Visoka predstavnica za spoljne poslove i politiku bezbednosti i potpredsednica Evropske komisije Federika Mogerini i komesar za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanes Han danas započinju konsultacije o budućnosti evropske politike susedstva koja je poslednji put revidirana 2011. godine. Uzevši u obzir značajne događaje koji su se od tada odigrali u okruženju, od presudne je važnosti prionuti na temeljnu reviziju načela na kojima je politika zasnovana kao i obima i upotrebi njenih instrumenata.
„Izgradnja snažnog partnerstva sa susedima je od vitalnog značaja za EU. Nedavni razvoj događaja u regionu je povećao izazove sa kojima se svi suočavamo: od ekonomskih pritisaka, preko ilegalnih migracija i pretnji bezbednosti. Potrebna nam je snažna politika kako bismo se uhvatili u koštac sa ovim problemima. Moramo i da bolje razumemo različite težnje, vrednosti i interese naših partnera. Revizija je neophodna ukoliko želimo da sa susedima ostvarimo snažne političke veze”, rekla je visoka predstavnica/potpredsednica Federika Mogerini.
„U vlastitom interesu EU je da razvija mir, stabilnost i prosperitet na svojim granicama. Ova revizija će nam pomoći da budemo delotvorniji u postizanju ovih ciljeva. Želim da postignemo ravnopravnije partnerstvo odnosno takvo koje će doneti rezultate”, dodao je komesar Johanes Han.
Cilj je da se do kraja juna obave što šire konsultacije sa partnerima u susednim zemljama i zainteresovanim stranama širom EU. Nakon konsultacija, na jesen će biti izdato saopštenje u kom će biti izloženi predlozi za buduće usmerenje evropske politike susedstva.
Konsultacije će imati četiri prioriteta: diferencijacija; usredsređenost; fleksibilnost; vlasništvo i vidljivost. Pet oblasti zajedničkih interesa su već definisane: trgovina i ekonomski razvoj; povezanost; bezbednost; upravljanje; migracije i pokretljivost.
Kontekst konsultacija:
Predsednik Junker je ukazao na to da će evropska politika susedstva biti revidirana tokom prve godine mandata nove Komisije. Evropska komisija i visoka predstavnica su 4. marta 2015. usvojili zajednički dokument o konsultacijama u kome je formulisan tok rasprave te dati preliminarni nalazi o iskustvima koja su do danas stečena u pogledu evropske politike susedstva kao i ključna pitanja o kojima će se diskutovati sa partnerima i zainteresovanim stranama.
O evropskoj politici susedstva:
U Članu 8.1 Ugovora o Evropskoj uniji navodi se da će „Unija razvijati posebne odnose sa susednim zemljama sa ciljem uspostavljanja područja prosperiteta i dobrosusedstva utemeljenog na vrednostima Unije a koje odlikuju bliski i miroljubivi odnosi zasnovani na saradnji.”
Evropska politika susedstva je osmišljena 2003. kako bi EU sa susednim zemljama razvila bliže odnose. Politika se odnosi i na jug: Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Liban, Libiju, Maroko, Palestinu, Siriju i Tunis, ali i istok, odnosno Jermeniju, Azerbejdžan, Belorusiju, Gruziju, Moldaviju i Ukrajinu.
Evropska politika susedstva, revidirana poslednji put 2011. nakon dešavanja u arapskom svetu, podržava partnere koji sprovode reforme sa ciljem postizanja demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava; doprinosi njihovom održivom ekonomskom razvoju i, osim odnosa sa vladama, unapređuje partnerstva sa društvom. Revidirana evropska politika susedstva će pojačati saradnju u političkoj i sferi bezbednosti, podržati ekonomski i društveni razvoj, podstaći otvaranje radnih mesta i rast, unaprediti trgovinu i poboljšati saradnju u drugim sektorima.
Novi Instrument evropskog susedstva (ENI), sa budžetom od 15,4 milijarde evra za period od 2014. do 2016, obuhvata najveći deo sredstava koja će dobiti 16 partnerskih zemalja u okviru evropske politike susedstva. Pristup zasnovan na davanju podsticaja će obezbediti fleksibilnost u prilagođavanju finansijske pomoći koja će biti utemeljena na napretku koji je svaka zemlja pojedinačno postigla u oblasti demokratije i poštovanja ljudskih prava.
Za dodatne informacije:
Internet stranica konsultacija:
ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/consultation
Internet stranica Evropske komisije posvećena susedstvu i pregovorima o proširenju:
ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement
Internet stranica Evropske službe za spoljno delovanje:
Info centar evropskog susedstva: