Preko 300 dece u uličnoj situaciji moći će da nađu privremeni dom u novoj kući, kroz usluge Svratišta.
Aktivnosti koje sprovodi Centar za integraciju mladih (CIM) ima cilj da unapredi pružanje usluga socijalne zaštite u zajednici otvorenog tipa i pruži neophodnu podršku deci u uličnoj situaciji na teritoriji opština Zvezdara, Palilula, Vračar, Stari Grad, Savski Venac i Voždovac.
„Veoma sam zadovoljan što smo danas zajedno sa našim partnerima, Centrom za integraciju mladih i kancelarijom UNOPS-a u Srbiji, otvorili novu kuću za decu u uličnoj situaciji u Beogradu. Korisnici usluge Svratišta su deca uzrasta od 5 do 15 godina koja su izložena višestrukim rizicima. Ovaj prostor za njih predstavlja sigurno okruženje, gde će biti okruženi dobrotom, toplinom i podrškom koja im je potrebna”, rekao je Emanuele Žiofre, ambasador Evropske unije u Srbiji.
„Uključivanje sve ove dece treba obezbediti ne samo zakonima, već, što je još važnije, izdvajanjem dovoljno javnih sredstava da se obezbedi pružanje potrebnih usluga. Državni i lokalni budžeti, pravni i institucionalni okvir treba da obezbede da svako dete može da uživa prava zagarantovana Ustavom, Ugovorima i Konvencijama. EU će nastaviti da podržava inicijative poput ove, sa ciljem da zaštiti decu, na osnovu prava deteta i podrži ih u pronalaženju srećnije i sigurnije budućnosti”, zaključio je ambasador Žiofre.
U okviru projekta, kupljena je kuća, koja je u potpunosti opremljena nameštajem, malim kućnim aparatima i ostalim sadržajem potrebnim za adekvatnu podršku deci, što će značajno doprineti daljem jačanju i dometu usluge Svratišta, koja je trenutno u procesu licenciranja.
„Novi i veći prostor omogućiće bolje i kvalitetnije funkcionisanje naše usluge i otvoriti dodatne mogućnosti za rad sa decom i mladima. Naša organizacija postoji već 20 godina, a ovo je najveći projekat koji je Centar za integraciju mladih ikada sprovodio. Želim da se zahvalim Evropskoj uniji u UNOPS-u na njihovoj neprocenjivoj podršci”, istakao je Marko Tošić, direktor Centra za integraciju mladih.
„Povećanjem kapaciteta usluge Svratišta, kroz obezbeđivanje novog prostora za rad, osiguravamo da su kvalitetne i sveobuhvatne usluge dostupne deci kojoj je to najviše potrebno. Ovo je više od skloništa – ovo je prostor gde deca mogu da se osećaju bezbedno, da dobiju psihococijalnu podršku i mogućnosti da rastu, uče i stvaraju prijateljstva. To je sve neophodno za njihovu socijalnu inkluziju i dugoročnu dobrobit“, rekla je Mikela Telatin, direktorka Višedržavne kancelarije UNOPS-a u Srbiji.
Do sada je 340 dece podržano kroz uslugu Svratišta, koje pored obezbeđivanja osnovnih potreba kao što su odeća, obuća, hrana i higijena, podrazumeva i različite vidove grupne i individualne podrške. Više od 200 dece dobilo je psihosocijalnu podršku, dok je 90 dece dobilo pomoć u učenju. Ovi vidovi podrške, pored osnovnih životnih potreba, su preduslov za osnaživanje dece i jačanje njihove socijalne inkluzije.
Pored aktivnosti u samom prostoru, u okviru projekta porodice dece u uličnoj situaciji su podržane kroz preko 600 terenskih poseta podstandarnim romskim naseljima.
„Obožavam novu kuću, mnogo je veća od stare i nije mi bilo teško da se naviknem na promenu. Jedva čekam da imamo časove pevanja u potkrovlju kuće, i da naš hor bude još bolji”, rekao je korisnik usluge Svratišta.
Centar za integraciju mladih u narednom periodu planira i osnivanje socijalnog preduzeća, kako bi se osigurala održivost organizacije i usluge Svratišta i pružile nove prilike za najosetljiviju populaciju.
Projekat se sprovodi u okviru programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”, koji finansira Evropska unija (27 miliona evra), a sprovodi UNOPS. Kroz 19 projekata socijalnog stanovanja i aktivne inkluzije, Program je obezbedio adekvatna stambena rešenja, praćena merama aktivne inkluzije za 350 najosetljivijih porodica, sa više od 1200 članova. U okviru Programa, sprovedeno je i pet infrastrukturnih projekata, čiji je cilj da poboljšaju opšte uslove života u podstandardnim naseljima širom Srbije. Ovaj projekat je deo poslednjeg EU SHAI Javnog poziva usmerenog na pružanje podrške organizacijama civilnog društva, kroz obezbeđivanje novog prostora za pružanje usluga socijalne zaštite, kao i za uvođenje novih iunapređenje postojećih inovativnih usluga socijalne zaštite otvorenog tipa u zajednici.