Evropska komisija je danas predložila uspostavljanje instrumenta za pomoć u vanrednim situacijama koji je namenjen pružanju bržeg i usredsređenijeg odgovora na velike krize, uključujući podršku državama članicama da se izbore sa velikim brojem izbeglica.
Inicijativa je pokrenuta u trenutku kada izbeglička kriza poprima nezapamćene razmere, a nekoliko država članica koje su na svojoj teritoriji primile veliki broj izbeglica imaju velike potrebe za pomoći. Komisija je od samog početka krize posvećena pružanju podrške državama članicama na sve moguće načine, a ovaj predlog je direktan nastavak odluka donetih na zasedanju Evropskog saveta 18. i 19 februara, kada su vlade pozvale Komisiju da razvije instrument za pružanje pomoći u vanrednim situacijama unutar EU.
Evropski komesar za humanitarnu pomoć i upravljanje vanrednim situacijama Hristos Stilijanides je izjavio: „Zahvaljujući ovom predlogu, moći ćemo da znatno brže pomognemo članicama tokom kriza u Evropskoj uniji. U ovom trenutku, nema sumnje da će ovaj instrument u najvećoj meri biti usmeren na pomoć izbeglicama. Nemamo vremena za gubljenje. Moramo što pre da stavimo na raspolaganje sve resurse kako bismo sprečili humanitarnu katastrofu u okviru naših granica. Današnjim predlogom na raspolaganje stavljamo 700 miliona evra kako bismo pomoć pružili tamo gde je najpotrebnija. Od vlada u Evropi i Evropskog parlamenta očekujem da brzo podrže predlog.“
Korisnice ovog instrumenta bi mogle biti države članice čiji su kapaciteti preopterećeni vanrednim okolnostima, poput iznenadnog priliva izbeglica ili drugih velikih poremećaja u funkcionisanju. Pravni osnov za pružanje pomoći će biti Član 122(1) Ugovora o funkcionisanju Evropske unije. Na taj način će pomoć biti pružena na najbrži način i u najširem obimu, u duhu solidarnosti između država članica.
Pomoć za vanredne situacije će biti obezbeđena u bliskoj koordinaciji sa državama članicama i organizacijama poput agencija UN, nevladinih i međunarodnih organizacija, a obuhvataće isporuku osnovnih potrepština kao što su hrana, voda i lekovi velikom broju dece, žena i muškaraca koji pristižu u zemlje EU.