decenije FIC daje preporuke za podršku privrednom rastu i boljem životnom standardu građana Srbije. Bela knjiga daje prikaz poslovne klime i nudi skup preporuka za njeno unapređenje, promoviše ekonomsku integraciju sa EU i otvorenu tržišnu privredu. Objavljuje se od 2003. godine.
Događaj je otvorio predsednik FIC-a Majk Mišel, nakon čega su usledili predstavljanje „Bele knjige“ i FIC Indeksa za 2024. godinu, o kojima je govorio novi glavni urednik, profesor Nebojša Savić. Prisutnima su se obratili i šef Delegacije EU u Srbiji, Emanuele Žiofre, kao i predsednik Vlade Republike Srbije, Miloš Vučević.
Mišel je naglasio da je Srbija, uprkos geopolitičkoj krizi, posebno u Evropi, koja je poremetila lance snabdevanja i uticala na investicioni ekosistem, i dalje odlično mesto za ulaganje. Dodao je da najveći deo stranih direktnih investicija dolazi iz EU, iako je taj udeo u opadanju.
„Članstvo u EU ostaje prioritet, naročito zato što EU i dalje predstavlja najvažnijeg trgovinskog partnera Srbije. Ključno je prihvatiti Plan rasta za Zapadni Balkan koji je predložila Evropska komisija, jer on donosi koristi regionu pre samog pridruživanja, podstiče privredni rast i ubrzava neophodnu socio-ekonomsku konvergenciju i reforme“, zaključio je Mišel.
Govoreći o proširenju, ambasador Evropske unije je istakao je da to više nije samo politički cilj, već geopolitički imperativ.
„To je glavni prioritet EU, uz hitnost proširenja na Zapadni Balkan i druge zemlje kandidate. Srbija mora iskoristiti ovaj ključni trenutak i odgovoriti na sve veći fokus EU na proširenje. Vreme je sada, sa jasnim koracima ispred nas. Ovo bi trebalo da bude u središtu svih naših aktivnosti u Srbiji: Vlade, Delegacije EU, civilnog društva, privrede i cele zemlje. Kako bi se proces ubrzao, Plan rasta za Zapadni Balkan pruža neviđenu priliku Srbiji da unapredi svoju ekonomiju, smanji socio-ekonomski jaz u odnosu na EU i ubrza pridruživanje EU“, naglasio je ambasador Žiofre.
Premijer Vučević izjavio je da je “Bela knjiga“ bitna za Vladu Srbije, jer predstavlja analizu onoga što je rađeno u prethodnih godinu dana i pruža predikcije i smernice o daljem radu. Naglasio je da je Plan rasta EU veoma bitan.
„Dosta ohrabrajućih poruka iz Brisela smo čuli ovih dana, pre svega, po pitanju daljih evrointegracija i proširivanja EU. Na nama je da radimo zajednički, a Srbija će posebno insistirati da se jasno meri prolazno vreme svake zemlje kandidata“, istakao je Vučević.
S obzirom na trenutne okolnosti, opšte preporuke FIC-a sadržane u Beloj knjizi 2024. odnose se na najveće izazove za investicije. Ključni prioritet ostaje intenziviranje pregovora sa EU o statusu članstva Srbije kako bi se domaći propisi uskladili sa evropskim standardima, smanjio geopolitički rizik za investicije i unapredila spoljna trgovina.
Tradicionalno, ovogodišnja Bela knjiga uključuje analize sa ključnim preporukama u oblastima koje članovi FIC-a smatraju prioritetnim: porezi, radna regulativa, digitalizacija i e-trgovina, nekretnine i građevinarstvo, borba protiv sive ekonomije i inspekcije, zaštita životne sredine i devizno poslovanje, farmaceutska industrija, kao i turizam i ugostiteljstvo. FIC Indeks („Bela knjiga Indeks“) predstavlja jedinstvenu metodologiju koju je Savet stranih investitora razvio za merenje napretka u sprovođenju preporuka iz Bele knjige. Prema ovom indeksu, koji pokriva period od novembra 2023. do oktobra 2024, prosečna ocena poslovnog ambijenta u Srbiji ove godine iznosi 1,30. Značajan napredak zabeležen je u 7% oblasti, izvestan napredak u 16% (ukupno 23%), dok u 73% oblasti nije bilo napretka u odnosu na isti period prošle godine.
Na panel diskusiji posvećenoj unapređenju poslovnog i investicionog okruženja u Srbiji, s posebnim fokusom na transport i povezanost, učestvovali su Andrea Hohuber – šefica odeljenja za evropske integracije, privredu i trgovinu u Delegaciji EU u Srbiji, Marijana Davidović, generalna direktorka kompanije Nestlé za južni deo Jadranskog regiona, Nikola Pontara, direktor Svetske banke za Srbiju, i Mateo Kolanđeli, regionalni direktor EBRD-a za Zapadni Balkan.