Govor predsednika Donalda Tuska nakon sastanka sa kancelarom Vernerom Fajmanom u Beču:
Dobar dan. Prvo želim da se zahvalim kancelaru Fajmanu na srdačnoj dobrodošlici. Zahvaljujem i vama na stalnom i bliskom kontaktu tokom migracijske krize.
Centralna tema razgovora u Beču, kao i razgovora koje ću narednih dana voditi u drugim glavnim gradovima zemalja duž zapadnobalkanske rute, jeste primena zaključaka usvojenih na poslednjem sastanku Evropskog saveta. Lideri su se pre dve nedelje dogovorili da je neophodno ponovo uspostaviti situaciju u kojoj države članice, bez izuzetka, u potpunosti primenjuju zajednička pravila, odnosno Zakonik o šengenskim granicama.
Ovo je tema koju sam pokretao sa svim liderima od samog početka krize, znajući da će nekima od njih biti teže da donesu odluku o ovom pitanju. Srećom, ti razgovori su sada iza nas.
Povratak Šengenu ne znači njegov kraj. Naprotiv. Povratak Šengenu je jedini način da ga sačuvamo. Pitanje zato ne bi trebalo da bude da li to želimo, već na koji način ćemo to učiniti.
Prvo, da bismo bili efikasni, moramo da povlačimo koordinirane poteze. Tačno je da se ključne odluke donose u državama članicama u isto vreme dok traje naš rad na zajedničkom evropskom planu. U Uniji koju čini 28 suverenih zemalja smatram da je ovakva situacija normalna. Znam da odluka o preuzimanju kontrole nad granicama nije laka. Ali istina je da nemamo alternativu. Ja se samo nadam da su svi u Evropi konačno prihvatili ovu tešku istinu. O njoj moramo da razgovaramo za okruglim stolom koji će okupiti svih 28 država članica. U protivnom, rizikujemo još veći gubitak poverenja.
Drugo, moramo zajedno da se suočimo sa humanitarnim posledicama naše odluke. Zemlja kojoj je naša podrška najneophodnija jeste Grčka. Broj migranata koji pristižu u Grčku raste, ne zato što migranti žele da Grčka postane njihov novi dom, već zato što se nadaju da će iz Grčke nastaviti put drugih evropskih zemalja. Test našeg evropejstva će, s jedne strane, biti povratak Šengenu, a sa druge, naša spremnost da budemo uz Atinu u ovim teškim trenucima.
I treće: ne smemo ni na trenutak prekinuti napore za unapređenje saradnje sa našim susedima, prvenstveno sa Turskom. Evropa je spremna, to je već pokazala, da pruži značajnu finansijsku pomoć zemljama koje se graniče sa zaraćenim regionima. Istovremeno, od naših partnera očekujemo intenzivniji angažman, koji je apsolutni preduslov za sprečavanje humanitarne katastrofe. Ovo će biti tema mojih razgovora sa Turskom u četvrtak i petak.
Austrija je tokom nekoliko meseci bila u samom srcu oluje, noseći veliki teret migracijske krize. Ne samo što je prihvatila 90.000 izbeglica u 2015, već nastavlja da bude otvorena za izbeglice i ubuduće. Ali ne treba da čudi što je frustracija sve veća. Strpljenja ponestaje dok populističke snage izbijaju u prvi plan. Upravo u ovakvim trenucima je važno da ostanemo pribrani. Moramo da budemo usredsređeni na razvoj i primenu celovitog evropskog plana i da to učinimo brzo.
Nakon današnjeg razgovora, uveren sam da će Austrija nastaviti da doprinosi izgradnji evropskog konsenzusa u pogledu migracijske krize.
Kancelaru Fajmanu želim još jednom da zahvalim na gostoprimstvu. Za kraj želim da kažem da danas otvaramo novo poglavlje naše borbe sa migracijskom krizom pod nazivom “Povratak u Šengen”. Herzlichen Dank.