Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti danas je u Beogradu, u hotelu „Metropol Palas“, svečano obeležio dva jubileja – dvadeset godina od kako je prvi put u Republici Srbiji donet Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, i petnaest godina od donošenja zakona kojim je ustanovljena nadležnost Poverenika u oblasti zaštite podataka o ličnosti.
U svečanosti si učestvovali ministarka državne uprave i lokalne samouprave – Jelena Žarić Kovačević, zamenica ambasadora Evropske unije u Srbiji – Plamena Halačeva, Poverenik – Milan Marinović, zamenica Poverenika – Sanja Unković, kao i Dominik Tijeri – u ime Misije OEBS u Srbiji.
Ministarka Žarić Kovačević čestitala je jubilej instituciji Poverenika i podsetila na značaj jednog od prvih nezavisnih organa državne uprave.
„Danas obeležavamo dvadeset godina požrtvovanog i iskrenog rada na izgradnji stabilne i nezavisne institucije od visokog poverenja i integriteta, institucije koja je s pravom zadobila najveći stepen poverenja građana Srbije, kontinuirano radeći u njihovom interesu i svesrdno podržavajući osnovno ljudsko pravo – pravo javnosti da zna, a uz stalno usmeravanje domaćih organa javne vlasti da budu otvoreni i transparentni“, izjavila je ministarka.
Okupljenima se obratila i zamenica ambasadora EU u Srbiji, Plamena Halačeva.
„Ovaj jubilej nije samo prilika da proslavimo institucionalne uspehe Poverenika, već i trenutak za razmišljanje o izazovima s kojima smo se suočavali i o radu koji nas tek čeka. Moramo priznati brojne postignute uspehe — poput aktivne uloge Poverenika u sprovođenju zakona o zaštiti podataka, napora u borbi protiv nezakonite obrade ličnih podataka i rešavanja hiljada pritužbi u vezi s pravom građana na pristup informacijama. Ipak, takođe moramo prepoznati oblasti u kojima je dalji napredak neophodan. Iako je zakon napravio značajan iskorak u usklađivanju okvira za zaštitu podataka u Srbiji sa Opštom uredbom o zaštiti podataka (GDPR) EU, i dalje postoje praznine u sprovođenju kazni za kršenja. Te praznine naglašavaju važnost nastavka zalaganja za jače sankcije i robusnije mehanizme sprovođenja, kako bismo osigurali potpunu zaštitu prava pojedinaca“, istakla je Halačeva.
Poverenik Milan Marinović naglasio da je uveren da će se u vremenu pred nama podići svest građana o tome ko je Poverenik, odnosno koja je njegova uloga i značaj za ljudska prava koja štiti.
„Kada podignete kuću treba je održavati i stalno u nju ulagati kako se za 20 godina postojanja ne bi urušila. Tako vam je i sa institucijama. Ako ih ne održavate, popravljate, aktivno radite na njihovom očuvanju i unapređenju, institucije, poput kuće, mogu da se uruše i sasvim propadnu. Neke su i doživele tu neslavnu sudbinu. Srećom, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti nije doživeo lošu sudbinu. U trenutku mog izbora na funkciju Poverenika, krajem jula 2019. godine, u službi Poverenika bilo je 84 zaposlena da bi danas imali 122, sa tendencijom da do kraja sledeće godine broj zaposlenih dostigne i preko 150“, rekao je on.
Zamenica Poverenika Sanja Unković ukazala je na značaj edukacije studenata, koju Služba Poverenika sprovodi kroz studijske programe na nekoliko fakulteta u Republici Srbiji, ali i cilj da se i kroz formalno obrazovanje najmlađih podigne svest o oblasti zaštite podataka o ličnosti. Napomenula je značaj regionalnih kancelarija Poverenika u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu kao približavanje ove institucije građanima van Beograda.
„U oblasti zaštite podataka o ličnosti institucija je rasla od nekoliko predmeta godišnje do nekoliko hiljada predmeta, od samo nekoliko do preko 20 inspektora sada. Takođe, na početku rada institucije od svega nekoliko u ovoj oblasti broj je sada više od 40 zaposlenih. Nekada je za rad u ovoj Službi bila neophodna diploma pravnog fakulteta a danas se zahteva i poznavanje informacionih tehnologija zbog rizika koje donosi veštačka inteligencija“, zaključila je Unković.
Dominik Tijeri naglasio je da se aktivnosti Poverenika ne ogledaju samo u doprinosu zaštiti podataka o ličnosti već i u rastu poverenja u institucije koje te podatke štite. Institucija Poverenika pokriva prava na kojima se zasnivaju osnovni principi rada Misije OEBS u Srbiji: zaštita ljudskih prava, vladavina prava i poverenje u rad organa javne uprave.
Poverenik se zahvalio na dosadašnjoj pomoći međunarodnih i domaćih institucija, bez koje ova institucija ne bi mogla efikasno da obavlja svoju funkciju.