Na konferenciji na kojoj su predstavljeni rezultati programa „Podrška razvoju malih i srednjih preduzeća u Srbiji“ istaknuto je da 240 ovih preduzeća ima neposrednu korist zahvaljujući projektu koji sprovodi Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), uz finansijsku podršku EU. Program podrške malim i srednjim preduzećima, finansiran iz Instrumenta predpristupne pomoći sa tri i po miliona evra, trajao je od 2013. do 2016. godine
Šef Delegacije EU Majkl Davenport je istakao da je pomoć pravljena „po meri“ svake kompanije i usmerena je na rešavanje problema koji bi mogli da se dogode u poslovanju.
„Privatni sektor je ključni element u razvoju zemlje, i ovaj projekat je sjajan primer koji pokazuje potencijal malih i srednjih preduzeća. Veoma nam je drago što je više od 200 preduzeća uz pomoć projekta našlo nova tržišta u Evropi i drugim zemljama. Evropska unija je proteklih godina uložila 11.5 miliona evra u projekte ove vrste. Ovo je deo većeg paketa pomoći EU od skoro 80 miliona evra bespovratnih sredstava doniranih za projekte za razvoj srpske privrede i jačanje kapaciteta privatnog sektora. Verujem da će pomoć Evropske unije u toj sferi znatno unaprediti konkurentnost srpskih kompanija“ naveio je ambasador EU.
Govoreći o preporukama EU za unapređenje ekonomske politike u Srbiji i o pozitivnim ocenama fiskalne konsolidacije, Davenport je rekao da to predstavlja snažnu podršku ekonomskim reformama koje Vlada Srbije sprovodi.
“Želimo da podržimo Vladu Srbije u nameri da nastavi reforme”, poručio je Davenport.
Direktor EBRD u Srbiji Danijel Berg ocenio je da se jačanjem preduzetničkog duha i dugotrajnom podrškom malom biznisu može pomoći Srbiji i regionu.
Govoreći o problemu nenaplativih kredita, Berg je rekao da je EBRD spremna da pomogne Ministarstvu finansija, obezbeđena su određena sredstva za studiju i traje javna rasprava o tom pitanju sa zainteresovanima – bankama, advokatskim kancelarijama i fondovima.
“Imaćemo još jednu konferenciju sa tom temom u drugoj polovini godine. Nedavno smo finansirali fond u Grčkoj koji je kupio te kredite i spremni smo da i u slučaju Srbije pomognemo finansiranjem portfolija ili u pojedinačnim slučajevima”, rekao je Berg.
Menadžer projekta za Srbiju Bojana Vukosavljević rekla je da je program podrške malim i srednjim preduzećima trajao od 2013. do 2016. godine i da je finansiran iz Instrumenta predpristupne pomoći sa tri i po miliona evra. Vukosavljević je navela da je pomoć i savete dobilo 240 malih i srednjih preduzeća.
Ministar privrede Željko Sertić poručio je da priključivanje Srbije EU nema alternativu, jer se 65 odsto trgovinske razmene obavlja sa zemljama Unije i istakao da će ekonomija biti najvažniji deo ekspozea novog mandatara.
Prema njegovim rečima, preliminarini podaci o poslovanju 37 republičkih preduzeća u 2015. godini pokazuju da su ona smanjila gubitke i da su od minus 67 milijardi u 2014, prošle godine smanjila gubitke na tri milijarde.
On je dodao i da je privreda Srbije prošle godine, takođe prema preliminarnim podacima, ostvarila pozitivan rezultat od 143,8 milijardi dinara.